Muotoiluala

Kuinka vaikeaa/helppoa on päästä opiskelemaan Helsinkiin/tikkurilaan muotoilualaa?Onko yo-kokeilla suurta painoarvoa??

Uskon että minulta löytyisi lahjoja ja luovuutta ko.alalle,mutta en tiedä tyssääkö unelma pääsykokeisiin.Millaiset pääsykokeet ovat?

Mulla on heikko matikkapää..mutta kuitenkin sitäkin enemmän löytyy intoa muotoilu(muoti/vaatetus/sisustus-)alalle.
2424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Aina sinne joku pääsee, vaikka suurin osa jää ulos. Hae vaan, jos ala kiinostaa, mutta hae muuallekin varalta.

Helsingistä valmistuu vestonomeja, joilla on oikein hyvä työtilanne. Vestonomeja on mm. kaavoituksen, mitoituksen ja vaatetusalan kansainvällisen ostotoiminnan asiantuntijoina. Tikkurilasta tulee artenomeja, jotka ovat enemmän suuntautuneet käsi-ja taideteollisuuteen kuin muotibisnekseen. Artenomeille ei ole samalla tavalla valmiita työpaikkoja vaan työllistyminen on usein oman yrittäjyyden varassa.

Pääsykokeissa ei painotu matikka mitenkään, mutta sitäkin pitää osata. Yo-kokeilla ei ole myöskään suurta painoarvoa. Ennakkotehtävät ja pääsykoe ratkaisevat. En osaa sanoa miten eri tehtävät painottuvat, kysy oppilaitoksista niin saat varmempaa tietoa.

Äänestä

Yo-todistus ei painotu, ja lyhyellä matikalla pärjää hyvin.

Matikan pääsykoetehtävien helppous tai vaikeus on suhteellista. Matikan tehtävät ovat oikeasti helppoja, mutta joillekin hakijoille silti vaikeita, jos eivät ole käyneet esim. lukiota ollenkaan ja hakevat opiskelemaan ammattikoulun pukuompelijalinjan perusteella. Lukiolaisille ne ovat yleensä helppoja.

Lahjoja ja luovuutta mitataan pääsykokeissa. Jos sinulla on näitä, niin silloin on hyvät mahdollisuudet päästä opiskelemaan.

Nämä ovat tärkeimmät asiat, mutta lisäksi tarvitaan sen verran matikan taitoja, jotta selviät hinnoittelusta ja markkinoinnista, sen verran kirjoitustaitoa että selviät esseevastauksista ja opinnäytetyöstä, ja lisäksi haastattelussa selvitellään motivaatiota ja sitä että tiedät mihin olet tulossa. Ettei käy niin että ensimmäisen vuoden jälkeen joutuu jättämään pettyneenä opinnot kesken kun huomaa tulleensa väärään paikkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fashh kirjoitti:

Kuinka vaikeaa/helppoa on päästä opiskelemaan Helsinkiin/tikkurilaan muotoilualaa?Onko yo-kokeilla suurta painoarvoa??

Uskon että minulta löytyisi lahjoja ja luovuutta ko.alalle,mutta en tiedä tyssääkö unelma pääsykokeisiin.Millaiset pääsykokeet ovat?

Mulla on heikko matikkapää..mutta kuitenkin sitäkin enemmän löytyy intoa muotoilu(muoti/vaatetus/sisustus-)alalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu