... että mikä eläinlaji ottaisi paikan ravintoketjun huipulla, jos ihminen katoaisi planeetalta kokonaan?
Nythän näitä kirjoja ja filmejä ilmestyy aiheesta. Jutellaas siitä.
Nythän näitä kirjoja ja filmejä ilmestyy aiheesta. Jutellaas siitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En ole kataja, mutta kaikkia eläinlajeja vahvempia ovat bakteerit ja virukset.
mikrobit ja sienet
Susi, niitähän on jo olemassakin Ihmissusia jos olette havainneet.
Torakka
ei lankea. Tarvitaan väkevämpiä voimia ja eri ssektori.
Sanoisin, että kosmos, tähdet ja maan magneetiketät yhdessä mikrobien kanssa harventavat, jos jokin eläinlaji lisääntyy liikaa. Luonnonlait koska ihminen ei sekoita pakkaa.
ihan varmasti se olisi rotta, osa lajikumppaneista kun on joutunut lähikosketukseen ihmisen kanssa. Ihmisen ikuinen osittainen kyvyttömyys sopeutua kumppanin , kanssaeläjän tavoille ja tottumuksille antaa rotalle älykkäänpänä etulyönti aseman.
En todellakaan ole evoluutioekspertti. Minun kiinnostukseni evoluutioon on hyvin myöhäsyntyistä ja omiin maallikon havantoihin ja päätelmiin perustuvaa.
En liioin ole lukenut aihetta käsitteleviä kirjoja. Tai yhden sentään, joka oli - jos oikein muistan - Elaine Morganin Naisen esihistoria. Mielenkiintoinen ja helppotajuinen opus, mutta nykyään ehkä jo vanhahtava.
Arveletko, että joku muu eläinlaji nousisi ihmisen tilalle? Onko ihminen yleensäkään ravintoketjun huipulla, vai ovatko ruumismadot korkeammalla? (Ne ehkä kuolisivat sukupuuttoon ihmisen mukana.) Kerrohan näkemyksiäsi.
Virukset ja syöpäsolut ja sitten ne madot. Mutta näkemyksessäsi on viisautta: nekin ovat riippuvaisia ihmisestä. Rottia joku ehdottaa, mutta nehän on varsin domestikoituneita.
Nyt on liikkeellä semmoisia kirjoja, missä kuvitellaan ihmissuvun menehtyneen.
Sika tietysti. Kaikkiruokainen ja paksunahkainen, kuten ihminenkin...
PS. Piti sanoa röh,röh! Ruottalaiset possut ne nöf,nöf sanoo...