Mitä maksaa nykyään hirsimetri 190mm pyöröhirrestä? Vai millä systeemillä tönöjä hinnoitellaan? Vai onko mallistoilla joku oma pakettihintansa valmiusasteen mukaan? Ja metrihintaa ei ilmoiteta vai mikä on systeemi?
Olen vaan käynyt noissa hirsitalovalmistajien sivuilla kattelemassa ja niissä ei puhella hinnoista mitään. Tarjouksia vaan pitäisi pyydellä mutta kun kiinnostaisi vaan tietää hintaluokkaa ja millaisiin hirsiunelmiin ois mahdollisuuksia.
Olen vaan käynyt noissa hirsitalovalmistajien sivuilla kattelemassa ja niissä ei puhella hinnoista mitään. Tarjouksia vaan pitäisi pyydellä mutta kun kiinnostaisi vaan tietää hintaluokkaa ja millaisiin hirsiunelmiin ois mahdollisuuksia.
Vastaukset 13
Vanhimmat
seinäneliöinä.
Oma taloni maksoi valmiina suurinpiirtein saman verran kuin vastaava talo olisi maksanut elementtirakenteisena.
Lähes kaikki muut rakenteet hirsiseinää lukuunottamatta ovat hirsitalossa samoja kuin muissakin taloissa.
Yllättävää on se, kuinka vähän talon lopullisisssa kustannuksissa hirsirunkoon satsaaminen vaikuttaa.
Oma neuvo: Jos on pakko kovin säästää jossakin rakenteissa tai materiaaleissa, säästäkää hyvät ihmiset jossain muussa kuin siinä rungossa.
Tämän olen oppinut kantapään kautta.
Joo tuo neliöiden mukaan hinnottelu vaan on niin kätevä tapa hämärtää hinnoittelua. Siis periaateessahan kaikki talot liikkuu kokonaiskustannuksiltaan samoissa luokissa.
Mietein vaan kannattaako ottaa runko erikseen,pakettina,isolta toimijalta vai pieneltä.
Talot on pakko ensin laskea neliöiksi.
Eli seinän korkeus x seinän pituus vähennettynä aukoilla.
Tästä on helppo laskea jm- hinta. Tarvitsee tietää hirren nousu.
Tämä taas vaihtelee eri valmistajilla.
Jos nousu on vaikka 240mm, menee ko. hirttä neliölle 4,17jm.
Paljon parempi vertailuluku kuin metrihinta on seinäneliöhinta.
On otettava huomioon, että rungon tarvikkeet ( pultit, eristeet jne.) on laskettava myös mukaan.
Näitä minäkin opiskelin, kun omaa taloani tilasin.
Hirsikehikon hintaa on vaikea laskea tarkasti jos ei ole alan asiantuntija.
Tärkein hintaan vaikuttava tekijä on hirren tyyppi,eli onko massiivi- vai lamellihirsi ja tietenkin hirren vahvuus.
Esim. 113 x 180 mm lamellihirren seinäneliöhinta
valmiiksi työstettynä sisältäen tiivisteet, karat,tapit, pultit ym. kehikkotarvikkeet
on aika tarkkaan nykyhinnoilla 105 € / neliö.
Tuohon tietenkin tulee lisäksi lisäeristyskoolaus
joka tarvitaan esim. omakotitalon rakenteeseen.
Paksulla 202 x 260 lamellihirrellä vastaava seinä
neliöhinta on 185 € (hinnat verollisia)
Kehikon hinnoittelun kannattaa antaa alan asiantuntijalle jotta saataisiin kerralla oikea
hinta.
Joo ei ole tietoa ja ei tunnu aina olevan niillä asiantuntijoillakaan. Pitäisi vaan kysyä tarjous. Veikkaan jotta kyse on markkinahinnoittelusta. Pyydettävää tarjousta verrataan vastaaviin myytyihin ja hintaa mietitään sen mukaan. Tuskin sen mukaan mihin pystytään myymään.
Vituttaa vaan tuo hevosenleikki kun ei ole kauppamies luonne. Helpottaisi valintaa kun olisi käytettävissä haarukka joko seinä metristä tai vaikkapa siitä neliöstä. Joka on helppo muuttaa metreiksi.
Joskus takavuosina 190 mm pyöröä sai noin kympillä metri.Nykyään ei tahdo saada edes arviota. Helposti alkaa tarinat työn vaativuudesta ja selitysket hirsityypeistä. Lamellista ei ollut kyse ja pyöreätä etsitään.
Sanoisin jotta alan toimijat pitäisi laittaa jonkinsortin markkinointi koulutukseen. Kaupantekoa ja mielekkyyttä lisää suunnattomasti ostamisen helppous. Hinta tylsyydestään huolimatta on merkittävä tekijä ostamisen helppouden määrittämisessä. Edes suuntaa-antava arvio metreistä lisää ainakin allekirjoittaneen mielenkiintoa tarjouksen esittäjään. Paskanpuhujia on maailma täynnä ja niin tulee tehtyä itekin välillä.
Niinpä niin, voithan mennä hirsiveistämöille
esittämään mainitsemiasi ajatuksia.
Luulempa että saat sen arvoiset vastaukset
kysymässä sieltä veistäjältä sen seinän hinta.
Me laskemme sinulle annetusta hinnasta sen metrihinnan.
Kysy seinäneliön hinta tarvikkeineen, niin on vertailukelpoinen.
Ne tarvikkeet kun sinä jousut kuitenkin jostakin hankkimaan.
Niin mä menenkin. Ja mun rahat saa se joka osaa asiakaspalvelun eli myy sitä mitä pyydetään eikä selitä paskaa.
Joo pitää käydä kyselemässä. Ajattelin vaan vähän helpottaa sen yrityksenkin taakkaa ottamalla etukäteen selvää noin hinnoista,niin ei tarvi käydä siellä kyselemässä miljoonasta vaihtoehdoista hintoja. Olisi heitinkin kannalta helpompaa kun osaisi hahmottaa mahdollisimman tarkkaan tarpeet ja budjetit.
Soitin paikalliselle markkinajohtajan edustajalle ja pitää myöntää jotta teki vaikutuksen. Kaikille kysymyksille löytyi hinta ja vastaus. En ole ennen ymmärtänyt miksi jotkut haluaa maksaa merkkilisää mutta nyt alan ymmärtää.
Noilla hirsimiehillä ja muilla kyläsepillä tuntuu olevan kaikki niin vaikeata.
joka 5 tonnilla ostaa (puut ja työn) ja myy sen asiakkaalle 4 tonnilla.
Kiitos vinkistä. Siitä oli paljon apua. Tosin olin ajatellut enemmänkin semmoista systeemiä jotta veistäjä tekee sen ilmaiseksi avaimet käteen mulla ja vastapainoksi saa laittaa firmansa logon ulko-oveen mainokseksi.
Sitten jos maksaa vielä "kolkyt donaa" mikä aina löytyy lompakosta jos löytyy jotakin kivaa ostettavaa niin saa kirjailla logonsa takkini rinnuksiin.
Jos sä nyt et ihan ohuista kepeistä tehtyä hirsiseinää ole ostamassa, niin hinta on 100 euroa seinäneliö, johon menee 6 hirttä seiskatuumaista.
Kun niin valtavasti haluat tietää metrihinnan, niin väännän sen tähän rautalangasta: Kun 100 euroa neliö: jaetaan 6:lla,hirren hinnaksi tulee silloin 16,66666 euroa metri.
Tällä hinnalla tekee tosi ammattimiehet käsityönä laadukasta työtä.
Koneella sorvaajatkin laskuttaa saman vaikka kone käyttää neliön tekemiseen aikaa vain 1/5 osan käsityön vaatimasta ajasta.Eikä koneen tekemä ole koskaan ollut aidon käsityön väärti.
Hintoihin sisältyy alv.22 %.Sekä myös kaikki lakisääteiset menot, kuten eläkkeet, vakuutukset,lellit,tellit ja vielä vellitkin.
Tiedoksi: Joka tuon halvemmalla tekee niin konkurssiin menee että kolisee ja mökit jää tekemättä ja eturahat haihtuu kuin tuhka tuuleen.
Onko kyse mänty tai lehtikuusi hirrestä?
Kui vahvaa pitäisi seinä olla?