Frankfurt vai Bremen ???

Bamse

Hei!

Olisi tarkoitus mieheni kanssa lähteä RyanAirilla Tampereelta joko Bremeniin tai Frankfurtiin 2-3 päiväksi ilman lapsia. Kertokaahan vähän meille näistä kohteista eli kumpaako suosittelisitte? Kummastakaan ei ole kokemusta.

Tykkäämme kävellä ja kierellä kaduilla ja toreilla ja tietty shoppailla jonkun verran. Ruokapaikat myös kiinnostaa. Ja hotellejakin saisi mainostaa, eli sellaista joka mielellään keskustassa ja n. 3-4:n tähden hotelli.

Matka pitäisi pian varata joten asialla hieman kiire :)

4

2168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdety

      Bremenistä en tiedä mitään, mutta Frankfurtissa olen kännyt yli kymmenen kertaa. Se on pikku nätti kaupunki, jossa mm. näkemisen arvoinen zoo, aivan keskustassa. Siellä on mm. orangeja, simpansseja ja gorilloita.
      Frankfurtin lähellä on kaunis kylpyläkaupunki Bad Homburg, josta voi tehdä luontoretken Taunusvuorelle. Vuorelta löydät mm. entisöidyn roomalaisten linnoituksen, jossa runsaasti maastosta löydettyä esineistöä Roomalaisajalta.
      B.Homburgiin pääset junalla ja matka kestää muistaakseni n. 30 min.
      Frankfurtissa hotellien hinnat nousevat pilviin suurten messujen aikana. Esim. Kirja- ja automessut. Muuten voitte varata hotellin n.60 eurosta ylöspäin. Pienistä keskustahotelleista voisin mainita Ambassadorin tai vaatimattomamman Hotel Elben.

    • Joonatan

      Frankfurtissa en ole käynyt, mutta Bremenissä olen asustellut nyt pari viikkoa. Tämä on kaunis, tiiviskeskustainen kaupunki. Lentokentältä on superhelppo tulla keskustaan ratikalla nro 6. liput voi ostaa ratikasta. matka kestää noin 15 minuuttia.joten halvaksi tulee matkan alku! hotelleista en osaa sanoa, mutta Park Hotel päärautatieaseman takana näytti upealta. lienee kuitenkin 5 tähden hotelli... Kolmeksi päiväksi riittää varmasti tekemistä. Shoppailupaikkoja on laidasta laitaan ihan keskustassakin (siis luksusmerkeistä halpiksiin). Ehdottomia käyntikohteita on Schlachfe (rantakatu, jossa la aamuisin kirpparimarkkinat, muutenkin tapahtumia), raatihuoneen ympäristö, Böttcherstrasse...taidemuseoita on useita. kahviloita ja ruokapaikkoja löytyy todella paljon! aika hyvät nettisivut saksaksi: http://www.bremen.de/sixcms/detail.php?template=01_aktuelles&id=551436

      • kylläkannattaa

        frankfurtissa hyvä ja edullinen hotelli www.booking.com:in kautta varattuna Comfort Hotel Frankfurt city center


    • Weichnachtsfest Nr1

      Bremenin kenttä on hyvin lähellä kaupungin keskustaa ja Bremen on vanha perinteikäs kaupunki. Siitä 100km säteellä löytyy Pohjanmeren rannalta mukavia tietyn ajan lomakohteita (Cuxhafen, Wilhelmshafen, Bremerhafen), joissa on hyvin idyllistä. Bremenissä menee mukavasti pari päivää kaupungissakin...

      Hahnista voi tehdä kahdenlaista poistumista kentältä: 1) bussilla : Trier vanha kaupunki, Frankfurt iso kaupunki, Mannheim iso kaupunki ja vielä ehkä Mainz. Kaikissa kaupungeissa on joki keskustassa, joka jakaa kaupunkia ja tuo viihtyisää tunnelmaa. 2) vuokra-autolla esim. Moselin rantaan (Bernkastell, Cochem...) jossa ei perinteistä shoppailua voi harrastaa, mutta paikallista shoppailua kyllä. Paikat ovat verrattomia viihtyisyydeltään ja maisemiltaan. Matkaa mainitsemiini paikkoihin 20-30km joten auton ratissa ei tarvi kauaa roikkua. Paitsi seuraavana päivänä, kun huomaa Moselin mutkaiseen jokeen ja siihen varrelle aikoinaan perustettuihin kaupunkeihin ja kyliin. Hieno reitti on myös Koblenzista Lahn-joelle ja Ems-joelle, jos haluaa ajaa 100-200km lenkin. Alueella on paljon nähtävyyksiäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe