Wallas

kitisee

Wallas 2400 toimii hyvin puolella teholla, mutta kun laitetaan täysille niin alkaa noin 15 min kuluttua kuulumaan metallinen ääni. Ilmeiseti on jokin laakeri menossa. Piirustuksen mukaan laitteessa on kaksi puhallinta, kumpi mahtaa olla hajoamassa? Kannattaako tuollaista itse alkaa vaihtamaan vai pitäsikö viedä suoraan huoltoon?

8

1424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minor700

      Jos et ole tottunut ruuvaamaan niin vie huoltoon,se on niin arvokas vehke ettei korjaus ole kallista.Mutta jos sulla on osaava tuttava niin kannattaa opetella kuinka vaihtaa sydän ja hehkutusvastus,ja kuinka voisi voidella moottorien puslat.

    • kuitenkaan

      olis palamisesta tuleva ääni, joka on "tyypillistä "wallakselle, muistuttaa joskus hajoavan laakerin ääntä. itse epäilisin tätä mieluummin kuin laakeria.

      • Tämä mainitsemasi ääni oli tyypillistä vanhalle "peltiwallakselle", siis mallille Wallas 1800B.lle ja olikin tosi karmeata kuunneltavaa. Muistutti, kuten sanoit, tosiaankin pahaa laakerivikaa. Se johtui kuitenkin liian rajusta palamisesta. Nykywallaksissa sitä ei juurikaan esiinny.


      • Minulla oli pari vuotta sitten aivan vastaavat oireet Wallas 2400 vuosimallin 1989 lämmittimessä. Pikkunopeudella ei ongelmia - mutta isolla nopeudella meteli tosiaan muistutti kuivaa laakerin kitinää.
        Otin yhteyttä Kaarinassa sijainneeseen (nykyisin Turussa) korjaamoon Hanskifixiin. Hanski antoi hyvät neuvot ja paperit polttoaineen syötön säätämiseksi oikein ja kas kummaa "laakeri" tuli kuntoon eli ongelma oli huonossa palamisessa.
        Jos asut täällä veneilyparatiisissa eli Lounais-Suomessa, ota yhteyttä Hanskiin. Ruuhkasuomestakin kannattaa ottaa yhteyttä, sillä Hanski on maailman auttavaisin huoltomies näissä asioissa.


    • mr.wallas

      onko se ääni sellainen toistuva "klik klik klik klik" ? se ääni on ainakin mun uudessa 2400 wallaksessa myös vakiona. Tullee polttoaineen syöttöpumpusta ?

      • Tässä tapauksessa tuskin on pumpun tikityksestä kyse, koska kysyjä kertoo sen alkavan vasta myöhemmin ja silloinkin pienellä teholla käytettäessä. Täysi teho voi hyvinkin peittää alkavan laakerivian .


    • Jos tila sallii, ota irti se ilmaritilöillä varustettu pelti. Se lähtee alaspäin vetämällä kun olet ensin irroittanut keskellä pohjaa olevan käsinkierrettävän mutterin. Pistä laite tulille. Huomaa, että vuosimallista riippuen voi yivuotoputkesta varsinkin alkuvaiheessa tippua vähän petroolia. Kun rahina alkaa kuulua, jarruta pääpuhallinta varovasti käsin puhallinpyörän keskiöstä moottorn VASTAKKAISELTA puolelta. Jos rahina ei muutu, on syypää melkoisella varmuudella paloilmapuhallin. Niitä on käytetty W2400:ssa kahta eri mallia; varhaisemmissa Mabucchi-moottoreita (halpa) ja myöhemmin Duncer-moottoreita (kalliimpi, mutta pitkäikäisempi). Ne eivät ole vaihtokelpoisia keskenään. Moottorin vaihto kannattaa teettää huollossa, koska jos ei tiedä, miten se suoritetaan, voi aiheuttaa tahtomattaan vielä isomman työn. Ammattitaitoinen huolto pystyy kyllä sekin koekäytöllä toteamaan kumpi puhallin on kyseessä.

    • kunnossa?

      Otin palstalta saadun vinkin mukaan yhteyttä Hanskifiin ja sieltä sain loistavat ohjeet miten mm. polttoaineen syöttöä ja puhaltimen pyörimistä voidaan säätää lämmittimen pohjassa olevista neljästä trimmereistä.Sieltä löytyy eri säädöt puoli ja täysiteholle. Lyhyen koekäytön jälkeen tuntuu nyt pelittävän hienosti.
      Kiitos kaikille vastanneille ja ei voi kuin kehua Hanskin asiantuntemusta ja palvelua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5490
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3389
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3279
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      155
      3026
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      66
      2402
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      53
      2327
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      73
      1860
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1817
    9. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1675
    10. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1646
    Aihe