Onko tuosta tuplaprosessori virityksestä hyötyä arkikäytössä ? Olen katsellut tuplaprosessori emilevyjä ja asia alkoi kiinnostamaan. Entä kuinka tämänpäivän ohjelmat tukevat tuota tuplaprosessointia?
Tekniikan luulisi tuottavan riittävästi tehoa ohjelmien pyörittämiseen.
Tuplaprosessori tekniikka...
5
2067
Vastaukset
- Nimierkki 33
On eri asia kuin tupla prosessorinen..... Sellaiset tupla prosessoriset on edelleen varsin harvinaisia vailla mitään todellistä hyötyä hintaan nähden..
Tupla ytiminen on asia erikseen, mistä joku muu voi käytännön kokemuksia sanoa. Sanottakoot kuitenkin, että yksi ytimiset alkaa pikkuhiljaa jäämään unholan uruille, että kaiketi niille useammille ytimille on jopa ihan käyttöä keksitty- Lamon Brewster
On useammalle ytimelle keksitty käyttöä. Esim monet pelit hyödyntävät niitä, ja tietokoneen käytettävyys paranee, kun yksi ohjelma ei käytä kaikkea koneen suoritintehoa.
- Höpö.
Lamon Brewster kirjoitti:
On useammalle ytimelle keksitty käyttöä. Esim monet pelit hyödyntävät niitä, ja tietokoneen käytettävyys paranee, kun yksi ohjelma ei käytä kaikkea koneen suoritintehoa.
Videoeditoinnissa ainakin on tuplasta hyötyä. Samoin useaa eri ohjelmaa käytettäessä, kun yksi ohjelma ei rohmua koko tehoa. Kahdella prosessorilla moniajo on todellista eikä näennäistä kuten yhdellä.
Kyllä kahdesta hyötyä on ihan arkikäytössä, mutta kaksi prosessoria ei sitten todellakaan tarkoita kaksinkertaista tehoa. - Höpö höpö
Höpö. kirjoitti:
Videoeditoinnissa ainakin on tuplasta hyötyä. Samoin useaa eri ohjelmaa käytettäessä, kun yksi ohjelma ei rohmua koko tehoa. Kahdella prosessorilla moniajo on todellista eikä näennäistä kuten yhdellä.
Kyllä kahdesta hyötyä on ihan arkikäytössä, mutta kaksi prosessoria ei sitten todellakaan tarkoita kaksinkertaista tehoa.Kyllä se moniajo on käytännössä niillä kahdella prosessorilla tai ytimellä aivan yhtä näennäistä niin kauan kun ajat enempää kuin kahta taskia samaan aikaan, eli uskallan sanoa että aina.
Lähes kaikki nykyisin myytävät koneet sisältävät prosessorin joka on vähintään kaksiytiminen, tehokäyttäjille löytyy neliytimisiä malleja jotka varmasti tyydyttävät vaativammankin harrastelija editoijan tarpeet. Useampaan prosessoriin usealla ytimellä mennään lähinnä serveri puolella, tai jos nyt kyseessä on todella tehoa vaativa esim ammattimainen video editointi. - Korppa85
Höpö höpö kirjoitti:
Kyllä se moniajo on käytännössä niillä kahdella prosessorilla tai ytimellä aivan yhtä näennäistä niin kauan kun ajat enempää kuin kahta taskia samaan aikaan, eli uskallan sanoa että aina.
Lähes kaikki nykyisin myytävät koneet sisältävät prosessorin joka on vähintään kaksiytiminen, tehokäyttäjille löytyy neliytimisiä malleja jotka varmasti tyydyttävät vaativammankin harrastelija editoijan tarpeet. Useampaan prosessoriin usealla ytimellä mennään lähinnä serveri puolella, tai jos nyt kyseessä on todella tehoa vaativa esim ammattimainen video editointi.2 suoritinta ja 2 ydintä on toiminnallisesti lähes samallaisia.
2 ydintä on vain 2 suorittimellista tehokkaampi, sillä ytimien välissä ei ole mitään "välikättä" kuten kaksi suorittiminen joutuu siirtämään kaiken tiedon suorittimelta toiselle emolevyn kautta, kun taas 2 ytimisen tarvii siirtää tieto vain ytimeltä toiselle. ja näin tämä ongelma poistuu.
On kuitenkin otettava huomioon että esim inttelin nykyiset 4 ytimelliset prossut eivät ole natiivisti 4 ytimisiä, vaan sisältävät 2 tuplaytimellistä sirua.
Käytännössä tämä siis tarkoittaa ihan samaa, että onko 1kpl 4-ytimellinen suoritin vaiko 2kpl 2-ytimellisiä.
Ja kyllä kahdesta ytimestä on apua, varsinkin jos teet useampaa asiaa samaan aikaan. Myös pelaamiseen nuo vaikuttaa parantavasti, kun toinen ydin hoitaa pelin ja toinen taustalla ajettavat prosessit. Näin taustalla tapahtuvat esim. virustarkistukset eivät vaikuta peliin mitenkään, kuten yksiytimellisillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542798
- 612641
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p362163- 631937
- 551905
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa351602Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41935Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit112863Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123839Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37824