poikani täyttää juuri 5kk ja oisi tarkoitus aloittaa puuron maistaminen. tyhmä kysymys ehkä mutta kunhan kyselen:) eli ootteko ostanu ihan normaaleja pikakaurahiutaleita ja tehny siitä puuron? veteen vai matoon? mikrosahan puuro tulee aika joutuaan, ei tarvis keitellä pientä satsii aina. tarviiko puuroa hienontaa esim tehosekottimella kun se on valmista? kiitoksia vastauksista:)
kaurapuuron aloitus
yksinkertainen..
5452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ainakaan meillä. tavallisista ryyneistä vaan vaikka sitten mikrossa. Kaverin lapset ei syö ollenkaa tavallista puuroa ku opetettu kaupan valmiisiin hienoihin puuroihin ja näin ollen ovat hienokurkkuja ja kaikki pitää soseuttaa vanhemmallakin iällä
Meillä on ihan tavallisia pikakaurahiutaleita, joita en ole millään tavalla hienontanut, mut jos hienontaa tarttee, niin se kannattaa tehdä ennen puuron keittämistä.
Puuro on parempi keittää veteen, kun tavallista maitoa ei vielä voi käyttää ja noi korvikkeet/äidinmaito ei oikein kestä keittämistä.
Niillä voi kyl sit löysyttää ja viilentää sitä puuroa.
poitsu vetelee Muksun kaurapuuroa ja välillä vaihtelun vuoksi otan jotain maustettuja tetrapuuroja. Luotan siihen, että saa vähän vitamiinia ja kivennäisaineita samalla. Eikä kyöki, kuten tekee kotitekoisella. Ei sydän anna myöden kiusata poitsua omatekoisella sementillä ;)
muksun banaani-riisipuurolla ja tein sen nanniin sillä se oh helppo tehä ja ite voi päättää kuin paksua tekee...ei tarttekko se maito lämmittää mikrossa ja kaataa puuroo sekaan ja oottaa et oh sopivan paksua!Helppoa!!!Kannatan ostamaan!
Teen puurot ihan tavallisista hiutaleista...Veteen ja sitten lisään valmiiseen korviketta...
Laitan hiutaleet jo kylmään veteen, tällöin puurosta tulee hieman tasaisempaa...Kaurapuurosta varsinkin...Kannattaa kokeilla...