Englanninspringerspanieli

Ninaxiili

Elikkäs, olen iloinen 12w täyttänyt tyttö, kerrostalo neliössä asuva, melkeimpä joka sään ihminen (lukuunottamatta paukkupakkasia;) rahaa alkaisin hetimiten säästämään ja varmasti raha summaksi saisin ensi kesäloman aluksi koiraan ja tarvikkeisiin ja eiköhän rokotusmaksutkin hoituisi :) (: Suurimmaksi osaksi koiran itse hoitaisin, luulisin pärjäväni melko sujuvasti koska kokemusta jo koirista on paljon tietoakin jo. pari kysymystä:

1. pärjäilisikö koira 4-7 tuntia yksin kotona koulupäivien ajan jos aina lomilla,viikonloppuisin ja koulun jäleenkin viettäisin runsaasti koiran kanssa aikaa, varsinkin viikonloppuisin ja päivisin jolloin pääsen 12-13.00 aikaa koulusta? 2. eikö rotukoiran jolla esimerkiksi vaikka häntä tai vaikka korvat jotenkin vialliset, ettei näyttelyyn voisi mennä,mutta muuten hyvä koira, koska tuskin näyttelyissä kävisin?? Maksaisiko sellanen "virheellinen" koira mitä n. suurinpiirtein? Kiitos tuhannesti viitseliäille vastaajille!!

2

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivan ihana..

      ..rotu! eli koiran täytyy pärjätä toki yksin eli 7 tuntii, mutta toki se alkaa olemaan jo aivan maksimi yksin olo aika, jolloin koiralle on hyvä keksiä tekemistä siksi ajaksi.
      älä missään tapauksessa jätä pentu yksin kauaksi aikaa ainakaan ensimmäisellä viikolla vaan ala pikku hiljaa yksin olo harjoitukset, siis ekoina päivinä minuuteiksi...
      kasvattajihin yhteyden otto täytyy aloittaa ajoissa. Harvoin saat koiraa juuri silloin kun sinulle parhaiten sopii. jos haaveilet ns. viallisesta yksilöstä voi saaminen olla vielä vaikeampaa. ei niitä joka pentueeseen synny!
      voi olla jopa niin että kasvattajat eivät pidä siitä että haluat juuri vain viallisen että muuhun ei rahat riitä.. toki poikkeuksia on.
      keskimäärin enkkusprinkut maksavat 800€, joten arvelisin että esim häntämutkan omaava olisi hieman halvempi 400-600€
      toki toinen vaihtoehto sinulle olisi hankkia sijoitus koira jolloin se olisi puolet täydestä hinnasta. ainoa vaan että näyttelyissä täytyisi jaksaa käydä.

      tässä ny jotain mitä tuli mieleen, mutta tsemppiä ihanan rodun kanssa tulevaisuudessa!?

      • tuota..

        En kyllä suosittelisi ottamaan sijoituskoiraa vain sen takia että se on halvempi. Ja en usko että kasvattajat antaa ihan kelle vaan sijotus koiraa. Tai varsinkaan jos ei ole näyttelyistä innostunut. ja näyttelyihin menee rahaa tietty kanssa. Ja sillähän teetetään pennut sitten kanssa.
        Niin ja olen kanssa sitä mieltä etä ei kannata ettiä mitään viallista koiraa. Niitä harvoin tulee ja muutenkin tuo tuntuu tosi epämääräiseltä että "mä tahon viallisen koiran kun en oo menossa näyttelyihinkään, niin ei tarttee maksaa paljon". Ei kuulosta kovin luotettavalta.
        Ja sitten siitä että pärjääkö Ess:ssä 7 tuntia yksin niin varmaan melko yksilöllistä. jotkus on semmoisia hulivilejä, että niitä ei saa neljän seinän sisällä pysymään millään ja toiset taas semmoisia luttoja, että ne varmaan nukkus 24 tuntia pötköön, jos ei kukaan niitä ulos oo raahaamassa. Riippuu mihin totuttaa. mutta joo. Ess:ssä on kiva rotu, jos vain on mahdollisuus tarjota koiralle paljon liikuntaa ja mahdollisuuden päästä juoksemaan vapaana vaikka metsään mahdollisimman usein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      114
      1745
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      19
      1413
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      212
      1407
    4. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      207
      1312
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      179
      1200
    6. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      84
      1088
    7. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1059
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      34
      926
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      889
    10. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      68
      819
    Aihe