Kuljettu Helsingistä Tampereelle ja takaisin. Hintaluokassaan mahtava paketti. Hyvä ja äänetön kulkija moottoritie nopeuksissakin. Ja kulutus, mittarinopeutena 130 km/h uudessa autossa 5,2 ltr/ 100 km! Kilometrikorvausta nauttivana ja yli 60.000 km vuodessa ajavana tuntui kaikki olevan kohdallaan. Oikein mallikas työkalu, eikä asiakkaatkaan reagoi kielteisesti, kuten kalliimmissa laitteissa on tapana tehdä.
Uusi Mondeo
1,8 Diesel 100 hv
31035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moottoreista ja niiden ominaisuuksista.
Mainittu kone Fordin oma 8-venttiilinen valurautaa lohko ja kansi. Ilmeisesti nokkaketjulla, ei hihnalla. Kaksilitraiset dieselit PSA'n perua / yhteistyötä.
Lukemieni tastien perusteella 1.8TDCi / 125hv malli on varsin aneeminen alakierroksilla 2000 saakka ja sen jälkeen tulee kaikki peliin varsin karkealla volyymilla. Yhteenvetona ollut suht' epämiellyttävä moottorin käytös /luonne.
Toisaalta 2.0 TDCi / 140hv on saanut kiitosta hyvästä suorituskyvystä ja tasaisen vääntävästä miellyttävästä koneesta.
Millainen on tuo 100hv kone tehoiltaan, väännöltään ja luonteeltaan? Tulisi mieleeni, että se on melko vaatimaton ja aneeminen moottori Mondeon painoiseen autoon.
Ps. Ellei yllätyksiä tule matkaan, niin huomena iltapäivällä testaan uutta Mondeota, joskaan en tiedä vielä millä dieselkoneella koeajoauto on varustettu.
Onko kellään tietoa onko 100hv täysin sama paketti kuin 125 hummanen?
Olisko moottorin ohjaus puolella ainoat erot??
Ostin eka dieselin ja automaatin. Ei tarvitse katua. On tosi miellyttävää ajella ja vääntöä riittää ohituksiin riittävästi.