Tjäreborgin hotellit?

Ollaan menossa tammikuussa Gambiaan ja ajattelin kysellä kokemuksia noista hotelleista...vaihtoehtoina meillä lähinnä tuo Senegambia beach ja Sunset beach, kun niissä kahden hengen huone ja buffetaamiainen ois ihan halpa satsi. Mitään luksusmatkaajia ei olla, ollaan oltu savimajoista lähtien yötä kaikennäkösissä paikoissa, mutta nyt oltais tosiaankin menossa kesken työkauden myös LOMALLE, joten haluttais ihan kiva hotelli. Kommentoikaa toki muitakin hotelleja!
63324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tjareborgilla on Cape Point,joskaan ei mikään luxus hotelli mutta siisti ja hyvällä paikalla.Kun avaa kunkin hotellin kohdalta hotellin lisätiedot niin saat useampia hintoja,tietysti huoneen tasosta riippuen.Olemme menossa marraskuussa Cape Pointiin ja siellä majailleet ovat olleet jokseenkin tyytyväisiä.

Äänestä

Molemmat hyviä hotelleja. Sunset Beach on aivan meren rannassa. Mukava henkilökunta. Aamiainen ok. Hotellisa omaa ohjelmaa iltaisin. Sijaitsee Kotussa, jossa myös muutama paikallinen ravintola. Palveluita löytyy lähistöltä. (asuin itse tässä)

Senegambia beach sijaitsee Kololissa, jossa enemmän iltaelämää. (Kävin katsomassa hotellin ja Kololin iltaelämän.)Kuljetukset ei ongelma. 100 dalasia paikallisilla takseilla/suunta.

Valitse kumpi vaan?

Äänestä
  • Thanks, kuulostaa siis hyvältä. Luulenpa että menemme tuonne Senegambiaan, kuvat näyttivät sen verran hyviltä ja kun matka ei ole ongelma niin... tiedätkö onko Kololissa enemmän myös paikallisia ravintoloita? Sunset kyllä vaikuttaa myös mukavalta, olis lähellä aktiviteetteja. Kävitkö itse tsekkaamassa tuota golfkenttää, emme ole mitään golffareita mutta kuulin että juuri tällaisille se välttää ja on hyvä harjoittelupaikka jos ei ole turhan kranttu?

    Äänestä

  • tadaadaa kirjoitti:

    Thanks, kuulostaa siis hyvältä. Luulenpa että menemme tuonne Senegambiaan, kuvat näyttivät sen verran hyviltä ja kun matka ei ole ongelma niin... tiedätkö onko Kololissa enemmän myös paikallisia ravintoloita? Sunset kyllä vaikuttaa myös mukavalta, olis lähellä aktiviteetteja. Kävitkö itse tsekkaamassa tuota golfkenttää, emme ole mitään golffareita mutta kuulin että juuri tällaisille se välttää ja on hyvä harjoittelupaikka jos ei ole turhan kranttu?

    Kololissa on runsaasti erilaisia ravintoloita, myös paikallisia.

    Golf kenttä on mielenkiintoinen. Ei mikään hyvin hoidettu ja pelaaminen erilaista kuin muualla. Pelaajat pitivät kokemusta mielenkiintoisena. Kannattaa kokeilla ainakin kerran.

    Äänestä

Olen samaa mieltä, kumpi vain.
Sen sijaan Cape Point on pieni, siisti hotelli, mutta jos haluat iltaisin tutustua muuhunkin kuin vain pariin pimeään kujanpätkään, niin mene Kololin ja Kotun hotelleihin, niillä alueilla se on mahdollista. Bakaun hotelleista on lähdettävä taksilla liikkeelle. Se tosin ei nyt ihan mahdottomia maksa...

Äänestä

Hei ! Sunset beach hotellissa on ainakin ystäväni ollut vuosi sitten ja hän kehui hotellia kodikkaaksi ja toimivaksi.
Itse olen ollut kahdesti Gambiassa ja olen asunut Bakotu hotellissa joka on o.k, samoin viime talvinen Bungalow Beach oli o.k ja todella ihanaa kun ranta oli heti vieressä.
Tänä talvena majoitumme Sunbeach hotelliin. Olemme myös lähdössä tammikuussa (17.1).
Oikeen hyvää matkaa ja nautinnollista lomaa teille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tadaadaa kirjoitti:

Ollaan menossa tammikuussa Gambiaan ja ajattelin kysellä kokemuksia noista hotelleista...vaihtoehtoina meillä lähinnä tuo Senegambia beach ja Sunset beach, kun niissä kahden hengen huone ja buffetaamiainen ois ihan halpa satsi. Mitään luksusmatkaajia ei olla, ollaan oltu savimajoista lähtien yötä kaikennäkösissä paikoissa, mutta nyt oltais tosiaankin menossa kesken työkauden myös LOMALLE, joten haluttais ihan kiva hotelli. Kommentoikaa toki muitakin hotelleja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu