C. Rai

PellervoHollo

Hei aas kaikille rakkaille matkakertomusteni lukijoille.
Tuli tehtya visiitti Chiang Raihin. Sielta sitten matka jatkui viidakon polkuja pitkin norsun selassa kohti jotain tuntematonta. Matka jatkui ja jatkui. Norsu laukkasi kuin Vermon raviradan loppusuoraa taittava tummaverinen tamma. Ohjastin norsua itse koska olen kyseisen norsun Mahout. Norsu on muuten thaimaaksi chang. Saman niminen olut, siis Chang, on erittain hyvan makuista. Tanaan sita on tullut kaadettua kurkusta alas kohtuuttoman suuri maara. Syy tahan on se, etta kun siella kotimaassani juon olutta niin kayn baari-illan aikana keskimaarin 7 kertaa laskemassa ureaa saniteettitilan pisuaariin. Taalla joudun juomaan moninkertaisen maaran olutta jotta pystyn tuohon seitsemaan kayntimaaraan. Ehka se johtuu hikoilusta mita tama ilman lampotila tuotta ja aina ei ole wc-kaymalaakaan tarjolla. Esimerkiksi taalla viidakossa ei kaymaloita ole.
Niin taalla pohjois-thaimaassa kun nyt olen niin asetuin eraaseen kylaan vieraaksi. Kylan naisilla ja tytoilla on kaulassa monta monta kaulaa ymparoivaa kullanvarista rinkulaa. Heilla on ainakin nelja kertaa pidempi kaula kuin normaalilla ihmisella joihin itse lukeudun. Kaulaa venytetaan jatkuvasti laittamalla uusi rinkula leuan alle kun sinne vaan sellainen mahtuu. Hetki sitten menin eraan pitkakaulaisen heimolaistyttosen kanssa riippukeinuun kollottelemaan ja sahasin mukana olleella Black&Dekkerilla kaikki kaularenkaat poikki. Kaula oli arviolta 50 senttimetria pitka. Voi olla etta lukuisat Chang janojuomat aiheittivat kuitenkin pienta vaaristymaa arviooni. Riippumatta humaltumistilastani niin kuitenkin heimotyton paa repsotti hanen olkapaansa alapuolella leuka kohti taivasta. Ilmeisesti niskan olemattomat lihakset eivat jaksaneet kannatella tuota muuten niin siroa paata.
Huomenna aikomukseni on olla Pattayalla. Aionki seilata kultaista mailia paasta paahan poiketen lukuisssa gogo-baareissa. Tottakai poikkean myos bar beerissa niinkuin taalla thaimaassa sanotaan beer barista.
Jos nyt jotakin sattuu kiinnostamaan niin kultainen Buddha-patsaani on talla hetkella hyvassa huostassa. Se on Pattaya Cityssa eraalla mamasanilla.
Hyvia jatkoja taas sinne kaukaiseen kotimaahani, taalla sita nautiskellaan mukavasti luonnonsienen alla saippuoituna.
Kaatoja kasassa hyva kasa. Ehka pitaisi menna myos keilaradalle?
Terveisin maailmanmatkaaja Pellervo Peltsi Hollo

2

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sem sem...

      Hyvä matkaaja!On ollu kiva lukea sun kirjotuksia,saanu nauraa,ja sellasta se matkaaminen pitääkin olla...Kerro vaan kokemuksistasi,on kiva seurata niitä..Mutta hyvä matkaaja.käyppä siellä pattijoella "harjapesussa"siinä vasta kokemus,ja kerrothan meille siitä sitten?ps.pidä hyvä huoli kultaisesta buddastasi..Tulen myös lokakuussa pattikselle....

    • JP Broman

      Pellervo varovainen siellä Thaimaassa ettet "narahda"
      t.Janne Petterisi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4848
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2711
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2504
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1933
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1832
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      88
      1661
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1612
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1532
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1200
    Aihe