kenelle kaason

puhe

Moi, minua pyydettiin kaason roolissa pitämään pieni puhe. Onkos teillä tietoa tai kokemusta kenelle puheeni suuntaisin? Koko hääväelle? Vai pikemmin henkilökohtaisesti itse hääparille? Tyyliin Maija on ollut ystäväni ja tällaisena hänet tunnen... Vai suoraan hääparille puhumalla, Maija ja Matti, olen onnellinen puolestanne... "Puhe" tulee olemaan varsin lyhyt, napakka, ei jaarituksia, väenvängällä haettua huumoria, rönsyileviä muistoja ym. Ihan lähinnä lyhyt kuvaus millaisia ihmisiä morsian ja sulhanen mielestäni ovat ja onni että tiensä ovat kohdanneet. Sit yleiset onnentoivokset ja siunaukset. Huoh, kaikki ideat ja ehdotuset otetaan vastaan, kiitos.

2

1451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan hyvä

      Minä ehkä puhuisin morsiusparille kohdistaen, mutta kuitenkin tavallaan juuri heistä muillekin kertoen. Vähän semmoista, kuin hahmottelitkin.

      Mitä tahansa valitsetkin, niin muista kuitenkin puhua molemmille/molemmista tasapuolisesti. Vaikka olisitkin enemmän Maijan kaveri. Olen pari kertaa ollut häissä, joissa Maijan "puolen" puhuja on intoutunut liikaa siitä Maijastaan. Toisella kertaa olin Maijan, toisella Matin puolelta kutsuttuna, ja molemmilla kerroilla tuntui yhtä kiusalliselta että "eikö se ollenkaan huomaa, että nuo/me Matin läheisetkin on läsnä".

    • 321

      Keksimme puheen sijaan yhteisen puheen bestmanin kanssa, jonka löysimme netistä, eli laitoimme googleen: hääpuhe viroksi ja sieltä löytyi hauska ja "tilanteen laukaiseva" puhe jonka sitten luimme yhdessä hääparille!! Kaikki olivat yllättyneitä ja saimme koko porukan nauramaan!! tsemppiä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      537
      9050
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6230
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5283
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4769
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4401
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4073
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3972
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      94
      1958
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1460
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      999
    Aihe