Mikä olisi hyvä opas Prahan nähtävyyksien ym. tarpeellisen tiedon saamiseen matkaa ajatellen?
Opaskirjanen Prahasta
5
1563
Vastaukset
- Praha 4 ever
Ilman muuta paras opaskirja on Mondon matkaopaskirja. Huumorilla kirjoitettu. Kirjan avulla löydät paljon "ei turistirysä" paikkoja Prahasta. Ilman sitä me emme matkusta Prahaan!
Toki kirjassa on myös ruokapaikkoja joita suositellaan jotka ainakin meidän mielestä on ollut täysi floppi. Mutta kirja on ehdottomasti paras- prahaan
otavan prahan kartta opas kirjasella me ainakin pärjäsimme loistavasti.selkeät kartat kaupungin osiosta,nähtävyyksistä,soppailu ja ruoka-kahvi paikkoja,pieni kokoinen helppo kuljettaa mukana.pidennetyllä viikonloppu lomalla suunnittelimme mihin menisimme(varmasti)ei kulunut turhaa aikaa etsimiseen.4 päivän reissulla kaksi oppas kirjasen mukaan,kaksi päivää muuten vaan kulkien.hyvä opas jos loma on lyhyt.syyskuussa matka prahaan ja jälleen kirjanen mukana.loma terveisiä,prahaan ihastuneilta.
- matkakiisseli
Olimme elokuussa Prahassa viikon ja meillä oli mukana useita eri teoksia. Mondon paljon mainostettu opas sopii lentokonelukemiseksi yhtä hyvin kuin vuoden vanha Anna-lehti tai lasten iltasaduksi, mutta sen informatiivinen arvo on suoraansanottuna surkea. Tieto on vanhentunutta. Paras kirja mielestäni on Tammen kustantama Näe ja Koe -sarjan opas. Hyvät kartat, hintatiedot peräisin vajaan vuoden takaa, eli pitävät lähes paikkansa. Ruokailu suositukset ok. Tässä oppaassa ei raha mene hukkaan.
- saapunut
Viime viikon Prahassa viettäneenä voin kertoa, että Näe ja Koe kirja jäi joka kerta pöydälle ja matkaan lähti nimenomaan Mondon Praha opas. Se on paras. Se on suomalaisen suomalaiselle kirjoittama, eikä mikään käännös kuten Tammen kirja.
Kaikkien kirjojen kaikki suositukset ovat enemmän tai vähemmän mielipidekysymyksiä. Yleensä parhaat suositukset saa, kun kysyy paikallisilta ihmisiltä heidän mielipiteitään. - tebis
saapunut kirjoitti:
Viime viikon Prahassa viettäneenä voin kertoa, että Näe ja Koe kirja jäi joka kerta pöydälle ja matkaan lähti nimenomaan Mondon Praha opas. Se on paras. Se on suomalaisen suomalaiselle kirjoittama, eikä mikään käännös kuten Tammen kirja.
Kaikkien kirjojen kaikki suositukset ovat enemmän tai vähemmän mielipidekysymyksiä. Yleensä parhaat suositukset saa, kun kysyy paikallisilta ihmisiltä heidän mielipiteitään.Makuasioita....meillä on prahassa mukana just se näe ja koe -opas kaverilta lainassa ja se oli mielestämme tosi hyvä. hankin itselleni jokin aika sitten sen mondon praha-oppaan, mun mielestä se ei oo kyllä kauheen hyvä....mut makuasioitahan nää on tosiaan.(mondo tosiaan höystetty huumorilla, mutta...)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4272849Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182404Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1252196- 1211880
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2421580Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861230Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2051229Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511193Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281178TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201080