Pitäiskö olla huolestunu,meinaan varata aika gynelle tai jotain kun noita menkkoja ei oo tullu noin puoleen vuoteen? Oon 18, menkat alko siinä 10-11-vuotiaana ja on ollu aina siitä lähtien tosi epäsäännölliset. Harrastan kilpailurheilua lähes päivittäin, en seurustele joten raskaudesta ei ainakaan oo kyse. Kala-kasvisruokavaliota noudatan mut vedän kyl B-vitamiinii ettei tulis mitään puutoksii, riittääköhän se lisäravinteeks?
Menkat?!
Säännöllisen epäsäännölliset
4627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et kertonut mitään painostasi. Oletkohan kenties alipainoinen? Silloin ei ole mikään ihme, jos kuukautiset loppuvat. Taitaa olla aika yleinen oire esim. kilpavoimistelijoilla. Kuukautisten poisjäänti kertoo tietysti siitä, että kehossasi kaikki ei ole kohdallaan. Ehkä on syytä pistäytyä gynekologin juttusilla.
ps. "en seurustele joten raskaudesta ei ainakaan oo kyse" tuo oli aika huvittavasti sanottu. Miksi seurustelemattomuuden tarvitsisi tarkoittaa, ettei harrasta seksiä?
Ehkei tuo seurustelu-kommentti ollut asiani pääpointti, mutta voihan sen näinkin sanoa: mulla ei oo ollu minkään näkösiä haluja enkä siis oo ollu sukupuoliyhteyteydessä niin moneen vuoteen, et tyhmempikin osaa sanoa et en voi olla raskaana.Vai? ja jos mietitään vaikkapa lestadiolaisia, niin niistä ei kyllä tasan yksikään ole raskaana avioliiton saatika suhteen ulkopuolella.
Joka tapauksessa, alipainokseksi on harvemmin haukuttu, massaa on sen verran, mitat 65/177, vyötärö 69. Mutta tosissaan kuukautisista aiheutuvaa harmia en kaipaisi, kuten ei varmasti moni muukaan nainen.
"ja jos mietitään vaikkapa lestadiolaisia, niin niistä ei kyllä tasan yksikään ole raskaana avioliiton saatika suhteen ulkopuolella. "
Tämä on nyt asian vierestä, mutta pakko sanoa että tuo väite ei todellakaan pidä paikkaansa, monet lestadiolaiset tytöt ehtivät todellakin olla raskaana ennen häitä, eli siis avioliiton ulkopuolella :) Tai sitten keskosia syntyy normaalia useammin lestadiolaisille :)
Tuo kilpaurheilun harrastaminen saattaa vaikuttaa kuukautisten poisjäämiseen. Kannattaa varata aika gynelle, niin tulee selvitettyä, onko aihetta huoleen. Lisäksi gyne voi käynnistää menkat.