äänenvoimakkuuden säätö digiboksista ei onnistu päivityksestä huolimatta,onko muilla ongelmia.oisko kellään ratkaisua .
vision 4400pvr
hande2
8558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Omassa vastaavassa boksissa ei ole koskaan ollut ongelmia ko. toiminnassa. Minkälainen ongelma sinulla on äänensäädössä? Epäilenpä että ei kannata odottaa ratkaisua päivityksen muodossa.
tarvitsen koko ajan kahta kapulaa,kanavan vaihto boksin kapulasta ja äänen säätö tv:n kapulasta.tuntuu tosi tyhmältä.
...kysyn. Mikä siinä sitten mättää? Eikö boksin kaken äänensäätönappulat reagoi ollenkaan? Tuleeko kuvaruutuun boksin äänensäätöpalkki näkyviin? Tiedätkö, että boksin äänensäätö vaikuttaa vain scartin kautta menevään ääneen?
Meillä on tallentava digiboksi Vision VDC 4400PVR.
Siinä ei ensin saanut boksin kapulalla ääntä riittävän suurelle, mutta sitten kokeilin säätää äänen tv:n kapulasta mahdollisimman suurelle ja sen jälkeen boksin kapulasta onnistui äänen säätäminen sopivalle oikein hienosti. Ja näin pärjätään yhdellä kauko-ohjaimella.
rikki. Jos taloudesta löytyy digikamera/kännykkäkamera, niin testaa lähettääkö kake edes signaalia kun volumen säätöä painelee eli suuntaa kake kohti kameraa ja katso kameran näytöltä välähtääkö kakessa mitään.
Voihan olla että boxi on rikki, mutta se on varmaa, että mikään ohjelmistopäivitys ei tuohon auta.
scart vika kolossa?
auttoi ainakin kaverini samanlaiseen boksiin
Kytke scartjohto oikein eli boxin TV-out liittimestä telkkariin, nyt olet ilmeisesti kytkenyt scartin siihen boxin VCR-out liittimeen. Äänenvoimakkuuden säätö ei vaikuta boxin VCR-lähtöön (missään boxissa).
kiitti hitosti,se oli siinä.