Jvc:n cd laite, kolmella levykelkalla, ilmoittelee että no disc?? Miks näin vaikka varmasti levy kelkassa?? Tää alkoi silleen pikkuhiljaa, joitain levyjä ei joskus lukenut, toisessa kelkassa saattoi lukea toisessa ei, toisen levyn saattoi lukea, toista ei. Äsken teki sitten sen että ei mitään levyä eikä missään kelkassa, eli onkos tämä yleinen ilmiö?? Voiko esim. pöly aiheuttaa tämän vai? Onko seuraavaksi marssittava huoltoon?? Vastailkaas jos tilanteesta tietoa. Oon muuten aika täynnä Jvc-merkkisiä laitteita, dvd:n takuuaikana viis viikkoa huollossa, nyt sit takuu ohi(1vuosi vaan?)ja laitteet vajaat pari vuotta vanhat ni ei muuta kun joku virtalähde paloi(100 euroa). Ei passaa kuulema pitää kelloa etupaneelin näytössä, kuumenee liikaa.Miksiköhän se kello siihen on yleensä tehty?? No meni jo asian viereen, cd-laitteen ongelmista piti saada tietoa. Kiitos neuvoista etukäteen..
Cd ei lue levyjä?
2
433
Vastaukset
- Lukupää
vain likainen - Tops -puikolla ja elektroniikkapuhdistusnesteellä varovasti puhtaaksi. Siis se liikkuva lukuosa, mikä lukee levyjä.
Toisaalta aikoinaan jouduin vaihtamaan omaan JVC-mankkaani kokonaan uuden CD-lukupään (muistaakseni ent. Suomen Huoltopalvelusta). Oli liittimillä - ei siis tarvinnut juotoskolvia käyttää. - Jvc2
Mulla on sama vika! JVC kolme levykelkkaa päällekkäin. Laitteella ikää jo noin 8 vuotta.
Kerran aiemmin 4 vuotta sitten korjautin saman vian. CD-lukupää uusittiin (n. 100 e). Viime talvena vika uusitui: ensin yhdessä asemassa, sitten vähitellen kaikissa.
Elokuun helteillä kokeilin huvikseni sitä ja laite toimi taas. Nyt syyskuussa kun viileni, taas tuli NO DISC. Siis lämpötilan vaihtelukin voi vaikuttaa.
Luulen, että lukupää olisi taas uusittava.
En tiedä kannattako enää...
Tuo päällekkäisten levykelkkojen rakenne on sellainen, että levyä vaihdettaessa tulee aikalailla tärinää joka ilmeisesti vioittaa lukupään ajan myötä. Jos ottaa kotelon irti niin näkee miten levyn vaihto&nostosysteemi toimii.
Karusellisysteemi olisi kai parempi.
Lukupäitä löytyy kyllä mm. www.servcat.com, mutta sitä on itse vähän hankala vaihtaa, jos ei ole kokemusta ja välineitä. Lukupää on jossain siellä levykelkkojen alla. Joutuisi kai purkamaan osiin koko CD-osion laitteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349238"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn293750Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi742346Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1102179Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on181886Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait141548Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.291364- 711227
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen170969Millaisia odotuksia ensi vuodelle?
Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.161879