Tiina ei saanut osallistua viikkotehtävään terveydellisistä syistä, (raskaus)?! MUTTA MITES TOI TUPAKOINTI????????????????????????????????
SIIS TÄH?
MiukuMmm
7717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
saa myrkyttää sikiönsä parhaaksi katsomallaan tavalla. Eihän sitä nyt tupakasta voi luopua oman tulevan lapsensa terveyden hyväksi.
Kaippa tuo vois sitte tehtäväänki osallistua!
Vaikka tupakinpolton lopettaisikin, niin ei se tapahdu välttämättä heti testivessasta tullessa!
Itse poltan, vaan en polttanut yhdenkään raskauden aikana. Oli helppo lopettaa, kun alko aamupahoinvoinnit. Ei vauvasta tuossa vaiheessa, kun on menkat viikon myöhässä, osaa vielä ajatella, että nyt se myrkyttyy, jos polttaa parit tupakit. Varsinkaan, jos on eka muksu tulossa.
Sitäpaitsi, alkuunsa on monenmonta asiaa mielessä, mitkä on tehtävä päänsä kanssa selväksi, tulevaisuudesta yms., että on se rööki pienempi paha, kuin mieletön stressi (ja keskenmeno sen takia)
kyllä kaikki "paheet" testin tehtyäni/epäiltyäni raskautta... ajatuskin vaan kuvotti.
takia lapsia syntyy vammaisina ja terveys jo valmiiksi pilattunaa. Siinä ei paljoa selitykset auta lasta enää. Tupakoitsija on itsekäs ja siksi ei voi lopettaa vaikka olisi oma lapsi kyseessä,ei ansaitse tupakoitsija lasta.
Rakastakoon vaan sitä tupakkaansa lopun elämäänsä jaa kuolkoon tuskallisen kuoleman.
No juurihan edellinen vastaaja sanoi, ettei itse polttanut raskauden
aikana.
Kai sinä tiedät, että sikiöllä ja äidillä ei ole edes yhteistä verenkirtoa
ensimmäisten 6-7 viikon aikana koska istukka ei ole vielä kehittynyt?
Sitä ennen siis eivät äidin "nautintoaineet" siirry suoraan sikiöön.
Kuten edellinenkin sanoi: Kerrasta poikki stressitilanteessa
ei sekään varmaan hyvää tee.
Siinä olen kyllä samaa mieltä, että jos polttaa koko raskauden ajan
vaikka tietää riskit, on niin itsekäs, että omat mielihalut menevät
lapsen terveyden edelle.
Onko asia varmistunut??