Puolisoilla ei ole avioehtoa eikä testamenttia. Molemmilla on avioliiton aikana kummankin omiin nimiinsä hankittuja asunto-osakkeita. Jos toinen kuolee, lasketaanko molempien omissa nimissä oleva omaisuus yhteen ja se sitten aikanaan jaetaan leskelle ½ ja lapsille toinen ½ jaettavaksi? Vai onko lesken nimissä olevat lesken omaa omaisuutta ja sitä ei jaeta?
Kysymys
puoliso
101144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ositus ja mahdollinen tasingon maksu ja sen jälkeen perinnönjako. Tietysti on vielä huomioitava lesken oikeudet esim, yhteiseen asuntoon.
Lesken ei tarvitse maksaa tasinkoa.
Onko omaisuus sen jonka nimissä se on vaikkei ole avioehtoa eikä testamenttia? Siis onko mitään merkitystä kumman nimissä toisen kuoltua.
Omistamisista riippumatta ositusta tehtäessä lasketaan nettovarat uhteen ja ne puolitetaan leskelle ja lapsille. Lisäksi laissa on pykälä, että rikkaampi leski saa pitää oman omaisuutensa antamatta siitä tasinkoa perillisille. Mikäli leski on köyhempi, niin hän saa tasinkoa.
Totta on että lesken ei tarvitse maksaa tasinkoa kuolinpesälle mutta kun leski kuolee niin tämä tasinko otetaan ensin varallisuudesta pois ja jaetaan perillisille.
Leski jää ikäänkuin velkaa tuon tasingon verran.
Malliesimerkki lesken tasinko perillisille olisi 10000€ josta hän kieltäytyy.
Lesken kuoltua hän on onnistunut hävittää omaisuutta ja hänen varallisuus on 15000€, tästä summasta maksetaan ensin (velka) tasinko 10000€ aiemmin kuolleen perillisille ja loppu 5000€ jaetaan lesken perillisille.
Eli kaikki mitä leski tuhlaa on ensisijaisesti hänen omaa ja sen jälkeen vasta "korvamerkittyä" varallisuutta.
Tältä kantilta ajatellen kyllä leski maksaa tasinkoa mutta joskus myöhemmin, ja tämän takia pitää tehdä paperit ja laskelmat kuntoon.
Meillä 8 vuotta avioliittoa ilman avioehtoa. Puolisoni ostaa huomenna yksiön omiin nimiinsä, "kohta pian" minä kupsahdan. Onko hänen nimissä oleva asunto-osake sitten perimisessä hänen omaisuutta vai meidän yhteistä?
Normaalistihan jako menee niin, että molempien netto-omaisuus lasketaan yhteen. Sen jälkeen omaisuus puolitetaan, jolloin leski saa puolet ja rintaperilliset toisen puolen.
Jos leski on se varakkaampi osapuoli, niin hän voi kieltäytyä maksamasta tasinkoa vainajan lapsille, jolloin lapset perivät vain vainajan omaisuuden ja leski pitää omansa.
usein kysytyissä asioissa,
http://www.reumaliitto.fi/sivut/tutkimusrahasto/Testamen/laki.html
http://www.laki24.fi/pepe-avioliittoparisuhde-aviovarallisuusjarjestelma.html
http://www.lakiopas.com/lakitietoa/ositus/
[email protected]
Avioliiton aikana saatu omaisuus on omaa esim. perintö.
Onko avioliiton aikana ostettu omaa, jos se on vain ostajapuolison nimissä?
eli omaisuus (ja velat) on sen, jonka nimissä se on, eli käytännössä kuka sen on maksanut, perinyt, saanut lahjaksi. Yhteiseksi hankittu on yhteistä ja pitäisi myös olla yhdessä maksettua. Osituksessa joskus riidellään siitä, jos omaisuus on toisen nimissä, mutta yhdessä maksettua, mutta lähtökohta on tuo omaisuuden erillisyys avioliitossakin.