Tuli hommattua DB 880, mutta siinä nostolaite ei toimi. Missä vika?
David Brown 880 nostolaite
7
6452
Vastaukset
- 880
Venttiili "vipu" siinä nostolaitteen luona on lukitus asennossa.Vanhoissa taavetissa nostolaitteet ole koskaan toimineet ovat jälkiasennettuja. Alunperin tarkoitettu vain vankkureiden vetämiseen.
- DB 880
Siellä on muutama Taavettitietäjä jotka mielellään juttelevat kanssasi,tai vanhoja viestejä selailemallakin voit saada ongelmaasi ratkaisun.
http://www.dunkeldunkel.com/traktori/- dunkelpadunkel
ihan kuin olisin tuohon sivustonpitäjään törmännyt viime aikana muuallakin...
- kokemusta on
Kuten tossa jo mainittin vika saattaa olla siinä vivussa jos varret on ylhäällä eikä ne laske eikä nouse. Totta sekin että taavetin nostolaite on maalimanlopun viritys. Muuten pirtee vekotin kokemusta 990:sta.
- siinäki
hydraalinen nostolaite joten pumppu luultavasti risa
- 880
Hydraulipumppu rikki toinen säätöhomma on se vipu siinä nostolaitevivun vieressä, mistä säädetään nostolaitteiden nostamista ja käytetäänkö ulkopulista hydrauliikkaa vai ei.
- 885
880 kirjoitti:
Hydraulipumppu rikki toinen säätöhomma on se vipu siinä nostolaitevivun vieressä, mistä säädetään nostolaitteiden nostamista ja käytetäänkö ulkopulista hydrauliikkaa vai ei.
tehnyt pari kertaa samaa, eli ei laske kippiä alas peräkärryn ollessa nostolaitteen varassa (silppurissa kiinni) ja valitsin vivun mentyä muuhun kuin nosto asentoon. Täytyi laitta ensin peräkärry oman jalkansa varaan, sammuttaa moottori, laskea lava alas, ja sitten vivut toimivat.
Vika löytyi lopulta siitä, että nostolaitteen vipu oli mennyt niin rempaksi, ettei se nostanut ylä- (narina-)asentoon. Sitä täytyi vähän hitsailla, takóa ja kiristää mutteria akselilla.
Toisella kertaa kun kippi ei noussut ylös ollenkaan, ei auttanut edes öljyn lisäys. Vika oli jälleen siinä vivussa, joka oli höltynyt niittauksistaan, eikä nostanut yläasentoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663806Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään752999Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211921Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461818TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851301Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248- 401240
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738