Viktoria Peak:lle pääsy ?

mami-68

Hei taas,

Sain loistavan hotellin kysymällä täältä palstalta ja nyt on sitten jo hotelli varattu ( Hot.Renaissance ).

Miten olette parhaiten Kowloonin alueeltä päässeet nälöalapaikalle Victoria Peakille ?

Kiitos jos joku viitsii vastata !

6

1438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H:K

      Star Ferryllä yli (2Hkd / suunta, lähtee Kowloonin kärjestä). Hong Kongin puolen satamasta 10min. kävely tai ilmainen bussikuljetus Peak Tramin lähtöpaikalle.

    • kahdella eri kulkuvälineellä

      Mene vaikka Peak Tramilla ylös ja bussilla alas,vaihtelua ja erilaisia maisemia.

    • Shanghaist

      Hyppaa Kowloonin puolella Star Ferryyn, mene Centraliin, kavele Peak Tramille ja korottele ylos huipulle.

    • Näkymiä

      Suosittelen tekemään toisen puolen matkaa bussilla, 2. kerroksen etupenkeiltä kivat näkymät.

    • lkjh

      Teit mielestäni hyvän valinnan hotellin suhteen. Toivottavasti olet siihen yhtä tyytyväinen kuin mekin! Näitä lukiessa tuli ihan hirveä hinku takaisin Hong Kongiin. Aika paljon olen maailmalla kiertänyt, mutta jokin tuossa paikassa kolahti minuun. Siisteys, selkeys, ihmisten ystävällisyys ja hyvä englannin kielen taito mm. auttoivat varmaan asiaa. Vielä kerran: nauti matkastasi!

    • julli7

      Star Ferryllä(lautta) yli ja taksilla tai bussilla Peak Tram(rinne ratikka) asemalle ja ylös. Suosittelen samalla käyntiä Madamme Tussaudin vahakabinetissa oli hauska paikka ja kun ostaa sinne lipun niin pääsee ratikka jonon ohi, voi meinaan olla tosi pitkä. Tultiin sieltä just 11.09 pois, oli meidän toinen reissu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4061
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      958
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe