hankinta jne. :>

jepsjeps

elikkäs olen alkanut ajatella hiirten ottoa. :>
minulla on ollut hamstereita niin elikkäs kysyisin onko paljon eroo siin hiirten hoidos ja kuinka monta niit yleensä pitäs olla yhes? ja voiko hiirii pitää dunas tai häkis? :)

6

540

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hippi hiiri

      Hiirten pitää asua vanhassa akvaariossa terrassa tai dunassa ei häkkiä. Hiiri on laumaeläin joten hanki kaksi(paitsi jos kyseessä on tappeleva hiiri). Hamsteri on aika samantapainen hoidossa mutta joitakin isoja poikkeuksia myöten. Hiiri on paljon herkempi puristuksista ja tiputuksilta. Lisäksi se voi pahimmassa tapauksessa aiheuttaa salmonellaa niinkuin monet sanovat. Hiiri on myös paljon erilaisempi luonteeltaan. Hamsterin korvat ovat herkät: hiirenkin. Niiten juoksutus pitää tehdä varoen ettei hiiri eksy pieniin rakoihin jsel.

      • mou

        voiko hiiren ostaa eläinkaupasta kun lähellä ei ole kasvattajia?

        miksi hiiriä ei saa pitää (pieni pinnaisessa) hiirihäkissä?

        mitä hiirien kanssa voi tehdä?


      • pööööööööööööömööööööö
        mou kirjoitti:

        voiko hiiren ostaa eläinkaupasta kun lähellä ei ole kasvattajia?

        miksi hiiriä ei saa pitää (pieni pinnaisessa) hiirihäkissä?

        mitä hiirien kanssa voi tehdä?

        Hiiriä voi hankkia eläin kupasta. Hiiri voi helposti rueda kiipeilen pinnoissa ja tipahtaa liian korkealta ja satuttaa itsensä. Toinen on että se nakertelee pinnoja vaikka olisi tiheä työntää se nenänsä väliin ja voi jopa jäädä jumiin niinkuin serkullani kävi. Hiirtä pitää juoksuttaa jase on ihan mukavaa puuhaa mielestäni. Hiiren kanssa voi myös "leikkiä" esim näin: Laita hiiri mahasi pälle jossain huoneessa missä sei pääse pakoon. Anna sen taaperella sinussa ja etiskellä piilotettuja herkkupaloja sinusta. Toinen: voit antaa hiirelle herkkupaloja eri tavoilla: Ylhäältä jolloin hiiri kurottautuu liikuttaen jolloin hiirellä on tekemistä saada herkku. Kolmas: Meidän serkun hiirut tykkäävät siitä kun ne päästää kiipeämään olkapäälle ja tähyileen paikkoja.


      • mou kirjoitti:

        voiko hiiren ostaa eläinkaupasta kun lähellä ei ole kasvattajia?

        miksi hiiriä ei saa pitää (pieni pinnaisessa) hiirihäkissä?

        mitä hiirien kanssa voi tehdä?

        Hiiret on parasta asuttaa terraarioon, koska häkeissä on harvoin niin tiheä pinnaväli (max 7 mm), että ne tosiaan pysyvät siellä. Lisäksi hiiri on herkkä vedolle, terraario suojaa paremmin. Häkki ei toki ole ehdottoman kielletty, mutta terraario on ehdottomasti näppärämpi. Hiiret myös pissivät häkin pinnoihin, joten häkki on siivottava hyvin usein.

        Naarashiiret ovat laumaeläimiä (eli niitä pidetään vähintään pareittain), urosten sosiaalisuus vaihtelee niin paljon, että tavisharrastajan on paras hankkia vain yksi uros, jos ei halua pitää kahta terraariota. 2-4 naarasta pärjää hyvin esim. miniduna-kaliiperin asumuksessa, jonka mitat on n. 55 x 39 x 27 cm.

        Kasvattajia on suunnilleen ympäri Suomen ja kuljetusmahdollisuuksia voi aina kysellä. Hiirifoorumi on kätevä, sieltä löytyy sekä hiiriä että mahdollisuus kysyä kyyti. http://www.hiirifoorumi.net

        Syy siihen, miksi hiiret kannattaa hankkia kasvattajalta, on selvä. Saat terveitä, kesyjä ja loisvapaita eläimiä, jotka ovat haluamaasi sukupuolta. Jos hankit naaraita, ne eivät ole tiineinä. Kasvattajalta saat hoito-ohjeen ja elinikäisen käyttäjätuen. http://www.hiiret.fi


    • liero

      Täältä löydät hiiristä kaiken tarpeellisen: www.hiiret.fi
      Ja jos vielä jää kysyttävää, kokeneet (ja vähemmän kokeneet) hiiristit vastaavat mielellään kysymyksiisi tappamatta sinua: www.hiirifoorumi.net

      Hauskaa hiirien etsintää. Hiirifoorumilla on muuten kyytipalsta, josta voit saada hiiriä kulkemaan kaukaakin luoksesi ;)

      • liero

        Joku olikin ehtinyt ensin ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      123
      1220
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      782
    Aihe