Halusin kuulla mitä kivoi virikkeitä gerbuille vois tehä/antaa. Mul on kyl jo pahvii/putkii,pesäkoppei,keraaminen putki jne.
Mut jos saisin uusia vinkki ideoita nii ois kiva.
Ja jos ootte tehny(askarrellu) jotai gerbuille nii kertokaa!
Mut jos saisin uusia vinkki ideoita nii ois kiva.
Ja jos ootte tehny(askarrellu) jotai gerbuille nii kertokaa!
Vastaukset 6
Vanhimmat
minulla on gerbiilien tarroissa kiipeily puita joita olen metsästä kerännyt ja käsitellyt uunissa. Gerbiilit tykkäävät kiipeillä.
Kiitti neuvost, mut mul on häkki. Kai ne sinnekki käy. Mut pitääks ne paistaa uunis?
Kauanko?
Ja toivoisin enemmän virike ideoita!
Eli gerbiilille ei häkkiä joko terraario , duna tai käytetty akvaario. MUTTA EI HÄKKII!Ne rupeavat kiipeileen kaltereissa ja voivat tippua ja satuttaa itsensä.Toinen on että gerbiilit ennemmin tai myöhemmin rupevat nakertelemaan kaltereita jolloin nenästä lähtee karvaa ja tulee nokkatauti kolmas on se että gerbiilit kaivavat hulluna jolloin purut lentelevät ympäri huoneen lattioita jolloin saat lisää hommia siivoamisessa. Joo virikkeiksi sopii: mökit, pahvirullat, kepit/oksat sekä omane puun pienet oksat jota nakertelevat, kävyt monista kengas kauposta saa paksuja pahvirulla jne. Mutta vaihda häkki terraan dunaan tai akvaarioon! Voi tapahtua vahinko muuten! Tai sitten voit lasittaa häkin sivut(ei ylä osaa saavat happea)sisäpuolelta.
Mul ei oo sellast kalterihäkkii. Siin yläpuolel vaa on kalterit. Ja ei ne voi siis kiipeillä/satuttaa itteään. Ja häkki on hyvä, vaikka tietysti terra ois parempi. Mut mul on kaks häkkii. Ja ollu gerbui jo yli 1,5 v.
Kyllä mä tiiän (:
Noh, häkki on paskin vaihtoehto, joten tosissaan jos vaan mahollisuus niin vaihda. o_o; Ja ylhäältähän se vain kalterinen on, kuinkas korkia pohjaloota on? Pitäisi mielestäni ainakin kymmenisen senttiä saada purua sinne, minkä en usko onnistuvan tuollaiseen. ^^ Hanki kaikenmaailman oksia, vaikka pieni pala halkoa, kukkaruukkuja, kiviä, tiilenpaloja (siis ei mitään pientä terävää murenoa), vaikka tikapuut (tiheäväliset, eikä pystysuoraan ehkä :3) mm.. ^^ Sitten tietenkin kaikenmaan kopperoita ymym.
kylpyhiekkaa! laakeeseen vatiin ja sitä hiekkaa saat eläinkaupasta (shinsillat käyttää samaa kylpyhiekkaa) Hiekka-astian laitat aina välillä niille gerbuille, ja annat niiden kylveskellä. Älä kuitenkaan jätä hiekka astiaa häkkiin kokonaan, muuten siitä saattaa tulla niiden pissapaikka. Oksat on tosiaan hyviä nakerreltavia ja monet kasvikset tuovat myös puuhaa (porkkana, kukkakaali, herneet maissit ym.ym) niin ja purua reilusti, gerbut kun rakastavat kaivamista. tyhjä lasinen kurkkupurkki, tai kukkaruukku yms. (hyvin pesty) on kans hauska, kaivavat mielellään vaikka ei purkista mihinkään pääsekään. Juoksupyörää voi myös kokeilla, jos innostuvat, mutta pyörän on olatava ehdottomasti umpinainen.