kokemuksia?

heippa vaan. sellaista kyselisin että kuinka alkuvaiheessa raskaudessa yleensä alkaa supistukset ja millaisia ne on teillä ollut? siis mistä olette ne tunnistaneet? ja tietääkö kukaan näkeekö gynegologi pelkässä sisätutkimuksessa mahdollisen raskauden? kiitos jo etukäteen!
2352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siis itselläni esikoista odottaessani, oli jonkin verran supistuksia kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa.. Eli odottelin jonkin aikaan vuotoa, mutta ei. Testit oli hyvin epätarkkoja, plussaa näytti vasta noin kolmen-neljän viikon päästä siitä ajasta, kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa. Gynestä en tiä, mutta ultra tehdään vasta viikolla 11-14.. eli en usko että asiasta saa varmuutta ennenkuin on aikaa mennyt niin että testi sen näyttää.. Sydänäänetkin muistaakseni kuuluivat vasta ultran jälkeen. Jos nyt oikein muistan..

Äänestä
  • Kyllä gyne näkee tutkimuksissa onko raskaana vai ei, kohdun napukka muuttaa silloin hiukan väriään ja on muutenkin siitä erottaa onko raskaana vai ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön.. kirjoitti:

heippa vaan. sellaista kyselisin että kuinka alkuvaiheessa raskaudessa yleensä alkaa supistukset ja millaisia ne on teillä ollut? siis mistä olette ne tunnistaneet? ja tietääkö kukaan näkeekö gynegologi pelkässä sisätutkimuksessa mahdollisen raskauden? kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu