tunisia

onko tunisiassa,tarkemmin sanoen soussessa, samanlainen wc käytäntö kuin esim. bulgariassa ja turkissa et vessapaperit laitetaan pyyhkimisen jälkeen roskikseen eikä pönttöön? Ettei putket mene tukkoon. Asiallisia vastauksia,kiitos.
71561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kyllä saa paperit pönttöön laittaa.eikä kyllä laitettu roskikseen bulgariassakaan,ei olla kuultukaan moisesta käytännöstä vaikka ollaan kyseisessä maassa seikkailtu useamminkin kuin kerran.olet varmaan käsittänyt jotain väärin...hyvä ettet ole papereita sentäs kotiin tuonut.

Äänestä
  • Tunisian WC-käytännöstä en tiedä, mutta reidarille tiedoksi, että kyllä toi wc-juttu on aivan totta. Ite oon ainakin Kreikassa ja Turkissa matkaillessa "tutustunut" tähän wc-paperit roskiin -tyyliin. On nimittäin ikävämpi juttu jos jättää noudattamatta tätä... Opas kertoo tästä jo linja-autossa matkalla : )
    Ja kun kotia tulee meinaa tapa jäädä automaattisesti päälle... ; )

    Äänestä

Turkissakin ,niissä hotelleissa joissa viemäristö oli uusittu paperit sai laittaa pönttöön....Sen pari kertaa mitä oon Tunisiassa käyny, paperit on saanut kaikissa paikoissa laittaa pönttöön.....Sitä paperia ei kyllä sit aina ja joka paikassa ole tarjolla, joten itsellä on aina käsilaukussa paperinenäliinoja vähän reilummin mukana.....

Äänestä
  • Hyvin yleinen on vettä sisältävä peltinen purkki vessassa. Tärkeää on kastaa sormet siihen ENNEN pyyhkäisyä ja sitten myös jälkeen. Näin se ei tartu sormiin. Paperia ei yleensä käytetä. Mutta "reikä lattiassa" on oivallinen ja hygieeninen keksintö, kyykyasento on hyvä!

    Äänestä

  • mutta Egyptissä kirjoitti:

    Hyvin yleinen on vettä sisältävä peltinen purkki vessassa. Tärkeää on kastaa sormet siihen ENNEN pyyhkäisyä ja sitten myös jälkeen. Näin se ei tartu sormiin. Paperia ei yleensä käytetä. Mutta "reikä lattiassa" on oivallinen ja hygieeninen keksintö, kyykyasento on hyvä!

    Vettäkö ko.astiassa on vai mitä? Uittaako kaikki sormiaan samoissa 'liemissä'? Vaikuttaa tosi epähygieeniseltä, ilmankos tulee mahavaivoja turisteille?! Nimittäin jos kokit käytyään Isolla Asialla vaan huuhtoo sormiaan ties missä.. Ymmärsinköhän tämän nyt oikein.

    Äänestä

  • mutta Egyptissä kirjoitti:

    Hyvin yleinen on vettä sisältävä peltinen purkki vessassa. Tärkeää on kastaa sormet siihen ENNEN pyyhkäisyä ja sitten myös jälkeen. Näin se ei tartu sormiin. Paperia ei yleensä käytetä. Mutta "reikä lattiassa" on oivallinen ja hygieeninen keksintö, kyykyasento on hyvä!

    Missä ihmeessä olet Egyptissä oikein WC:ssä käynyt? Itse olen useammassa hotellissa ollut ja myös muutamassa yksityiskodissa vieraillut sekä kahviloiden WC:ssä käynyt enkä moiseen ole missään törmännyt.

    Äänestä

Tunisian wc käytäntö:
vessapaperia ei jokapaikassa, joten kannattaa pitää mukana. Joissain ostoskeskuksissa, juna-asemilla ym.. yleensä siivooja antaa wc paperia, maksu 0,200d(0,12€), tosin ei kaikkialla näin..

mutta joka paikassa se wc paperi laitetaan kyllä sinne pönttöön ja vedetään vessa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wc asiaa kirjoitti:

onko tunisiassa,tarkemmin sanoen soussessa, samanlainen wc käytäntö kuin esim. bulgariassa ja turkissa et vessapaperit laitetaan pyyhkimisen jälkeen roskikseen eikä pönttöön? Ettei putket mene tukkoon. Asiallisia vastauksia,kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu