Espoo kanavanippu E

vihainen

Olen pari päivää yrittänyt hakea niitä uusia plustv:n kanavia. Mutta kun ei löydy niin ei löydy. Taloyhtiössä antenni on kunnossa, plustv:stä sanottiin että korttin valtuudet on kunnossa. Mun digiboxi on topfield 5100 pvrt. Olen käyttänyt sitä tammikuusta lähtien ja olen ollut tyytyväinen kun kaikki on toiminut. Mutta nyt kun tuli toi kanavanippu E käyttöön niin on ongelmia löytää se. Onko vika mun boxissa vai Digitan verkossa? Onko kellään muulla Espoossa vaikeuksia saada kanavanippu E näkymään? Kertokaa mitä pitäis tehdä?

11

1672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteisantenniin

      niin vika on taloyhtiösi antennissa, tarkemmin sanoen sieltä puuttuu antenninvahvistin kanavanippu E:lle. Ota yhteys isännöitsijääsi ja varmista antenni-asia häneltä.

      • vihainen

        ei puutu. Missä vika?


      • vihainen
        vihainen kirjoitti:

        ei puutu. Missä vika?

        Taloyhtiöstä puuttuu kanavanvahvistin nipulle E. Ongelma poistui mun kohdalta kun ostin sisäisen antennin. Nyt toimii kaikki kanavat.


    • voihantursas

      Samaa vikaa täälläkin. Olen tullut siihen tulokseen että todennäköisesti taloyhtiön yhteisantennin vahvistimet tarvitsevat hienosäätöä. Ei muuta kuin yhteyttä isännöitsijään, joka tilaa antennifirman paikalle säätämään.

    • cxz

      Sama vika täälläkin HKI kyllä maksu otetaan heti vaikka ei kanavat näkyisikään onko tämä oikein

    • antennivahvistin?

      Minulla ei ole korttia, mutta ne E-nipun kanavat näkyivät kaikki lauantaiaamupäivänä (1.9.) ja on saman merkkinen boksi (joka ollut käytössä jo 2,5 vuotta). Sitten vasta iltapäivällä alkoivat vaatia korttia eli muuttuivat salatuiksi. Kanavat tuntuivat olevan ainakin eilen illalla olemassa kun koetin kurkkia, olisiko joku vahingossa salaamaton (ei ollut). Ohjelmaoppaan voin katsoa vaikka ei ole korttia.

      Itse hain kanavat niin että laitoin vaihteeksi boksiin tehdasasetukset (jos kanavia olisi siirretty, eivät vanhat jäisi listoille) ja hain kanavat vasta sen jälkeen.

      Millainen antennisysteemi sinulla sitten on (kun et vastannut aiempaan kysymykseen)? Asutko taloyhtiössä, jossa on yhteisantenni? Veikkaan silti, ettei antennivahvistin ole teillä kunnossa. Pitäisi olla koko taajuusaluetta vahvistava antenni eli ettei se vahvistaisi vain joitain harvoja kanavia kuten aiemmin käytössä ollutta kolmea kanavanippua.

    • Junkeri

      uudestaan automaattinen kanavahaku.
      Mulla näkyi sen jälkeen.

      • vihainen

        helvetissä mä tein uuden kanavahaun, kun hommasin sen sisäantnin. kuten tuolla aiemmin kerroin, niin meidän taloyhtiön antenniverkosta puuttuu kanavavahvistin nipulle E. eikä sitä laiteta yhden asukkaan tähden sano isännöitsijä.


      • Piki82
        vihainen kirjoitti:

        helvetissä mä tein uuden kanavahaun, kun hommasin sen sisäantnin. kuten tuolla aiemmin kerroin, niin meidän taloyhtiön antenniverkosta puuttuu kanavavahvistin nipulle E. eikä sitä laiteta yhden asukkaan tähden sano isännöitsijä.

        Mistä ostit sisäantennin ja mitä makso? Onko se helppo asentaa?...tarvii varmaan kans hommata. Isännöitsijä ei oo kommentoinut mitään kun kyselin lisävahvistimesta.
        Kiitos etukäteen =)


      • nelonen -> E
        vihainen kirjoitti:

        helvetissä mä tein uuden kanavahaun, kun hommasin sen sisäantnin. kuten tuolla aiemmin kerroin, niin meidän taloyhtiön antenniverkosta puuttuu kanavavahvistin nipulle E. eikä sitä laiteta yhden asukkaan tähden sano isännöitsijä.

        Jos eivät kokonaan uutta vahvistinta hanki, niin vaihtasivat vanhan ja nykyään turhan analogisen nelosen vahvistimen vaikka sille kanavanippu E:lle.

        Parempi tietysti olisi koko taajuusaluetta vahvistava antennivahvistin. Meidän taloyhtiössä oli tuossa tehty oikea päätös muutama vuosi sitten, kun saatiin sellainen. Tai alunperin se oli antenniurakoitsijaliike joka sitä järkevästi suositteli! (tietysti teidän tapauksessa ei enää auta, mutta ehkä jossain taloyhtiössä vielä onnistuisi)


      • vihainen
        Piki82 kirjoitti:

        Mistä ostit sisäantennin ja mitä makso? Onko se helppo asentaa?...tarvii varmaan kans hommata. Isännöitsijä ei oo kommentoinut mitään kun kyselin lisävahvistimesta.
        Kiitos etukäteen =)

        ostin sisäantenin hintaan 54,90e. Merkki on One for all. litteä malli. Se on helppo asentaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4636
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3095
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      205
      2597
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1529
    Aihe