Miten välttää

Miten aikuisena ihmisenä ja täysi-ikäisenä kansalaisena voin välttää pakkoruotsin amk:ssa? Saanko päästötodistuksen ilman pakkoruotsia! Järkyttävää pakottamista!
101662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sitten seuraavassa otsikossa selitellään että kun se AMK-tutkinto on ihan oikeasti korkeakoulututkinto.

Täällä on hirveetä tinkimistä ja porsaanreikien etsimistä jos nyt jotenkin pääsisi vielä vähemmällä.

HERÄTKÄÄÄÄÄ!

Äänestä

käytävä virkamiesruotsi, mikä on pakollinen. Itse en osaa kieliä oikeastaan yhtään ja silti olen tähän asti kursseista selvinnyt. Ruotsista ei pääsee näköjään eroon ikinä. Etenkään pakkoruotsista.

Äänestä

jos oliskin mahdollista niin olisinpa skipannut sen itsekin. viimeinen opintovuosi ja nyt on se pakkopulla tulossa eteen.
no, sen enempää en itseltäni ko. aineen kohdalla vaadi, kuin että suoritetuksi tulisi sekin kurssi.

Äänestä

Pakko on pakko.. Etenkin, mikäli et pysty osoittamaan, että hallitset kielen. Sain itse hyvän neuvon, joka pätee muihinkin aineisiin. Opiskele täysillä niitä aineita, jotka kiinnostavat ja suuntaudu sellaiselle puolelle, joka oikeasti sinua kiinnostaa. Muut aineet voit vetää sillä asenteella, että otat tavoitteeksi kurssista läpi pääsemisen. Niiden numeroilla ei ole suurta merkitystä.
Itse tiedät jo aikuisiällä mikä kiinnostaa ja mikä ei, eikä tilanne todennäköisesti tästä muutukaan, joten älä ota stressiä. Opiskelet itseäsi varten ja jollei joku aine nappaa, niin ei se sitten nappaa. Siinä se. Tsemppiä! Älä stressaa liikaa!

Äänestä

entä se pakkomatematiikka sitten?? Mää en kestä, että tarttee opiskella semmosia. Järkyttävää pakottamista.

Joku "viisas" on joskus käyttänyt sanaa pakkoruotsi, ja nyt kaikki, jotka eivät joko osaa koko kieltä sanaakaan, tai ovat laiskoja opiskelemaan huutavat, että eivät halua opiskella PAKKOruotsia. Siitä yli, mistä aita matalin...joo.

Äänestä
  • Minusta tämän pakkoruotsivouhkaamisen ymmärtää vielä yläaste-/lukiotasolla, mutta AMK:ssa ja ylempänä se on jo vähän lapsellista.
    Ruotsinkielentaidosta ON hyötyä työelämässä (ja Pohjoismaissa matkustaessa, kun norja ja tanska hoituu melkein siinä samalla jos osaa ruotsia), joten se nyt vaan on voivoi jos ei jaksa sitä opiskella.

    Äänestä

  • AMK:ssa opiskelu ei ole pakollista. Sinne ei ole pakko mennä. Jos aiot jonkun tutkinnon suorittaa, siihen sisältyy yleensä todella paljon muitakin pakollisia opintoja kuin yksi ruotsin kurssi. Lapsellista ininää aikuiselta ihmiseltä.

    Mitä jos sinä saisit skipata ruotsin niin siinähän tapauksessa kaikkien muidenkin pitäisi saada skipata ne kurssit, jotka ei miellytä?

    Äänestä

  • Kyseenalaistaja kirjoitti:

    AMK:ssa opiskelu ei ole pakollista. Sinne ei ole pakko mennä. Jos aiot jonkun tutkinnon suorittaa, siihen sisältyy yleensä todella paljon muitakin pakollisia opintoja kuin yksi ruotsin kurssi. Lapsellista ininää aikuiselta ihmiseltä.

    Mitä jos sinä saisit skipata ruotsin niin siinähän tapauksessa kaikkien muidenkin pitäisi saada skipata ne kurssit, jotka ei miellytä?

