mitä tehdä!?!?!? vastatkaa!!

undulaatinlöytäjä

Vastatkaa minulle mitä pitäisi tehdä, sillä olen tavannut luonnossa undulaatin!! En tiedä onko joku päästänyt sen vai onko se karannut, mutta miten sen voisin saada kiinni ja mitten voisin houkutella sen luokseni!?!? Vastatkaa kiltit! En ole perehtynyt kovinkaan paljon undulaatteihin, joten en sitten oikein tiedä asiasta.. :(( säälittää se pieni undulaatti.. :'(((

3

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulta on karannut

      täysin valkoinen undulaatti Turussa.
      Undun kiinni saaminen on vaikeaa jos se ei ole kesy.
      Toisen undulaatin äänen houkuttamana se voi esim.tulla häkin päälle ja vaikka mennä sisään sinne.
      Haavilla,jos osaa käyttää sitä oikein,on myös mahdollisuus saada se kiinni,tai jättämällä hirssintähkä,undun herkku vaikka avoimen oven eteen ja yrittää saada se sisälle,suihkuttamalla haalealla vedellä ja heitämällä pyyhe päälle jos suinkin mahdollista.
      Jos jollain ystävälläsi olisi undu.
      Pelastusrinki linnuille on olemassa googleta linnut forum tai wwww.papukaija.net.fi

      • undulaatinlöytäjä

        Eli kuusamossa näin undulaatin vapaana. Keltaista ja vihreätä väriltään. Vähän mustaa myös. Mutta yritän haavilla ottaa kiinni ja vien sen sitten löytöeläintarhaan..


      • yritykseen!
        undulaatinlöytäjä kirjoitti:

        Eli kuusamossa näin undulaatin vapaana. Keltaista ja vihreätä väriltään. Vähän mustaa myös. Mutta yritän haavilla ottaa kiinni ja vien sen sitten löytöeläintarhaan..

        Onnea yritykseen. Alkaa olla jo tosi kylmä undulaatille varsinkin varmaan niillä korkeuksilla.

        Jos saat linnun kiinni, niin ilmoitathan linnusta vaikka näillä lintuharrastajienkin forumeilla. Jos vaikka oikea omistajakin löytyisi.

        http://forum.papukaijat.net/
        http://www.papukaijayhdistys.fi/forum/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45231
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15673
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10823
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      169
      10802
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9641
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      222
      6489
    Aihe