Adoptiolapsen

Hei! Millaisia kokemuksia teillä on kansainvälisen adoption kautta tulleen lapsen vakuuttamisesta (esim. sairaus, tapaturma)? Onko eri vakuutusyhtiöiden välillä suuriakin eroja?
2587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

adoptoiluille ei ole mahdolista saada vakuutusta.(tilanne kevät 07),mutta itse saimme lapsivakutuksen kotimaasta tulleelle pikku pojallemme.he tarvitsivat vain lapsen "pisteet" ja vakuutus oli sillä selvä.
mutta kannattaa soittaa vakuutusyhtiöihin ja kysyä.

Äänestä
  • saa vakuutuksen. meillä on tapaturmavakuutus ja sairauksien varallekkin olis saatu vakuutus muttei otettu.
    Hakumatkalla vanhempien matkavakuutus kattaa lapsen akuutin sairastumisen ainakin meillä kattoi (adoption vahvistus tapahtui siellä).
    Kotona vakuutuksia varten piti selvittää terveystiedot ja lapsitiedon terveystiedot riitti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vakuutukset? kirjoitti:

Hei! Millaisia kokemuksia teillä on kansainvälisen adoption kautta tulleen lapsen vakuuttamisesta (esim. sairaus, tapaturma)? Onko eri vakuutusyhtiöiden välillä suuriakin eroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu