pilsujen lopetus->ei menkkuja?

lopetin pillerit joku aika sitten ja mulla olis pitänyt olla jo seuraavat menkut siitä mut eipä ole kuulunut.(pari viikkoo myöhässä) eikös se voi johtua pillereiden lopetuksesta? mitä terv.keskuksessa tehdään,jos näin on? periaattees voisin olla raskaana, mut muuta suojaa oon käyttäny yhdynnäs.
7830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On varsin yleistä, että kuukautiset myöhästyvät/Reistailevat muutaman kuukauden pillereiden lopettamisen jälkeen. Yleinen ohje on, että jos on mahdollista olla raskaana, tee kotona raskaustesti, jos se näyttää negatiivista, voit olla huoleti (kannattaa kyllä tehdä esim. puolentoistaviikon kuluttua toinen, jos ei vielä silloinkaan kuukaurtisia). Sen jälkeen voit aivan rauhassa odotella pari-kolme kuukautiskiertoa ja katsoa, jos ne alkaisivat tasoittua. Jos edelleen sitten reistaavat, ota yhteys terveyskeskukseen.

mitä siellä tehdään? Se riipppuu vähän tilanteesta. Yleensä tehdään normaali sisätutkimus ja määrätään muutamat verikokeet, sitten voit saada keltarauhashormoni-kuurin kiertoa tasoittamaan. Jos senkään jälkeen kuukautiset eivät ole tarpeeksi säännölliset, suositus on, että tehdään vaginaalinen ultraääni tutkimus, jossa nähdään munasarjojen tilanne.

Äänestä
  • On ihan normaalia, että reistailee. Mulla ei kuulunut kolmeen kuukauteen.Jos ei kuuluu kuuteen
    kuukauteen, niin käynnistetään.

    Äänestä

  • Sarita28 kirjoitti:

    On ihan normaalia, että reistailee. Mulla ei kuulunut kolmeen kuukauteen.Jos ei kuuluu kuuteen
    kuukauteen, niin käynnistetään.

    Ja sen jälkeen aloitin taas pillerit uudestaan. En olisi halunnut syödä pillereitä enää ollenkaan, mutta onneks nämä Yasminit oli hyvät. Ei mitään hätää niiden kans..

    Niin ja mullekki tehtiin ensin ne verikokeet, mutta niistäkään ei löytyny mitään häikkää. Sen jälkeen en tiedä mitä olis tullu...

    Äänestä

Mulle kävi ihan samoin kun lopetin pillerit 3v. käytön jälkeen. Meni 70pv seuraaviin kuukautisiin, luulin jo onnessani olevani raskaana, mut sieltähän ne sitte tuli. Seuraaviin menkkoihin meni 60 pv ja nyt on taas menny yli 50 pv eikä menkkoja näy..
Onko tää vieläki ihan normaalia ja voisko tosiaan ottaa jotain hormonia tai muuta millä tasottuis sillä raskaaksitulo on varmaan vaikeampaa mitä harvemmin on menkat, päättelen minä:(

Äänestä
  • että mitä epäsäännöllisempi kierto on, sen epätodennäköisempää on tulla raskaaksi (ei ihna mahdotonta kuitenkaan).

    Jos noin pitkään vielä kuukautiset reistailee, niin ehkä kannattaa mennä terveyskeksukseen selvittelemään asiaa tai yksityiselle gynelle!

    Keltarauhashormonilla saadaan kuukautiset tulemaan säännöllisesti, mutta joskus löytyy muitakin sytä kuin pelkästään se että elimistö on sekaisin!

    Äänestä

  • esh kirjoitti:

    että mitä epäsäännöllisempi kierto on, sen epätodennäköisempää on tulla raskaaksi (ei ihna mahdotonta kuitenkaan).

    Jos noin pitkään vielä kuukautiset reistailee, niin ehkä kannattaa mennä terveyskeksukseen selvittelemään asiaa tai yksityiselle gynelle!

    Keltarauhashormonilla saadaan kuukautiset tulemaan säännöllisesti, mutta joskus löytyy muitakin sytä kuin pelkästään se että elimistö on sekaisin!

    Oon jo käynytkin terveyskeskuksessa, jossa kaikki kuulemma näytti ainakin normaalilta. Sovittiin niin että seuraavien kuukautisten alkupäivinä meen veri- ja pissakokeisiin, mutta seuraavia menkkoja ei vieläkään oo tullu..
    Mun mieskin on käynyt jo testeissä ja hänelläkin kaikki normaalia..
    Eli hormoneille sitte..Millasii ne muuten on? Miten vaikuttaa muuten kuin menkkojen säännöllisyyteen?

    Äänestä

  • sama täällä kirjoitti:

    Oon jo käynytkin terveyskeskuksessa, jossa kaikki kuulemma näytti ainakin normaalilta. Sovittiin niin että seuraavien kuukautisten alkupäivinä meen veri- ja pissakokeisiin, mutta seuraavia menkkoja ei vieläkään oo tullu..
    Mun mieskin on käynyt jo testeissä ja hänelläkin kaikki normaalia..
    Eli hormoneille sitte..Millasii ne muuten on? Miten vaikuttaa muuten kuin menkkojen säännöllisyyteen?

    että vastaus viipyi!

    Hormonja on niin monenlaisia, että en ole kyllä oikea henkilö tähän vastaamaan. Lääkäri tietää.

    Niitä on monenlaiisa, ja valitaan aina henkilöstä riippuen (ja tilanteesta). tuokin kysymys, että miten vaikuttaa muuten kuin menkkojen säännöllisyyteen, on liian laaja, joten lääkäriin kannattaa luottaa! Jos esim. ei löydy mitään erityisempää syytä kuukautidsten raistailuun (ja sen alkanut esim. pillereiden jälkeen), joskus annetaan vain keltarauhashormnjea, jotka säännöllistävät kierroon, joksus siihen lisätään muita hormoneja, jotka auttavat munasolun irtoamisesssa/kypsymisessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nanna kirjoitti:

lopetin pillerit joku aika sitten ja mulla olis pitänyt olla jo seuraavat menkut siitä mut eipä ole kuulunut.(pari viikkoo myöhässä) eikös se voi johtua pillereiden lopetuksesta? mitä terv.keskuksessa tehdään,jos näin on? periaattees voisin olla raskaana, mut muuta suojaa oon käyttäny yhdynnäs.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu