Elikkäs, olen iloinen 12w täyttänyt tyttö, kerrostalo neliössä asuva, melkeimpä joka sään ihminen (lukuunottamatta paukkupakkasia;) rahaa alkaisin hetimiten säästämään ja varmasti raha summaksi saisin ensi kesäloman aluksi koiraan ja tarvikkeisiin ja eiköhän rokotusmaksutkin hoituisi :) (: Suurimmaksi osaksi koiran itse hoitaisin, luulisin pärjäväni melko sujuvasti koska kokemusta jo koirista on paljon tietoakin jo. pari kysymystä:
1. pärjäilisikö koira 4-7 tuntia yksin kotona koulupäivien ajan jos aina lomilla,viikonloppuisin ja koulun jäleenkin viettäisin runsaasti koiran kanssa aikaa, varsinkin viikonloppuisin ja päivisin jolloin pääsen 12-13.00 aikaa koulusta? 2. eikö rotukoiran jolla esimerkiksi vaikka häntä tai vaikka korvat jotenkin vialliset, ettei näyttelyyn voisi mennä,mutta muuten hyvä koira, koska tuskin näyttelyissä kävisin?? Maksaisiko sellanen "virheellinen" koira mitä n. suurinpiirtein? Kiitos tuhannesti viitseliäille vastaajille!!
Englanninspringerspanieli
2
566
Vastaukset
- aivan ihana..
..rotu! eli koiran täytyy pärjätä toki yksin eli 7 tuntii, mutta toki se alkaa olemaan jo aivan maksimi yksin olo aika, jolloin koiralle on hyvä keksiä tekemistä siksi ajaksi.
älä missään tapauksessa jätä pentu yksin kauaksi aikaa ainakaan ensimmäisellä viikolla vaan ala pikku hiljaa yksin olo harjoitukset, siis ekoina päivinä minuuteiksi...
kasvattajihin yhteyden otto täytyy aloittaa ajoissa. Harvoin saat koiraa juuri silloin kun sinulle parhaiten sopii. jos haaveilet ns. viallisesta yksilöstä voi saaminen olla vielä vaikeampaa. ei niitä joka pentueeseen synny!
voi olla jopa niin että kasvattajat eivät pidä siitä että haluat juuri vain viallisen että muuhun ei rahat riitä.. toki poikkeuksia on.
keskimäärin enkkusprinkut maksavat 800€, joten arvelisin että esim häntämutkan omaava olisi hieman halvempi 400-600€
toki toinen vaihtoehto sinulle olisi hankkia sijoitus koira jolloin se olisi puolet täydestä hinnasta. ainoa vaan että näyttelyissä täytyisi jaksaa käydä.
tässä ny jotain mitä tuli mieleen, mutta tsemppiä ihanan rodun kanssa tulevaisuudessa!?- tuota..
En kyllä suosittelisi ottamaan sijoituskoiraa vain sen takia että se on halvempi. Ja en usko että kasvattajat antaa ihan kelle vaan sijotus koiraa. Tai varsinkaan jos ei ole näyttelyistä innostunut. ja näyttelyihin menee rahaa tietty kanssa. Ja sillähän teetetään pennut sitten kanssa.
Niin ja olen kanssa sitä mieltä etä ei kannata ettiä mitään viallista koiraa. Niitä harvoin tulee ja muutenkin tuo tuntuu tosi epämääräiseltä että "mä tahon viallisen koiran kun en oo menossa näyttelyihinkään, niin ei tarttee maksaa paljon". Ei kuulosta kovin luotettavalta.
Ja sitten siitä että pärjääkö Ess:ssä 7 tuntia yksin niin varmaan melko yksilöllistä. jotkus on semmoisia hulivilejä, että niitä ei saa neljän seinän sisällä pysymään millään ja toiset taas semmoisia luttoja, että ne varmaan nukkus 24 tuntia pötköön, jos ei kukaan niitä ulos oo raahaamassa. Riippuu mihin totuttaa. mutta joo. Ess:ssä on kiva rotu, jos vain on mahdollisuus tarjota koiralle paljon liikuntaa ja mahdollisuuden päästä juoksemaan vapaana vaikka metsään mahdollisimman usein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746294MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415358Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594243NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734102Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653860Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691147- 48923
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29797Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62791- 233777