Olen tottunut käyttämään Visa-korttia kaikkialla Ranskassa, mutta miten on MasterCardin laita? En ole ikinä kiinnittänyt kauppojen ovitarroihin huomiota. Viitsinkö hankkia sellaisen kortin, jos se ei käy yhtä hyvin kuin Visa. Onko kokemuksia?
MasterCard Ranskassa
1
395
Vastaukset
- MlleP
Kokemuksia on kummankin käytöstä.
Hassua kyllä, tänä päivänä MasterCard käy enemmässä osassa paikkoja kuin Visa tai Carte Bleu, kuten paikalliset sitä nimittävät (ainakin vanhempi väki).
Muutenkin edellisellä kerralla kokemus oli, että kysyessä MasterCardin käypyyttä oli reaktio ensin nihkeä, koska luulivat Visaa tarjottavan. Kun oli selitetty uudelleen, että ei kun MasterCard oli reaktio vallan vastaanottavainen.
Totta on, ettei niitä tarroja käykö ja mikä käy tosiaan aina selkeimmillä paikoilla ole näkyvissä, mutta kävi ainakin apteekissa, ravintoloissa, taidemuseoiden myymälöissä ja suurimmissa tavarataloissa (pienemmät paikat vaihtelevasti, mutta kannattaa aina kysyä!).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1822658- 1952197
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1772006Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1241839- 1671814
Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311685Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,721317Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791295Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1721250Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801201