    Tuo olisinkin mahtavaa. Sitten kenenkään joka ei koe ruotsia elämää täkeämmäksi, kuten monet tuntuvat ajattelevan, ei tarvitsisi sitä lukea ja kaikki olisi paljon paremmin. Virkamiesruotsista pääsee läpi kuulemma ilman että kieltä osaa juuri ollenkaan. Miksi ihmisiä pitää kiusata tällaisella hyödyttömyydellä?

    Äänestä

  • Equuleus kirjoitti:

    Minusta tämän pakkoruotsivouhkaamisen ymmärtää vielä yläaste-/lukiotasolla, mutta AMK:ssa ja ylempänä se on jo vähän lapsellista.
    Ruotsinkielentaidosta ON hyötyä työelämässä (ja Pohjoismaissa matkustaessa, kun norja ja tanska hoituu melkein siinä samalla jos osaa ruotsia), joten se nyt vaan on voivoi jos ei jaksa sitä opiskella.

    "Ruotsinkielentaidosta ON hyötyä työelämässä"

    Erittäin totta, jos sattuu työskentelemään asiakaspalveluammatissa jossain jossa ruotsia puhutaan vähän enemmän (ahvenanmaa, jotkut rannikkoseudut). Muuten se ei ole yhtään sen hyödyllisempi kieli kuin esim. venäjä, saksa tai ranska (jotka ovat kaikki siis hyödyllisempiä ja tarpeellisempia kieliä kuin ruotsi, alalla kuin alalla, ja niitä jokaista puhuu useampi kuin pohjoismaissa on asukkaita).


    "ja Pohjoismaissa matkustaessa, kun norja ja tanska hoituu melkein siinä samalla jos osaa ruotsia"

    No ei se nyt reaalimaailmassa ihan noinkaan mene. Tietenkin jos on erittäin hyvä ruotsissa, esim. hallitsee erittäin laajasti sanaston, niin norjan tai tanskankielistä tekstiä voi osittain ymmärtää. Mutta yritäppä virkamiesruotsin kurssin tiedoilla ymmärtää mitä joku tanskalainen puhuu.

    Näissäkin asioissa olisi paljon helpompaa, kun vaihettaisiin se ruotsi englantiin; huomattavasti yleisempi ja tarvitumpi kieli kuin ruotsi. Sen ymmärrän täydellisesti että jossain matkailualalla on pakollisia ruotsin kursseja, tai jos koulutus suuntautuu johonkin sellaiseen valtion virkaan jossa on vaatimuksena ruotsin osaaminen, mutta minkä ihmeen takia tekniikkaa opiskeleva keskisuomalainenkin sitä joutuu opiskelemaan? Varsinkin jos se ruotsin osaaminen on jo ennestäänkin heikolla tasolla, niin ei sillä yhdellä pakollisella kurssilla opi käytännössä muuta kuin vähän oman alan sanastoa jonka unohtaa saman tien kun sitä ei koskaan tule tarvitsemaan.

    Äänestä

Valitettavasti tuo ns. virkamiesruotsi on vielä pakollinen. Sen läpäisemiseen ei tosin ihmeitä vaadita.

Itse kävin sen juuri rimaa hipoen, vaikka muissa aineissa loistinkin. Ja niin kovalta kun se voi jostakin vanhoillisesta virkaintoilijasta kuulostaakin olen ylpeä tuosta ainokaisesta heikosta numerosta tutkintotodistuksessani. Se kertoo ainakin sen mitä itse ajattelen kyseisen aineen merkittävyydestä tässä eurooppalaistuvassa Suomessa. Etenkin kun sivuaineinani luin ranskaa ja saksaa sekä venäjän alkeet.

Toisaalta, aikomuksenani ei olekaan tehdä töitä ruotsinkielisillä alueilla, jossa tuo ruotsinkielen taito on huomattava etu vielä tänä päivänäkin.

Mieti tulevaa työelämääsi, mihin se mahdollisesti sijoittuu ja rinnasta se arvoihisi ja maailmankatsomukseesi niin tiedät miten ruotsinkieleen suhtautua. Joka tapauksessa työnsaantimahdollisuuksiaan ei kannata suuresti heikentää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakkoruotsin kirjoitti:

Miten aikuisena ihmisenä ja täysi-ikäisenä kansalaisena voin välttää pakkoruotsin amk:ssa? Saanko päästötodistuksen ilman pakkoruotsia! Järkyttävää pakottamista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu