Viktoria Peak:lle pääsy ?

mami-68

Hei taas,

Sain loistavan hotellin kysymällä täältä palstalta ja nyt on sitten jo hotelli varattu ( Hot.Renaissance ).

Miten olette parhaiten Kowloonin alueeltä päässeet nälöalapaikalle Victoria Peakille ?

Kiitos jos joku viitsii vastata !

6

1453

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H:K

      Star Ferryllä yli (2Hkd / suunta, lähtee Kowloonin kärjestä). Hong Kongin puolen satamasta 10min. kävely tai ilmainen bussikuljetus Peak Tramin lähtöpaikalle.

    • kahdella eri kulkuvälineellä

      Mene vaikka Peak Tramilla ylös ja bussilla alas,vaihtelua ja erilaisia maisemia.

    • Shanghaist

      Hyppaa Kowloonin puolella Star Ferryyn, mene Centraliin, kavele Peak Tramille ja korottele ylos huipulle.

    • Näkymiä

      Suosittelen tekemään toisen puolen matkaa bussilla, 2. kerroksen etupenkeiltä kivat näkymät.

    • lkjh

      Teit mielestäni hyvän valinnan hotellin suhteen. Toivottavasti olet siihen yhtä tyytyväinen kuin mekin! Näitä lukiessa tuli ihan hirveä hinku takaisin Hong Kongiin. Aika paljon olen maailmalla kiertänyt, mutta jokin tuossa paikassa kolahti minuun. Siisteys, selkeys, ihmisten ystävällisyys ja hyvä englannin kielen taito mm. auttoivat varmaan asiaa. Vielä kerran: nauti matkastasi!

    • julli7

      Star Ferryllä(lautta) yli ja taksilla tai bussilla Peak Tram(rinne ratikka) asemalle ja ylös. Suosittelen samalla käyntiä Madamme Tussaudin vahakabinetissa oli hauska paikka ja kun ostaa sinne lipun niin pääsee ratikka jonon ohi, voi meinaan olla tosi pitkä. Tultiin sieltä just 11.09 pois, oli meidän toinen reissu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1145
    2. 67
      1035
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      823
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      716
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      686
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe