Egypti

Tere kertokaas ny mimmone toi Egypti oikee o ko tarttis lähtee vähä reissuu ja ei oo ikänä seillä käyny kannattaako mennä???????
52021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no egypti.. me oltiin sharm el sheikh:issä.. no tosi hieno, ja eksoottinen paikka joo, kunhan et jallajallaa pelkää, sillä se tulee 90% varmuudella. eli paha maha tauti. Se voi olla niin et nukut koko päivän tai on ripulia tai oksennat. Mutta egypti oli hieno paikka, jossa oli vähän eri meno ku normaalilla teneriffalla. :) mutta suosittelen. itse
en kadu omaa matkaamme. olimme kaksi perhettä yhdessä siellä. mutta ripulia voi tulla vasta sillon ku on kotona nii kolme kuukautta putkeen! :D mutta oli hauskaa, ja tosi upeat uinti mahdollisuudet, kaloja ui meressä ihan vieressä, kauniita värikkäitä kaloja eikä mitään lahnoja. :P valasiko tieto yhtään, vaan tiesikkö jo kaiken? =)

Äänestä

ikinä en oo käyny kanarialla, eli paha verrata. Egyptissä oon käyny kaks kertaa, lähinnä suht halvan hinnan vuoksi ja että loma on osunu siihen kohtaan, että siellä on ollu todella lämmintä. Olen viehättynyt erilaisuudesta, siitä vanhasta kulttuurista, yleisestä hälinästä, sekä mahdollisuudesta viettää lomaa todella rennosti. Nää kaks lomareissua on olleet erilaisia, mutta todella nautittavia. Vatsatauti ei ole edes 99 %, meitä on ollu näillä matkoilla yhteensä 6 henkeä, eikä vielä kukaan ole sairastunut: käsidesi, desinfioivat kosteuspyyhkeet, käsien peseminen ahkerasti, vettä päivässä varmaan 4 litraa ja KAIKKI EGYPTIN RAHA VAIN YHDEN KÄSISSÄ, YMMÄRRÄT KUN SAAT SETELEITÄ KÄTEESI.

Kannattaa lähteä, vielä on mullakin monta reissua tekemättä. Tuskin lähden kanarialle.

Äänestä
  • kannattaa mennä. Kannataa mennä Kairoon, Luxoriin, Aleksandriaan - ja kannattaa välttää Punaisenmeren rannikon tyhjänpäiväisiä turistirysiä.

    Äänestä

  • Anna I kirjoitti:

    kannattaa mennä. Kannataa mennä Kairoon, Luxoriin, Aleksandriaan - ja kannattaa välttää Punaisenmeren rannikon tyhjänpäiväisiä turistirysiä.

    haluaa vaeltaa yksin erämaassa,toinen suurkaupungissa kolmas taasen viihtyy Punaisen meren rannalla.Jokainen valitsee tarpeensa ja mieltymyksensä mukaan.Olemme olleet muutaman kerran Hurghadassa ja viihtyneet upean Punaisenmeren rannalla todella hyvin,snorklaillen,risteillen aalloilla sekä aurinkoa ottaen.

    Äänestä

  • !!!!!!! kirjoitti:

    haluaa vaeltaa yksin erämaassa,toinen suurkaupungissa kolmas taasen viihtyy Punaisen meren rannalla.Jokainen valitsee tarpeensa ja mieltymyksensä mukaan.Olemme olleet muutaman kerran Hurghadassa ja viihtyneet upean Punaisenmeren rannalla todella hyvin,snorklaillen,risteillen aalloilla sekä aurinkoa ottaen.

    Joo, onneksi paikkoja löytyy kaikille. Itsekin ajattelin Luxoriin mennessäni että wau, tänne viikoksi. Illalla jo mieli muuttui: ilma oli sakean harmaana tiedähäntä mitä, ilmeisesti niiden polttomoottorien pakokaasua, joilla nostetaan viljelypalstoille kasteluvesi Niilistä. Se yksi ilta sai mielen muuttumaan, eli ei Luxoriin ainakaan muuta kuin käymään. Niilin ristely olis jo toinen juttu, Hurghada tehty todelliseen rentoutumiseen ja El Gouna rauhoittumiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


happe kirjoitti:

Tere kertokaas ny mimmone toi Egypti oikee o ko tarttis lähtee vähä reissuu ja ei oo ikänä seillä käyny kannattaako mennä???????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu