Kenen ikkunoita, ette suosittele? Ja miksi olette sitä mieltä?
kenen ikkunoita, ette suosittele?
Ikkunoita harkitseva
93394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
TM lehdessä on vertailtu eri valmistajien ikkunoita, (TM 2/06) "ikkunavertailu".
Katso sieltä.
http://www.tekniikanmaailma.fi/rakennusmaailma/?y=2006&p=2&id=21
Nyt VTT:n tutkimuksessa keskityttiin vain sellaisiin ominaisuuksiin, jotka voidaan laboratoriossa mitata tarkasti. Käytännössä siis tutkittiin, miten kukin ikkuna pitää lämmön tai kylmän, tuulen, veden ja melun rakennuksen ulkopuolella.
Tutkittujen ikkunoiden valmistajat olivat Alavus Ikkunat, Domus Yhtiöt, Fenestra, Karvia Ikkunat, Lammin Ikkuna, Lasivuorimaa, Pihlavan Ikkuna, Skaala Ikkunat ja Ovet sekä Tiivituote.
Domuksen, Fenestran, Lasivuorimaan ja Tiivituotteen ikkunat sen sijaan alkoivat vuotaa ennen kuin ilmanpainetta nostettiin. Ne eivät siis pitäneet vettä tyyntä vastaavissa oloissa.
Pihlavan ikkuna kesti paineennoston 50 pascaliin, mutta silloin vesi alkoi valua seinärakenteeseen.
http://www.hs.fi/asuminen/artikkeli/Kotimaiset ikkunat menestyivät surkeasti tiiviystestissä/1135219052864
Selaa taaksepäin niin tiedät miksi. Saatiin loppulasku ja korjaukset on tekemättä. Ja viivästyskorkokin on unohtunut Pihlalta.. Lasku joutaa mappi ööhön. Vastaava työnjohtaja ei ole käynyt tekemässä minkäänlaista lopputarkastusta, mutta lasku lähetetään. Odotellaan 4 kpl ovia ja uusia ikkunakarmeja pariin ikkunaan ja kaikkea muuta pientä.Että huh huh.
on sitten vajonnut samaan sarjaan Alavus-ikkunatehtaan kanssa, kun ei oikein asennus hoidu.
Kuten joku on todennut, parempi asennus on tehdä itse, eikä itkeä muiden tekmisiä.
Meille tulee lammin ikkunat. Voin asennuksen jälkeen kertoa tunnelmia miten asiat hoitui.
Valitettavasti joutuu antamaan Ei -äänensä pihla ikkunoille. Toimitusaikataulu ei pitänyt sinnepäinkään, laadussa ei ollut kehumista ja petyttiin liian moniin katteettomiin lupauksiin.
Sama tilanne.. täällä Varsinais-suomessa parin viikon päästä
Lammin ikkunat tulee tänne keskipohjanmaalle. Asennusryhmä tulee kuulemma lahialta saakka. Saas nähdä miten kuviot onnistuu?
ei tuollaisia fenestran heikkolaatuisia hdf ikkunoita kannata ostaa, ne ei ole tiiviit,
ja ei tule olemaan pitkäikäiset
Minä ainakaan en enää koskaan hyväksy Fenestran ikkunoita omaan asuntooni.