Onkohan minulla hometta kun aina kun menen kotiin haistan sellaisen makean hajun.Maakellarimaista tai ummehtunutta hajua ei ole.Vaikka tuuletan tämä haju ei lähde.Olen juuri muuttanut siihen asuntoon.Kosteusvaurion jälkiä ei kyllä mielestäni pinnoissa näy.Ehkä kyseessä on edellisen "asukkaan haju".Edellisellä asukkaalla oli myös koira.
Homeessako?VAI EI?
Satu
81265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Antamallasi tiedoilla ei kai kukaan voi ottaa kantaa asiaan. Moni asia voinee haista makealle. Myös jotkut homeet ja (huom.) homeenestoaineet. Usein homevauriot ovat rakenteiden sisällä, joten ei sekään, ettei kosteusvauriojälkiä näy pinnoilla, sulje pois vauriomahdollisuutta. Näkyvät vauriot on myös voitu peittää.
Haju jonka aistit voi johtua pesuaineesta jolla asunnon edellinen omistaja on saattanut pestä lattiat ennen asunnon luovutusta. On pesuainehajuja jotka ei lähde esim. moviastiasta millään.
Kun puhut makeasta hajusta niin mieleen tulee sellainen haju mikä kesämökin saunan pyyhkeisiin yleensä aina tahtoo jäädä kun ovat yli talven kosteassa ja kylmässä. Tämä haju voi myös jäädä rakenteisiin.
Jos puhutaan samasta asiasta niin kyllä tämän mökkipyyjhehaju on homeen aiheuttama. Jos itse altistun tälle "hajulle" vie se äänen noin kymmenessä minuutissa.
Minun kohdallani tilanne on tietenkin erikoinen koska sairastuin homeisessa talossa homeastmaan tietämättän silloin mistä oikein oli kysymys.
Valppaus on hyvä asia homeista puhen ollen mutta korostan, että olen tehnyt useita ilmamittauksia tiloissa joissa on outo haju (yhtä aikaa erilaisille home ja itiökasvualustoille) mutta viljelyn jälkeisissä analyyseissä ei ole löytynyt poikkeuksellisia homearvoja.
Reagoin itse hyvin voimakkaasti toisille itiötominnasta syntyville myrkyllisille kaasuille (voivat olla myös hajuttomia). Mikä edelliseen viitaten tekee asiakokonaisuudessa niin monimutkaisen on, että näistä tiloista otetuissa ilmanäytteissä ei välttämättä ole löytynyt hometta vaikka tiedän jonkun olevan pahasti viallaan.
En osaa antaa sinulle mitään selvää vastausta. Tiedän itsestäni, että terve ihminen voi oleskella ja asua saastuneessa rakennuksessa vuosia ilman "vakaavia" seurauksia mutta sitten kun mitta täyttyy ja sairastuu niin kipukynnys on todella matala.
Mielestäni ihminen on hyvä indikaattori. Nenä, kurkku, korvat, pää, vatsan toiminta ja yleiskunto (epänormaali voimattomuus ja väsymys) ovat niitä mittareita joidein tiedän reagoivan kun altistuu homeelle.
Jos siellä on polteltu ruohoja tai muita aineita.. joistakin lähtee ja jää aikas pistävä haju, eikä hevillä lähde poies...
Niin....Voipi olla myös hasista.Täytyy nyt tarkkailla.
Koska vaihdot/pesit viimeeksi verhot ?. Pitkään vaihtamattomat verhot saattavat myös alkaa haista nimenomaan makealle.
Myös suitsukkeet (hasiksen tavoin) voivat hajustaa seinät esim. puoleksi vuodeksi.
Jos epäilet selvitä ensin onko huoneistossa toimiva ilmanvaihto. Eli onko keittiöstä, pesuhuoneesta vessasta vaatehuoneesta suoraan katolle hormit jos talossa on painovoimainen ilmanvaihto. Jos koneellinen niin samoista tiloista tulee koneelle olla putket. Sitten tutki kuivaako pesuhuone täysin yön aikana jos ei niin silloin ei ilmanvaihtoa ole tarpeeksi. Jos asunnossa on lämmön talteenotolla varustettu talo niin mene ja poista ulkoilmakanavan päässä olevasta säleiköstä itikkaverkko koska se voi olla tukossa.Jos nämä on kunnnossa niin sitten etsi kaikista paikoista jossa vettä käsitellään merkkejä onko jokin kohta turvonnut tai onko ruskeita laikkuja.Tässä tutkinnassa auttaa kyllä kosteuden tunnistin. Tosin osassa sen tulee näyttääkin kosteutta. Jos talossa on tuulettuva alapohja tutki sen tilanne. Jos mitään ei löydy niin todennäköisesti ei ole ongelmia.
Yksi keino varmistaa asia on tutkituttaa asunto homekoiralla. Tuttavallani oli vastaava tilanne, jossa epäiltiin hometta mutta ei tiedetty varmasti, kun mitään vaurioo ei näkynyt. Koira tuli ja näytti melko tarkasti alueen, josta tutkimusten jälkeen löytyi melko iso homekasvusto.