lentohäkistä

.-.tietämätön.-.

jos tekisi unduille/peipoille parimetrisen (tai tarvittaessa suuremman) tilavan lentohäkin, niin tarvitsisiko lintuja lennättää vapaana huoneistossa?

5

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missekisu

      jos sä hankkisit isomman kämpän itelles niin tarttisko sun käydä välttämättä ulkona ollenkaan?

      • kyyländer

        Oisko sun mielestä hienoa, jos mä kyselisin täällä vaikka mun lemmikkikarpin uimaputkesta?
        Että riittääköhän sellainen halkaisijaltaan 30-senttinen, metrinen akryyliputki sille elintilaksi, jos siinä on virtaus ja hapetus kunnossa?
        Peipot haluaa lentää taivaan sinessä, istua vihreissä puissa ja laulaa ilosta.

        Miten sä pystyt nukkumaan?


      • ......

        että ne, jotka kohtelevat huonosti lintujaan tuskin näkevät vaivaa kysyäkseen asiallisesti lintujen hoidosta tällä palstalla- niillä joilla on kokemusta niin tulisi sitä antaa...Seuraava vastaus tossa olikin joltain toistelta tosi asiallinen..

        Nokkavilla kommenteillasi vaan asetut toisten yläpuolelle olevinasi parempi kuin toiset - sinustakin löytyy virheitä...

        Jospa jollain on vaikka mahdollisuus tehdä iso häkki olohuoneen nurkkaan ja haluaa kysellä täällä tietoja. ÄLÄ MORALISOI VAAN AUTA! - niin teet tämän maailman muutenkin hyväksi paikaksi elää ja saat todellisia ystäviä. Hapannaama ja toisten arvostelija ei ole kiva kaveri!


    • -M-

      Parimetrinen häkki (siis vaakapituus, korkeudella ei lentelyn kannalta ole niin suurta väliä) alkaa jo juuri ja juuri olla sen kokoinen että pienimmät peipot saavat lennettyä ja touhuttua häkissä sen verran ettei huoneessa lennätys enää lihaskunnon ylläpidon kannalta ole välttämätöntä. Omat peipponikin majailevat parimetrisissä lentohäkeissä eikä niitä juuri enää erikseen lennätetä (lähinnä siksi ettei tule tapaturmia isompien koukkunokkien kanssa).

      Undulaateille laittaisin lentohäkkiin jo vähän enemmän mittaa ja tietysti oli otus mikä tahansa niin aina parempi mitä isomman saa häkin saa huusholliin mahtumaan etenkin jos sitä lennätystä ei ole haua/mahdollisuutta erikseen tehdä.

      Kunnollisen kokoiseen häkkiin saa jo laiteltua sisustustakin sen verran monipuolisesti (peipoille ehkä jopa kestäviä eläviä kasveja yms), että häkki on itsessään viihtyisä ja virikkeellinen eikä lennätys senkään takia ole enää välttämätön, etenkään parvessa keskenään touhuavilla linnuilla jotka eivät ole ihmisen seurasta riippuvaisia.

      Yksittäiselle ihmiseen kiintyneelle papukaijalinnulle tietenkään mikään häkki ei ole niin iso etteikö sen tulisi päästä seurustelemaan muunkin talonväen kanssa.

      • joskus vuosija

        sitten untulaatteja ne lenteli jokailta olohuoneessa vapaasti ja kylpivät isossa matalassa kukankastelun aluslautasella jossa oli noin 1.5 cm vettä ja mustikan varpuja sitä kesti noin 2 tuntia sekä menivät itse sitten häkkiinsä syömään ja nukkumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe