Koska

Pahoittelen, jos aiheesta on jo aloitus, ei ainakaan osunut minulla heti silmään. Haluaisin kysyä teiltä mielipidettä siitä, koska teidän mielestänne voidaan alkaa puhua lapsettomuudesta?

Olemme miehen kanssa yrittäneet aktiivisesti vuoden tuloksetta. Onko tämä se maaginen raja, vai joudunko odottamaan vielä pitkään, että saan liittyä joukkoonne?
7866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mene lääkärin , saat oman mielirauha. Itse ajoin mennä syyskuun lopussa . Vuonna 2006 olen tullu raskaaks syys.-joulukuun ajalla 2 kertta . Viimeinnen ollu KU , jossa menettiin yhden munajohdimmeen , siit saakka vain toivonnu et tulis raskaaks. Nyt menen AVAlle .

Äänestä
  • olemme kyllä menossa. Olisinkin tiedustellut nimenomaan sitä, että voidaanko jo puhua lapsettomuudesta, vai vaatiiko se jo jonkin selkeän diagnoosin?

    Äänestä

  • tutkimuksiin kirjoitti:

    olemme kyllä menossa. Olisinkin tiedustellut nimenomaan sitä, että voidaanko jo puhua lapsettomuudesta, vai vaatiiko se jo jonkin selkeän diagnoosin?

    Kyllä näin on, että lapsettomuudesta puhutaan, ellei ole tullut raskaaksi vuoden yrittämisen jälkeen. Mutta ei se ole mikään diagnoosi eikä tarkoita sitä, etteikö lapsia voisi joskus saada. Se tarkoittaa vain sitä, ettei ole tullut raskaaksi vuoden yrittämisen jälkeen.

    Tällä palstalla on aina vääntöä näistä termeistä. Toiset kokevat olevansa jotenkin "enemmän lapsettomia" kuin toiset. Sellaiset, jotka eivät oikeasti voi koskaan saada lapsia (esim kohtu puuttuu) joskus kutsuvat itseään täällä "oikeasti lapsettomiksi" tms. Sitten on "vapaasta tahdostaan lapsettomia" eli sellaisia, jotka eivät vain halua lasta.

    Ja jos toista (tai vaikka kolmatta) lasta ei kuulu vuoden yrittämisen jälkeen, puhutaan sekundääristä lapsettomuudesta, mikä on aivan järjetön termi, koska jos ihmisellä on jo lapsi, ei hän voi mitenkään olla lapseton.

    Äänestä

takana eli tasan vuosi. Olen jo muutaman kuukauden "pyörinyt" täällä sivuilla, koska aloin epäillä jonkin olevan pielessä siinä vaiheessa, kun menkat jäivät pois, mutta raskaustesti nega. Vuoden jälkeenhän sitä neuvotaan aloittamaan tutkimukset, jos ei ole onnitunut tulla raskaaksi. Meillä hedelmättömyystutkimukset alkoivat viime viikolla.
Oletteko ajatelleet hakea apua ammattilaisilta tilanteeseen?

Äänestä
  • ja muillekin vastaajille.:) Kyllä olemme ajatelleet hakea apua tilanteeseen, tällä viikolla pitäisi varmaankin saada soitettua.

    Tämä vuosi on kyllä ollut yllättävän rankka, enkä varsinkaan koskaan uskonut, että voisin tuntea HÄPEÄÄ siitä, ettemme onnistu saamaan lasta luonnollisin keinoin.

    Tsemppiä kaikille muillekin, jotka painivat saman asian kanssa!

    Äänestä

  • sinulle... kirjoitti:

    ja muillekin vastaajille.:) Kyllä olemme ajatelleet hakea apua tilanteeseen, tällä viikolla pitäisi varmaankin saada soitettua.

    Tämä vuosi on kyllä ollut yllättävän rankka, enkä varsinkaan koskaan uskonut, että voisin tuntea HÄPEÄÄ siitä, ettemme onnistu saamaan lasta luonnollisin keinoin.

    Tsemppiä kaikille muillekin, jotka painivat saman asian kanssa!

    Jeps minunkin pitäisi saada aikaiseksi soittaa klinikalle. 3 vuotta yritystä takana, eli olisi jo aika tutkia mikä on vikana... En vaan ole kehdannut soittaa aikaisemmin mihinkään, mutta kun täältä lukee muiden kirjoituksia, niin olen saanut siitä valtavasti lisää rohkeutta, kun olen tajunnut etten ole yksin tämän asian kanssa, joten kiitokset siitä teille kaikille :)

    Äänestä

Meilläki on vuoden nyt yritetty. Mä olen kyllä hiljalleen puhunu lapsettomuudesta jo muutaman kuukauden, mutta vain siksi, kun menkat sekoittui täysin. Menin lääkärille kesäkuussa, elokuun lopulla kävin gynellä ja sain clomit (lievä pco löytyi), näilläpä sitten mennään vähän aikaa eteenpäin. Miestä ei oo tutkittu vielä ollenkaan, varmaan tutkitaan siinä vaiheessa jos ei clomeillakaan saada raskautta alkuun..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapseton? kirjoitti:

Pahoittelen, jos aiheesta on jo aloitus, ei ainakaan osunut minulla heti silmään. Haluaisin kysyä teiltä mielipidettä siitä, koska teidän mielestänne voidaan alkaa puhua lapsettomuudesta?

Olemme miehen kanssa yrittäneet aktiivisesti vuoden tuloksetta. Onko tämä se maaginen raja, vai joudunko odottamaan vielä pitkään, että saan liittyä joukkoonne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu