öljypropun avain

Scenic00

Mistä voisi hommata öljypropun avaimen Sceniciin.Vuoden -00 malliin.
Biliassa varmaan suolaisen hintainen? Onko muita kauppoja josta neliön muotoisen oikeanlaisen työkalun löytäisi?

7

2846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika montakin

      Tuollaisia kauppoja on kuin onkin olemassa.

      Niiden nimi on "autotarvikeliike"

      Sellainen koiranluuta muistuttava valettu avain jonka molemmista päistä sojottaa useita neliö- ja kuusikulmakantoja maksaa yleensä muutaman euron.

      • eurotettu

        Itse ostin Bauhausista parilla eurolla neliöprofiilista tehdyn taltan ja taltan toinen pää on juuri sopiva propun avaukseen (mittaa, muistaakseni 8mm/sivu. Varaosaliikkeestä olisi saanut sopivan työkalun parinkympin työkalusarjan ohessa...


      • tai viila käteen
        eurotettu kirjoitti:

        Itse ostin Bauhausista parilla eurolla neliöprofiilista tehdyn taltan ja taltan toinen pää on juuri sopiva propun avaukseen (mittaa, muistaakseni 8mm/sivu. Varaosaliikkeestä olisi saanut sopivan työkalun parinkympin työkalusarjan ohessa...

        En tiedä mikä mieltymys autotehtailla on käyttää noita neliökantoja öljypropuissa vielä 60 vuotta sen jälkeen kuin kaikissa muissa kiinnittimissä on siirrytty 6-kulmaiseen kantaan tai torxiin mutta onneksi korvike on helppo löytää jos autotallissa on vähänkään enemmän sekalaista rojua.

        Itse löysin työkalupakista tuurnan jonka varsi on neliöprofiilia ja oikean kokoinen. Toisella kerralla tuurna oli hukkunut mutta käteen tarttui jonkin sortin piirtopuikon varsi joka sekin ajoi asian. Onneksi se proppu ei ole kovinkaan tiukassa.

        Tätä ennen viilailin aiempiin autoihin sopivan työkalun tallin hyllyltä löytyneestä 6-kulmaisesta messinkitangosta jonka alkuperästä minulla ei ole aavistustakaan. Tuosta on tainnut syntyä työkalu muutamalla viilan vedolla tähän mennessä kolmeen erilaiseen proppuun.

        Onneksi uusissa on normaalit 6-kulmaiset kannat enkä toisaalta viitsi enää öljynvaihtoja tehdäkään. Öljynvaihdot tehdään käytännössä öljyn hinnalla eikä tarvitse kuskailla öljyisiä kanistereita tavaratilaa sotkemassa kierrätyspisteeseen.


      • Scenic

        Minulla on kyseinen avain ja se on liian iso


      • viila käteen
        Scenic kirjoitti:

        Minulla on kyseinen avain ja se on liian iso

        avaimia on montaa sorttia ja niille on yhteistä se että materiaali on niin pehmeää valuterästä että neliön viilaa tarvittaessa sopivan kokoiseksi muutamalla vedolla jos ei satu muuten mahtumaan.


      • kromivanadiini
        viila käteen kirjoitti:

        avaimia on montaa sorttia ja niille on yhteistä se että materiaali on niin pehmeää valuterästä että neliön viilaa tarvittaessa sopivan kokoiseksi muutamalla vedolla jos ei satu muuten mahtumaan.

        Noita avaimiahan saa siis 2 eurolla autotarvikeliikkeistä. Ongelmana on tosiaan juurikin se pehmeä materiaali. Ostin joskus erehdyksessä sellaisen hieman s-kirjaimen muotoon taivutetun avaimen, jossa oli toisessa päässä 8 mm ja toisessa 10 mm neliö. Öljypropusta vaan kun oli merkkihuollossa nuljattu ne neliön kulmat pyöreäksi ja proppu oli muutenkin vedetty pirun tiukalle niin eihän sitä tuolla 2 euron avaimella saanut auki vaan siitä meni kulmat pyöreäksi heti ensimmäisellä käyttökerralla.

        Osta tai tee itse kunnon työkaluteräksestä valmistettu, räikkään tms. kunnon vääntimeen sopiva suoravartinen työkalu. Tai jos sorrut tuollaiseen räkäraudasta tehtyyn leluun niin karkaise se ainakin ennen käyttöä.


    • Vlv_mies

      Ikkunankahva (sopiva) sopii ainakin Volvon relluversioon mainiosti ja on suht'koht' kovaa aineistakin, jottei mene heti solmuun.
      Jostain vanhasta räikästäkin saanee sopivan ainakin helmen poistamalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3826
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3034
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2101
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1944
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1828
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1321
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe