minkäslainen palkkaus teillä on tunti vai kuukausi,onko työ perseestä ja kiire koko ajan. kyselevä henkilöautoasentaja?
raskaskaluston
2
1425
Vastaukset
- raskaankaluston mekaanikko
joskus meinaa olla kiire huonompi palkka kuin sinulla jos et työssäsi viihdy niin vaihda alaa.
lähihoitajia kuulemma taritaan Palkkausta on vaikea arvioida.
Merkki firmoissa on eri miehet eri hommiin, sähkärit, hitsarit, huoltomiehet jne. palkka tietysti miehen mukaan.
Joissakin paikoissa työt on myös urakoitu.
Merkki firmat tekkee usein myös kahta vuoroa ja joillekkin iskee myös päivystyksiä.
Muistaakseni opisopimuksella oleville palkka on alle 10€
Tasanen kiire on aina.
Työt on useimmiten asiakas töitä.
Asiakkaan auto on hänen työkalunsa joten ei niitä töitä voi jättää tekemättä jos se on mahdollista saada valmiiksikin, itsellä noin kolmena päivänä viikosta päivä venyy pitkäksi.
Tyypilline tilanne on että auto ajaa lehteä tai leipää ja on jo 2-3 aikaan aamuyöstä liikenteessä, kuskin päivä loppuu puolilta päivin ja tuo sen remontiin ja sanoo tulevansa hakeen sen yöllä ja avaimet jätetään sovittuun paikkaan.
Kesällä työ on ihan asiallista mutta talvi, sielä auton alla kun seisoo ja niskaan tippuu suolasta lumisohjoo niin on siinä vitsit joskus vähissä.
Sellaista päivää ei ole etteikö suihkussa olisi käytävä töitten jälkeen.
Yleiskunto pitää olla kunnossa, muten työstä voi tulla todella raskasta.
Miksi tätä hommaa sitten teen?
Ei kahta samanlaista päivää. Kun ei ole merkkiliikkeessä töissä niin työn kuvaan kuulluu kaikki mitä autossa voi olla, varaosamyynnistä töitten vastaan ottoon.
Itselläni liukuva työ aika, aamulla olisi oltava klo 9 töissä. tosin liukuva se on illallakin.
Voi lähteä päivällä hoitaan asioita eikä tarvi poissaolo tunteja ilmotella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1571972
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131906- 1191333
- 971322
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4301183- 62899
- 50856
- 49851
En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita
Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä221731Syntymän ja kuoleman aallot
Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa336698