Nurmeksessa on parhainta hiljaisuus (paitsi yöllä), lyhyet työmatkat / asiointimatkat sekä edulliset asunnot. Nurmeksen luonto on kaunis kesällä ja miksei talvellakin, jos talvesta tykkää. Nuorisolle tiedoksi, että täällä ei ole kummalisia yöelämän vietto mahdollisuuksia. Älkää vaivautuko, jos sellainen ehdottomasti kiinnostaa. Pussikaljoittelu taas häiritsee liikaa asukkaita.
Nurmes on myös vapaana eläjän paratiisi. Täällä on suuri työttömyys niin ei tarvitse tehdä töitä, jos ei halua ja saa perusturvaa hengissä pysymiseen. Voi sitten keskittyä elämän outoihin ilmiöihin kun ahneiden työnantajien pyrkimykset eivät ole ajatustyötä häiritsemässä.
Täällä ei ole paljoa asukkaita. Sellainen vajaa 9000 henkeä, joista iso osa eläkeläisiä. Nuorisoakin löytyy, mutta jotkut niistä on sellaisia nollia, että ryyppäävät päivät pitkät, hajottavat paikkoja ja elävät perusturvan varassa kun mikään muu ei kiinnosta. Jos tuollaiset saataisiin joskus lakaistua pois niin Nurmes olisi kaikin puolin viihtyisä paikka asua, jos arvostaa muutakin kuin paksua lompakkoa ja alkoholin huuruista yöelämää.
Nurmes
5
1258
Vastaukset
- tqt
Keminmaassa kauneinta on kirkot, Kallinkangas ja näkymät Kemijoelle.
- nekatiivista
sanomaa nurmeksesta,siis siellä on vain vanhuksia ja juoppohulikaani nuorisoa. joka pitäisi saada pois, niin mitä keinoa tarkoititkaan..?
nou thänks nurmes&- paratiisi.
Minua ei haittaa suuri vanhusten määrä. Onpahan hiljaisempaa ja vanhukset eivät muutenkaan jaksa tehdä juuri mitään vaikka haluaisivat. Aika harmittomia siis.
Räyhähenkiä on joka kunnassa. Minun mielipiteeni olisi, että räyhähengille annetaan nappi otsaan, mutta eihän nyt sivistysvaltio voi niin toimia. Karkottaisivat ne Nurmeksesta pois. Laittaisivat laitokseen tai linnaan pois kunnollisten ihmisten silmistä.
Nurmeksessa kuitenkin tuntee olevansa ihminen eikä muurahainen muiden joukossa vaikka ei täällä rikastu tai ole nuorisolle muotihuveja. Pitää löytyä mielikuvitusta, että viihtyy vaikka rauhallinen luonto on monen mieleen muutenkin.
Etelässä alkaa olemaan jo hieman erikoisempaa väkeä muualtakin niin saattaa jotkut siellä kypsyä. Hankkikaa kunnon pesämuna ja muuttakaa tänne :D Asunnot ovat tosiaan halpoja eikä aikaa kulu matkoihin ja ruuhkiin.
- Pohjois-Karjalainen
Jep, olen käynyt Nurmeksessa useinkin ja mieleeni tulee kirkonkylä Juuka. Kaunista on ja rauhaa rakastavalle henkilölle oiva valinta :)
- kaunista on
Olen asunut Nurmeksessa parikymmentä vuotta. Minä ja vaimoni olemme alunperin muualta tulleita. Täällä olemme kasvattaneet lapsemme, jotka ovat nyt aikuisiässä.
Haluan kertoa Nurmeksen hyvistä puolista, joita on paljon.
Täällä on rauhallista turvallista.
Asunnot ovat halpoja.
Koululaitos on hyvä. Nurmeksen lukio on ollut kautta aikain hyvän lukion maineessa ja oppimistulokset ovat keskitason yläpuolella. Täältä löytyy tasokas amaattioppilaitos.
Metalliala, elintarvikeala (kala ja leipomotuotteet) ja puu työllistävät paljon ihmisiä. Täällä on useita vanhusten hoitolaitoksia eri tarpeitten mukaan. Maatalous on voimakasta ja on rakennettu paljon uutta maalle.
Luonto on luku sinänsä: 90 km pitkä Pielinen alkaa Nurmeksen keskustasta. Lisäksi lähellä on useita muita järviä. Kun ajat 20 km Nurmeksesta kohti Kuhmoa, niin alkaa Mujejärven mehtava erämaa-alue. On järviä, soita ja komeita vaaramaisemia aina Venäjän rajalle saakka. Nurmeksen keskustasta on Venäjän rajalle 50 km ja koko alue on erämaata. Ei tarvitse lähteä Lappiin saakka maisemia etsimään.
Karhuja ja susia on lähes eniten koko maassa, mutta eipä niihin juuri koskaan törmää. Ylikylässä on laaja peltoalue, saat ajaa noin kymmenen kilometriä, niin koko ajan on ympärillä peltoa ja muutama pikku järvi kaunistuksena välissä. Alueella voi nähdä runsaasti hanhia, kurkia ja joutsenia keväisin ja syksyisin, käyttävät levähdyspaikkanaan vuodesta toiseen.
Lakka, mustikka, puolukka ja sienet löytyvät omasta takaa. Monet ovat innokkaiata kerääjiä.
Bomban alue on kaunista Pielisen kupeessa. Siihen liittyvä Hyvärilän leirintäalue ja nuorisomatkailualue ovat monen kävijän suosiossa.
Kalastukseen on loistavat edellytykset: Pielinen, erämaajärvet tai lähes keskustan vierestä löytyvät lohenkalastuslammet ovat tarjolla oman maun mukaan.
Talvisin on tarjolla laaja ja erinomainen hiihtolatuverkosta. Jäähalli löytyy nuorisolle.
Näitä ja paljon muuta hyvää löytyy Nurmeksesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57873- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol73621