Olin luullut, että vesivuoto-ongelmat ovat lähinnä veneiden vaiva. Eikö mitä! Vuoden 1993 Escort-farmari vuotaa etulasin reunasta pelkääjän puolelta. Matto etupenkillä on aivan märkä, samoin lattia - ei taida hyvää tehdä pohjalle.
Häviääkö vaiva edes etulasin vaihdolla? Edellinen omistaja on survonut väliin jotain silikonia. Mitä tässä voi tehdä?
Häviääkö vaiva edes etulasin vaihdolla? Edellinen omistaja on survonut väliin jotain silikonia. Mitä tässä voi tehdä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaisko viedä vaikka................................ööööö...........joo, johonkin paikkaan jossa korjataan auton laseja ,tulis näin äkkiä mieleen, entä siellä.......halooo??
Laita lisää silikonia tai koriliimaa, mutta ulkopuolelta, niin auttaa paremmin.
Omassa -94 Mondeossa oli aikanaan sama ongelma. Vesi tuli apukuskin jalkatilaan sateella, mutta ei ajettaessa. Vuotokohta ei ollut tuulilasin tiivisteissä, vaan vesi pääsi sisään lämmityslaitteen/ilmanvaihdon kautta. Vika korjaantui, kun tiivistin silikonilla raitisilmasuodattimen kotelon ja moottoritilan/ohjaamon väliseinän välisen liitoskohdan.
Itselläni on ollut kahdessa Escortissa, vm:t 83 ja 88 vesivuotoja. Molemmilla kerroilla syynä oli akkunesteiden aiheuttama syöpyminen akun alla rintapellissä. Akun alta löytyi ihan selkeä reikä, josta vettä tuli sisään.
Tuulilasia kovasti epäilin, mutta syy ei ollut siinä, ei kummallakaan kerralla.