Englanninspringerspanieli

Ninaxiili

Elikkäs, olen iloinen 12w täyttänyt tyttö, kerrostalo neliössä asuva, melkeimpä joka sään ihminen (lukuunottamatta paukkupakkasia;) rahaa alkaisin hetimiten säästämään ja varmasti raha summaksi saisin ensi kesäloman aluksi koiraan ja tarvikkeisiin ja eiköhän rokotusmaksutkin hoituisi :) (: Suurimmaksi osaksi koiran itse hoitaisin, luulisin pärjäväni melko sujuvasti koska kokemusta jo koirista on paljon tietoakin jo. pari kysymystä:

1. pärjäilisikö koira 4-7 tuntia yksin kotona koulupäivien ajan jos aina lomilla,viikonloppuisin ja koulun jäleenkin viettäisin runsaasti koiran kanssa aikaa, varsinkin viikonloppuisin ja päivisin jolloin pääsen 12-13.00 aikaa koulusta? 2. eikö rotukoiran jolla esimerkiksi vaikka häntä tai vaikka korvat jotenkin vialliset, ettei näyttelyyn voisi mennä,mutta muuten hyvä koira, koska tuskin näyttelyissä kävisin?? Maksaisiko sellanen "virheellinen" koira mitä n. suurinpiirtein? Kiitos tuhannesti viitseliäille vastaajille!!

2

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivan ihana..

      ..rotu! eli koiran täytyy pärjätä toki yksin eli 7 tuntii, mutta toki se alkaa olemaan jo aivan maksimi yksin olo aika, jolloin koiralle on hyvä keksiä tekemistä siksi ajaksi.
      älä missään tapauksessa jätä pentu yksin kauaksi aikaa ainakaan ensimmäisellä viikolla vaan ala pikku hiljaa yksin olo harjoitukset, siis ekoina päivinä minuuteiksi...
      kasvattajihin yhteyden otto täytyy aloittaa ajoissa. Harvoin saat koiraa juuri silloin kun sinulle parhaiten sopii. jos haaveilet ns. viallisesta yksilöstä voi saaminen olla vielä vaikeampaa. ei niitä joka pentueeseen synny!
      voi olla jopa niin että kasvattajat eivät pidä siitä että haluat juuri vain viallisen että muuhun ei rahat riitä.. toki poikkeuksia on.
      keskimäärin enkkusprinkut maksavat 800€, joten arvelisin että esim häntämutkan omaava olisi hieman halvempi 400-600€
      toki toinen vaihtoehto sinulle olisi hankkia sijoitus koira jolloin se olisi puolet täydestä hinnasta. ainoa vaan että näyttelyissä täytyisi jaksaa käydä.

      tässä ny jotain mitä tuli mieleen, mutta tsemppiä ihanan rodun kanssa tulevaisuudessa!?

      • tuota..

        En kyllä suosittelisi ottamaan sijoituskoiraa vain sen takia että se on halvempi. Ja en usko että kasvattajat antaa ihan kelle vaan sijotus koiraa. Tai varsinkaan jos ei ole näyttelyistä innostunut. ja näyttelyihin menee rahaa tietty kanssa. Ja sillähän teetetään pennut sitten kanssa.
        Niin ja olen kanssa sitä mieltä etä ei kannata ettiä mitään viallista koiraa. Niitä harvoin tulee ja muutenkin tuo tuntuu tosi epämääräiseltä että "mä tahon viallisen koiran kun en oo menossa näyttelyihinkään, niin ei tarttee maksaa paljon". Ei kuulosta kovin luotettavalta.
        Ja sitten siitä että pärjääkö Ess:ssä 7 tuntia yksin niin varmaan melko yksilöllistä. jotkus on semmoisia hulivilejä, että niitä ei saa neljän seinän sisällä pysymään millään ja toiset taas semmoisia luttoja, että ne varmaan nukkus 24 tuntia pötköön, jos ei kukaan niitä ulos oo raahaamassa. Riippuu mihin totuttaa. mutta joo. Ess:ssä on kiva rotu, jos vain on mahdollisuus tarjota koiralle paljon liikuntaa ja mahdollisuuden päästä juoksemaan vapaana vaikka metsään mahdollisimman usein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      154
      1363
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      946
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      598
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      570
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe