Meillä on kolme viikkoa vanha vauva ja ensi viikonloppuna olisi tarkoitus mennä miehen kanssa kahdestaan syömään. Olen pumpannut jonkin verran maitoa pakastimeen (noin 400 ml). Riittääköhän tämä määrä siihen että olemme poissa noin 4-5 tuntia ja tarkoitus olisi juoda myös pari lasia viiniä.
Jos juon ne kaksi lasia viiniä, niin minkä ajan kuluttua voin taas imettää? Täytyykö minun pumpata rinnat tyhjäksi ennen kun voin imettää vai...?!
Jos juon ne kaksi lasia viiniä, niin minkä ajan kuluttua voin taas imettää? Täytyykö minun pumpata rinnat tyhjäksi ennen kun voin imettää vai...?!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa syöttää vauva juuri ennen lähtöä, niin ei hänelle heti tule nälkä ja itsellekin on mukavampaa, kun rinnat ovat tyhjät. Tuskin vauva kovin montaa kertaa sitten sen 4-5 tunnin aikana syö. Pakkasessa oleva maito riittää vallan hyvin. En kyllä tiedä miten paljon tuon ikäiset syö, kun omiani olen imettänyt. Arvioisin 50ml-100ml kerralla, riippunee vauvastakin minkä kokoinen ja miten kova syömään on.
Viiniä voit huoletta juada pari lasia. Alkoholi poistuu verestä ja maidosta 3-4 tunnissa juomisen lopettamisesta. Toki alkoholin palamisnopeus riippuu myös omasta koostasi. Tuo aika on keskikokoiselle naiselle. Jos olet ihan pikkuinen ja laiha, niin sitten odottelisin pari tuntia lisää ennen imettämistä. Ei siis tarvitse pumpata, jos rinnat eivät liiaksi pakkaudu maidosta ja jos ovat pinkeät ja kovat niin voi vähän lypsää ennen kuin imettää. Pienellä voi olla muuten vaikeaa saada kunnon ote rinnasta.
onhan tässä vielä aikaakin ennen viikonloppua, että saat kerättyä maitoa talteen jos haluat pelata varman päälle. lypsettyä maitoa menee kumminkin ehkä hiukan hukkaankin, kun on vaikea arvioida minkä verran sitä kerrallaan pitäisi lämmittää.
jos tarkoitit oikeasti nimenomaan pari lasia, ei se haittaa imetystä lainkaan sen jälkeen kun olet kotiutunut. äidinmaidossa on suunnilleen saman verran alkoholia kuin veressä, eli jos olet KOHTUUDELLA maistellut, niin se vauva ei saa juuri mitään enää parin tunnin päästä.
periaatteessa nelisen tuntia on suht lyhyt aika, eikä tuona aikana kovin montaa kertaa luulisi nälän tulevan... ellei sitten ole kyse juuri ajankohdasta johon iltatankkaus menee (moni vauva syö ennen nukahtamistaan useammin).
noin pienellä on pieni mahalaukku, joten kannattaa varmaan lämmittää sitä maitoa kohtuumääriä, muutama kymmentä milliä, kerrallaan.
Kuten jo sanottukin, rintamaidossa on sama määrä alkoholia kuin äidin veressä eli promilleja eli tuhannesosia. Se on todella vähän vauvan kannalta, ellet sitten vedä kunnon kännejä harva se ilta. Eri asia on, jos olisit raskaana; silloin vauvan veren alkoholipitoisuus olisi sama kuin sinun.
Pumppaaminen ennen imetystä ei vaikuta maidon alkoholimäärään vaan se, mikä on veren alkoholipitoisuus imetyshetkellä.
Jos juot pari lasia, ei ole syytä huoleen ollenkaan. Voit pitää hetken vapaata ihan hyvällä omallatunnolla. Ei vauva siitä pilalle mene:) Hauskaa iltaa:)