kauluskaija, senegalinkaija

viisas?

ovatko kyseiset lajit älykkäitä? oppivatko helposti temppuja? oppivatko myös yhtä "hankalia" temppuja kuin esim. amatsonit (esim. näytä sininen, laita pallo mukiin yms.)

4

1388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      No ainakin senegalinkaija on todella terävä (joskin jääräpäinen) pikku tehopakkaus. Yksi omani on esim oppinut harmaapapukaijalle opettamani tempun (kantamaan kolikkoa säästöpossuun) ihan vaan katsomalla mallia isommastaan. Ahne pentele, namuja ja huomiota aina vailla ja pikku pään hammasrattaat kyllä selvästi ovat käytössä.

      Ongelmana vaan on että senegali oppii kyllä halutessaan salamannopeasti, niin hyvää kuin pahaakin, mutta vain jos kokee siitä jotenkin hyötyvänsä. Jos jokin ei kiinnosta niin oppi ei mene kyllä kirveelläkään perille.

      Ei se kauluskaijakaan tietääkseni mitenkään tyhmä otus ole. Useimmat papukaijat ihan undulaatista lähtien ovat varsin älykkäitä ja voivat oppia hyvinkin monimutkaisia juttuja ihan koosta ja lajista riippumatta, ongelmana vain on miten saada juuri se tietty yksilö parhaiten motivoitua oppimiseen.

      • kauluskaijoja

        omistavana voin sanoa että ne eivät älykkyydessä yllä yli neitokakadun...

        senegalit sensiaan ovatkin todella älykkäitä, mutta jääräpäisiä...


      • kyllä
        kauluskaijoja kirjoitti:

        omistavana voin sanoa että ne eivät älykkyydessä yllä yli neitokakadun...

        senegalit sensiaan ovatkin todella älykkäitä, mutta jääräpäisiä...

        no kyllä täällä vaan on ihan eri menot kuin neitokakaduilla, persoonallinen jääräpää joka tietää sanan "ei" plus muita helppoja "komentoja"..
        eli neitsikat ei tällaisia osaa pahemmin. plus neitsikka on hiljainen hissukka jne... eli ihan eri kastia.

        temmpujakin pystyy opettamaan kunhan vaan kärsivällisyyttä tarpeeksi.


      • -w-
        kyllä kirjoitti:

        no kyllä täällä vaan on ihan eri menot kuin neitokakaduilla, persoonallinen jääräpää joka tietää sanan "ei" plus muita helppoja "komentoja"..
        eli neitsikat ei tällaisia osaa pahemmin. plus neitsikka on hiljainen hissukka jne... eli ihan eri kastia.

        temmpujakin pystyy opettamaan kunhan vaan kärsivällisyyttä tarpeeksi.

        Kauluskaijat ovat siis myös hyvin älykkäitä, viisaitakin. Osaavat lisäksi käyttää loogista päättelykykyään pulmien ratkaisemiseen. Sivusta katsomalla on opittu monia asioita ja sovellettu ne omaan hyvinvointiin. "Tuonkin ne taas ovat huomanneet."

        Senegalinkaijaa on myös opetettava, niitä ne oppivat e h k ä enemmän, riippuen omistajasta. Ylempänä onkin hyvä kuvaus niistä.
        Tahtoa on molemmissa paketeissa. Kaulis taitaa käyttää ääntään ihmisen hyppyyttämiseen enemmän. Ja kun se sen on oppinut, niin opeta se sitten ulos eli pois.

        Ei-sananhan nuo molemmat tunnistavat, sen verran usein käytetty.

        Hiljainen hissukka ei taida olla kovin yleistä neitokakadujen ääntelyn joukossa?
        Molemmat ovat kovaäänisiä, sille tuulelle osuessaan. Korvatulpat on tarpeen, kauluskaijan kohdalla myös naapurille.

        Senegalilla taitaa olla sittenkin enemmän "luonnetta" eli vaatii hieman enemmän omistajaltaan, jotta lintu voi hyvin.
        Riippuu kumpaa etsii. Molemmat ovat vieraskoreita. Ja nuo neitokakadutkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      239
      3660
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      3383
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      89
      2837
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      48
      2646
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      112
      2387
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2042
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2001
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      42
      1865
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      104
      1797
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1149
    Aihe