mitä tehdä!?!?!? vastatkaa!!

Vastatkaa minulle mitä pitäisi tehdä, sillä olen tavannut luonnossa undulaatin!! En tiedä onko joku päästänyt sen vai onko se karannut, mutta miten sen voisin saada kiinni ja mitten voisin houkutella sen luokseni!?!? Vastatkaa kiltit! En ole perehtynyt kovinkaan paljon undulaatteihin, joten en sitten oikein tiedä asiasta.. :(( säälittää se pieni undulaatti.. :'(((
3614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

täysin valkoinen undulaatti Turussa.
Undun kiinni saaminen on vaikeaa jos se ei ole kesy.
Toisen undulaatin äänen houkuttamana se voi esim.tulla häkin päälle ja vaikka mennä sisään sinne.
Haavilla,jos osaa käyttää sitä oikein,on myös mahdollisuus saada se kiinni,tai jättämällä hirssintähkä,undun herkku vaikka avoimen oven eteen ja yrittää saada se sisälle,suihkuttamalla haalealla vedellä ja heitämällä pyyhe päälle jos suinkin mahdollista.
Jos jollain ystävälläsi olisi undu.
Pelastusrinki linnuille on olemassa googleta linnut forum tai wwww.papukaija.net.fi

Äänestä
  • Eli kuusamossa näin undulaatin vapaana. Keltaista ja vihreätä väriltään. Vähän mustaa myös. Mutta yritän haavilla ottaa kiinni ja vien sen sitten löytöeläintarhaan..

    Äänestä

  • undulaatinlöytäjä kirjoitti:

    Eli kuusamossa näin undulaatin vapaana. Keltaista ja vihreätä väriltään. Vähän mustaa myös. Mutta yritän haavilla ottaa kiinni ja vien sen sitten löytöeläintarhaan..

    Onnea yritykseen. Alkaa olla jo tosi kylmä undulaatille varsinkin varmaan niillä korkeuksilla.

    Jos saat linnun kiinni, niin ilmoitathan linnusta vaikka näillä lintuharrastajienkin forumeilla. Jos vaikka oikea omistajakin löytyisi.

    http://forum.papukaijat.net/
    http://www.papukaijayhdistys.fi/forum/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


undulaatinlöytäjä kirjoitti:

Vastatkaa minulle mitä pitäisi tehdä, sillä olen tavannut luonnossa undulaatin!! En tiedä onko joku päästänyt sen vai onko se karannut, mutta miten sen voisin saada kiinni ja mitten voisin houkutella sen luokseni!?!? Vastatkaa kiltit! En ole perehtynyt kovinkaan paljon undulaatteihin, joten en sitten oikein tiedä asiasta.. :(( säälittää se pieni undulaatti.. :'(((

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu