Teurastajalle
tätäpäivää!
8851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuon saman asian näkyi majuri Sutinen jo aiemmin julkituoneen tuossa forssaa koskevassa punaisten "teurastuksessa".Vieläpä näkyi jollain molopäällä olevan otsaa väitää vastaan,asia jonka kaikki tietää mutta josta niin visusti halutaan vaieta
Joku molopää haluaa nimenomaan että asiasta vihdoin puhutaan.
Joku molopää ei ymmärrä, että karvalakkisilmillä lähdettäisiin matkimaan esimerkiksi Ruotsin kielipolitiikkaa vaan hyväksytään sellainenkin tosiseikka että kaikkien äidinkieli ei vaan ole suomi.
Ihan vaikka esimerkiksi voisi kurkata suuren ja mahtavan venäjän tapaa tukehduttaa kaikki suomensukuiset kielet kokonaan.
voisit aloittaa tuon valistuksen vaikkapa ahvenanmaalta ja sen jälkeen näihin pohjammaan ruotsinkielisiin kuntiin.Oveliat perkeleet sielläkin olevat,jos alkaa ruotsia puhuvat kunnat näivettyä niin kuntaliitoksilla saadaan taas aikaan ruotsinkielinen enemmistö ja samaa ralli jatkuu taas-fy fan.
Toivoisin että nyt kuitenkin tutstuisit ensin koko asiaan vaikkapa 250 vuoden perspektiivillä, niin sinunkin olisi helpompi ymmärtää miten yksi asia johtaa toiseen.
Luoja meitä varjelkoon ryhtymästä mihinkään väkivaltatekoihin tämän asian johdosta.
Viha ei nälkää vie, eikä valittamalla vaurastu.
sen verranhan tuo ruotsin valta on vissiin suomessa jo kestänyt kuin mainitsemasi 250 vuotta.Eipä tässä kait ketään vihata tarvii alkaa mutta aika sanoa adjö noille ruotsalaisille ja heidän oman edun tavoittelulle.
Niin noh, tota, voiko puhua ruotsin vallasta Suomessa, kun koko valtiota ei edes ole silloin ollut olemassakaan.
Myöhemmin Suomenvaltioksi itsenäistynyt alue oli lähinnä periferia niin Ruotsin kuin Venäjänkin kannalta katsottuna. Suomen alueella oli kuitenkin hyvät riistamaat ja tervaa nämä olivat aikansa menekkituotteita. Väki joka alueella asui ei ollut mitenkään erityisen ryhmittäytynyttä muuten kuin sukunsa tai palveluspaikkansa perusteella. Kirkko keräsi kymmenyksensä ja siitä hyvästä piti jonkinlaista väestökirjaa, mutta kuten olemme nyt jälkeenpäin huomanneet oli se aika sattumanvaraista.
Erityisasemansa Suomen alueella kuitenkin oli. Kuninkaat olivat ajkojen kuluessa jaelleet laajasti läänityksiääm ja niin oli kuninkaallisilla sopivia paikkoja joihin sijoittaa omia lapsiaan joiden äiti/isä ei ehkä ollutkaan riittävän ylhäistä sukua.
Siksi sanotaankin että suomalaisista vähintään puolet on suoraa alenevassa polvessa ruotsin kuninkaallisia.
Että jos nyt ilman kiihkoa ja vahkoomista tutkailet historiaa saattaa olla että löydätkin sieltä aika yllättäviä käänteitä.
Ihan vaan lopuksi, kaikki ei todellakaan ole sitä miltä näyttää, eikä aina kannata heittäytyä ensimmäisten kiiltosaappaiden ääreen mitä eteen satuu.
joka tapauksessa nuo sukurutsarit saisi painua hevonvittuun täältä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001574&posting=22000000028929784