Länsigöötänmaan pystykorvasta

Nimetön

Maksaako pennut n. 1000 e/kpl, kuten muutkin rotupennut, vaiko enemmän ? Sopisiko narttubernin kaveriksi (narttugöötti siis)? Mitä kokemuksia rodusta ?

7

477

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      onko göötti haukkuherkkä, kuten useimmat pystykorvat ? Tämä rotu ei kuitenkaan ole metsästyskoira, vaan paimenkoira. No, jotkut paimenkoiratkin haukkuvat !

      • muutamat

        Hinta riippuu kasvattajasta. Meidän oli alle tonnin. Rotu on hauku herkkä, mutta oma ja miksei muutkin yksilöt kouluttamalla saa suht' asiallisen hiljaisiksi. Göötin korvien välissä on puuta(suora lainaus meidän eläinlekurilta), joten mikään pehmeä lässytys ei sovi kouluttamiseen. Olethan perehtynyt siihen mitä paimenkoirarotuiset koirat vaativat? Nämä ei ole mitään sohvaperunoita! Mutta ei muuta kuin käänny rotu yhdistyksen puoleen jos pentua harkitsette.


    • berniläinen

      ...göötiä. kun ei kukaan vastaa asialliseen kysymykseeni ???

    • Karvat kuriin

      Lähteekö göötistä karvaa ympärivuoden?Vai oisko joku sairaus?

      • Olisikos

        mahdollisesti kapi? Kysy neuvoa ell:ltä.


    • Pennun ottava

      Hei!

      Itse olen harkinnut myös gööttiä, ja saanut pennun hinnaksi noin 950 € sis. Sirutuksen, rokotteet ja pentupaketin.

      Kirjoittelin jo tuonne pk. palstalle ja totesin, että koira kiinnostaa minua juuri luonteensa takia, eli seurallinen, osallistuva ja puhelias (herkkä haukkumaan) toinen mielenkiinnon kohteistani on lancashiren heeler.

      • Joku vaan

        Minäkin otan göötin, kunhan pääsen eläkkeelle ja on aikaa koiralle. 90-luvulla meillä oli göötti, mutta siitä jouduttiin luopumaan eron takia. Sen koiran jälkeen en edes mieti muunrotuisen ottamista.
        Tuo haukkupuoli on sellainen, ettei sitä koulutuksella pois saa. Vahtkoirakin kun göötti on, haukkuminen on geeneissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1666
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1172
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      950
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      794
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      552
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe