Ei ole minulla mitään hätää asiaan liittyen, mutta kiinnostaisi kuulla, onko kellään ollut tällaista verihyytymää (trombia) emättimessä, munasarjoissa ehkä?
Kuukautiset alkoivat jo 9-vuotiaana. Olin jotain 16-vuotias kun alkoi vatsaa kramppaamaan ja sattua hirveästi, aalloillen. Menimme heti terveyskeskukseen, mutta eivät osanneet auttaa, joten menimme naisten polille. Tuli makoiltua, ja kun oli pissakokeen aika (inhoan niitä, miehillä helpompaa x) niin ulos pulpahti kämmenen kokoinen verihyytymä lattialle. Siinä samassa kipu poistuikin. Oli kyllä niin iso, että huolestuin - yleensä kuukautisten aikana verihyytymät on pikkuruisia, mutta tässä tapauksessa se oli niin iso, että aiheutti suurta kipua.
Tuli mieleen, että tältäköhän tultuu jonkinlainen raskaus, kohdun ulkopuolella oleva. Oli niin kivulias kokemus ja hyytymä oli jättimäinen.
Kukaan kokenut samaa? Syön itse e-pillereitä kiertojen tasauttamiseksi.
Verihyytymä emättimessä?
7
7814
Vastaukset
- St.
Itse heräsin viime kuussa yöllä todella kovaan mahakipuun ja menin vessaan niin menkat olivat alkaneet ja juuri tollanen järkyttävän iso verihyytymä housuissa. Hitto että pelästyin. Mutta kai se on normaalia :/ Näytti siltä että olisi tullut sisuskalut ulos :D
Itseasiassa tämän takia tulinkin selailemaan tätä palstaa :)- St.
Mietin vielä sitä, kun sotkin kiertoni e-pillereillä, kun siirsin menkkoja, niin jos se vaikutti jotenkin siihen, että tollanen hyytymä pääsi kertymään :D emmä tiiä.HYH.
- Yogosan
St. kirjoitti:
Mietin vielä sitä, kun sotkin kiertoni e-pillereillä, kun siirsin menkkoja, niin jos se vaikutti jotenkin siihen, että tollanen hyytymä pääsi kertymään :D emmä tiiä.HYH.
Sitä tosiaan säikähti todenteolla, piti ihan tarkistaa, liikkuuko se. xD Minkä lie avaruusolion synnyttänyt. *naur*
En kyllä toivo itselleni tai kenellekään samanlaista kipua ja tuskaa, kun se siellä liikkui ja tukki munatorvet. - munatorvista
Yogosan kirjoitti:
Sitä tosiaan säikähti todenteolla, piti ihan tarkistaa, liikkuuko se. xD Minkä lie avaruusolion synnyttänyt. *naur*
En kyllä toivo itselleni tai kenellekään samanlaista kipua ja tuskaa, kun se siellä liikkui ja tukki munatorvet.munatorvissa ei ole kohdun limakalvoa, joka vuotaa kuukautisissa ulos, eikä niihin todellakaan mahdu mikään verihyytymä kuljeskelemaan (ja se olisi ihan suunnankin vuoksi vähän fysiikan lakeja uhmaavaa). Tuollainen klöntti valuu kohdunlaulan kanavaan siinä, missä muukin veri. Kipu johtuu luultavasti siitä, että se tukkii tuon kanavan joksikin aikaa, venyttää sitä ja saa aikaan siinä kouristuksia. Siksi synnyttäminenkin (ja jopa kierukan asennus) sattuu: kohdunkaulan ja sen kanavan ärsyttäminen ja venyttäminen tuottaa helposti kovia kipuja ja supistuksia. Sen takia tuollaisella ison hyytymän aiheuttamalla kivulle parempi analogia on juuri synnytys, ei kohdunulkoinen raskaus.
- Yogosan
munatorvista kirjoitti:
munatorvissa ei ole kohdun limakalvoa, joka vuotaa kuukautisissa ulos, eikä niihin todellakaan mahdu mikään verihyytymä kuljeskelemaan (ja se olisi ihan suunnankin vuoksi vähän fysiikan lakeja uhmaavaa). Tuollainen klöntti valuu kohdunlaulan kanavaan siinä, missä muukin veri. Kipu johtuu luultavasti siitä, että se tukkii tuon kanavan joksikin aikaa, venyttää sitä ja saa aikaan siinä kouristuksia. Siksi synnyttäminenkin (ja jopa kierukan asennus) sattuu: kohdunkaulan ja sen kanavan ärsyttäminen ja venyttäminen tuottaa helposti kovia kipuja ja supistuksia. Sen takia tuollaisella ison hyytymän aiheuttamalla kivulle parempi analogia on juuri synnytys, ei kohdunulkoinen raskaus.
Kiitoksia selvennyksistä! Biologia tms. ei ole vahvinta alaani. :D
- melkeinpä
joka kuukautinen ongelma. Pahin kiou on ollut silloin ku olin about16v ja konttaisin kipujen takia kotiin. Kerran nousi 14vuotiiana kuume 39,8 menkkojen vuoksi. Tottunut osittain.,.?
- Veripaakku
Itse en uskalla enää lopettaa e-pillerien syömistä ja aloittaa syömistä uudelleen, sillä aina kun olen aloittanut uudelleen, olen ensimmäisenä menkkapäivänä luullut oikeasti kuolevani. Näin on käynyt 3 kertaa, hirvittävää oksennusta ja ripulia, eikä pääse liikkumaan. Kaamea kipu ja mielettömän kokoisia verihyytymiä, luulin kans että nyt tuli sisuskalut pihalle tai alien syntyi. Vessassa vaan piti halailla pönttöä. En sitten tiedä, mikä niissä pillereissä tällaisen aiheuttaa. Järkkyä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251078Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54893- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759