eli Asrockin halpisemo ja E2140 kellottuvuus, onko joku kokeillut yhdistelmää ja mitä voi odottaa? Yhdistelmään tulee 2x512Mt 800MHz DDR2 muistoja. Yhteishinta lienee alle 190e, hmm...
4Core VSTA ja E2140 kulkevuus...
7
1460
Vastaukset
Kyseisiä härveleitä en omista mutta perehdyin tuohon jonkin verran.
En vertaile muihin yhdistelmiin koska sitä et kysynyt.
Emolevy:
http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/4CoreDual-VSTA/g1.htm
Emolevyn väylänkesto 340MHz merkitsee sitä ettei mikään prosessori ota enempää.Sehän maksimissaan meinaisi tuolla E2140 n. 2700MHz.
Myös jos 667MHz:n muistia saat jostain halvemmalla kuin 800MHz:n osta pois koska hyötyä 800MHz:n muistista ei ole.
No eipä nuo kaikki E2140 prossut aina paremmallakaan emolevyllä kulje yli 3GHz:n tosin mahdollisuus siihen on olemassa jos emo on laadukkaampi.
Jonkinnäköinen "seinä" saattaa tulla vastaan tuolla emolevyllä noin 300MHz väylällä joka merkitsisi sitä että kulkisi n. 2,4GHz.Veikkaankin että modaamattomalla lankulla jää tuohon.
http://www.hardwarecanucks.com/hardwarecanuck-reviews/1026-asrock-4coredual-vsta-review.html- Preerian McLammas
työkonetta office ja still-grafiikkahommiin haetaan kaverille ukkosenpilaaman pelin tilalle. Noin vähän ajattelin kun sanoit, taitaa olla viisainta laittaa e4400 suosiolla tuohon.
800MHz muistit maksavat 24e 512Mt palikka enkä usko että halvemmalla saa hitaampaakaan. Tai sillei että hintaero olisi jotenkin merkittävä. Vaikka tuossa VSTA emossa on 667 muistotila niin nopeammilla muisteilla ehkä saadaan toimintavarmuutta ja kellotettuinakaan eivät mene edes spekseihin. Toisaalta latenssit hitaampana toimiessa saavat olla tiukemmat joka tuo käytännön suoritusnopeutta lisää.
Oon tehnyt tuolla emolla e6300, e6400 ja e4400 prossuilla koneita mutta e2140 ja e2160 ovat arvoistus.
Kiitos jeesistä ja ajatusten kirkastamisesta. - Preerian McLammas
Preerian McLammas kirjoitti:
työkonetta office ja still-grafiikkahommiin haetaan kaverille ukkosenpilaaman pelin tilalle. Noin vähän ajattelin kun sanoit, taitaa olla viisainta laittaa e4400 suosiolla tuohon.
800MHz muistit maksavat 24e 512Mt palikka enkä usko että halvemmalla saa hitaampaakaan. Tai sillei että hintaero olisi jotenkin merkittävä. Vaikka tuossa VSTA emossa on 667 muistotila niin nopeammilla muisteilla ehkä saadaan toimintavarmuutta ja kellotettuinakaan eivät mene edes spekseihin. Toisaalta latenssit hitaampana toimiessa saavat olla tiukemmat joka tuo käytännön suoritusnopeutta lisää.
Oon tehnyt tuolla emolla e6300, e6400 ja e4400 prossuilla koneita mutta e2140 ja e2160 ovat arvoistus.
Kiitos jeesistä ja ajatusten kirkastamisesta.tuossa vuodatuksen loppuosassa ja harmittaa tommoinen moka juuri ennen ajatusten kirkastumista...
- Jonagold
800mhz ddr2 muisti ei ole kalliimpaa kuin 677hz ddr2.
Jonagold kirjoitti:
800mhz ddr2 muisti ei ole kalliimpaa kuin 677hz ddr2.
Hyvin hoksattu.Ise löysin 4€:n hintaeron hitaamman muisti eduksi.Varmuuden vuoksi laitoinkin alkuperäiseen vastaukseen
"Myös jos 667MHz:n muistia saat jostain halvemmalla kuin 800MHz:n osta pois koska hyötyä 800MHz:n muistista ei ole."
Ehkä tämä Sunnuntai on tämmöinen pilkunnussimisen ja näsäviisastelun päivä muillakin kuin allekirjoittaneella ;O- Preerian McLammas
ja satavarmasti tuon sai kulkemaan E4400 2,7GHz, 280 väylä, FSB jotain 1180MHz. 2,8GHz varveilla (väylä 290) alkaa emon piirisarja tökkimään vaikka panisi muistisuhteeksi ja latensseiksi mitä vaan. Muistit on 800MHz DDR2. Ihan rivakka työkone kuitenkin eikä hinnalla pilattu. Tuohon voi sitten myöhemmin laittaa neliytimisen jos siltä tuntuu.
- kulkee yhtään mihinkään
Tuskin tuo prossu tuolla emolevyllä mihinkään kulkee ja tuskin tuo prossu muutenkaan mihinkään kulkee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674144Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181732- 1171557
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891494Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991428Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601395- 521346
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981265- 451119
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341098