Siis miten tämä homma menee täällä maalla näiden hevosten kanssa. Tavoitin täysin vierasta porukkaa tiellämme valmentamassa hevosia, jotka oli tuotu kauempaa kuljetusautolla, toista kunnasta.
Ostetaan joku pieni maalaispaikka, johon saadaan juuri hevoset sopimaan ja pieni jaloitteluaitaus. Kaikki muu tapahtuu toisten teillä ja mailla!
Tämä tavoittamani porukka ei ollut mitenkään tietoinen, kenen tiellä oltiin ja keneltä olisi voinnut kysyä. Soitin kahden tiekunnan toimitsijamiehelle, että olivatko he tietoisia ja eivät olleet.
Tämä on ilmeisesti aivan yleistä, että ei välitetä missä liikutaan ja harjoitetaan hevosia??
Ostetaan joku pieni maalaispaikka, johon saadaan juuri hevoset sopimaan ja pieni jaloitteluaitaus. Kaikki muu tapahtuu toisten teillä ja mailla!
Tämä tavoittamani porukka ei ollut mitenkään tietoinen, kenen tiellä oltiin ja keneltä olisi voinnut kysyä. Soitin kahden tiekunnan toimitsijamiehelle, että olivatko he tietoisia ja eivät olleet.
Tämä on ilmeisesti aivan yleistä, että ei välitetä missä liikutaan ja harjoitetaan hevosia??
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hevosmiehet justiinsa ovat. Ei muuta kuin laskua perään niin oppivat käyttämään toisten kustantamaa tietä. Kuulin juuri että yks hevosmies oli ostanut naapurin eläkeläisiltä heinää ja luvannut tulla maksamaan mutta ei vielä tähän päivään mennessä ole maksanut... Paska sakkia tosin myös asiallisia löytyy valitettavasti harvoin...
Heiniä ja olkia haetaan ensin pieniä eriä käteisellä, sitten varataan isompi erä ja haetaan siitä suurin osa, miten sitten kummallisesti juuri silloin on se rahapussi jäännyt kotiin, mutta nähdäänhän me tässä!
On tuolla ladossa vieläkin loput heinät odottamassa, rahat sain kun kävin "hakemassa"!
ja asetuksia, että eivät mnenisi ihan mihin tahansa harjoittelemaan.
Pitäisi olla hepoisista myönnettävien tukien ehdoissakin, että pitää olla riittävästi kilometrejä vuokrattuna tai sopimuksilla harjoitusalueiksi, jos omat ei riitä ja lannan käsittelystä selvitys, kuten muillakin.
Ongelmahan on tietty, että näitä "ville vallattomia" on joukossa joihin ei puraise mikään.
MTK ja direktiivien laatijoissa on paljon hevos"harrastajia". Näin saadaan erilaiset vaatimukset hevostiloille kuin sika tai nauta tiloille.
Aina näistä kinastellaan..
Joskus omistin heposia ja meillä oli yksityinen tie muutaman muun talouden kanssa.Kaikki maksoivat tiemaksuja,mutta silti yksi ärripurri oli hevosista katkera.Pahimmillaan kaahaili hevosten ohi tuhatta ja sataa ja vaaransi näin myös oman pikku henkensä.
Yksityisteissä saa olla enemmän tarkkana ja kunnioittaa toisen yksityisyyttä,tosin riippuen aina yksityisyyden laajuudesta.Jotkut kuvittelevat omistavansa yksistään aina kaiken minkä olohuoneensa ikkunasta näkee,eikä huomio muiden osuuksia.
Yleiset tiet ovat kaikille sallittuja.Huomioitava tietenkin vaarallisuus.
Jos maksan tiemaksuja paskannan vaikka itse tienvarteen ja hevosia varten kun aikoinaan on tiet tehty saavat ne niitä yhä käyttää.
Ymmärrä miten näistä pitää takuta!
Onko tässä jokin sovinismi valloillaan,kun ei ne tytöt kopukoineen millään mahtuisi miesten autoradoille vai mikä mättää?
Ukkoni on samanlainen nihlisti ja kaasuttelee hevosen nähdessään.Olen joutunut ukkoa koulimaan asiasta rankemmalla kädellä ja iltaisin jopa toivonut hirven mössähtävän tuulilasilleen,niin että saisi vähän esimakua.
Kaahailijat tappavat teillä joka vuosi paljon ihmisiä.Hevoset on mielestäni pieni paha liikenteessä,jos kuskien asenne olisi vain terveempi.
Kyse on ihan turvallisuudesta ja rahasta!
Meillä ainakin on hevosista ollut niin paljon kustannuksia tiekunnalle, ettei niitä juuri kaipailla.
Ja vaara tilanteita on ollut todella pahoja. No, autoilijahan tai traktorilla ajajahan se tietty on syyssä, jos hevosia vastaan tulee, vaikkei pitäisi tulla.
Joskus olen käynnyt kyselemässä maksajaa hevostalleilla lanaus/suolauslaskulle, kun joku hevostelija on käynny vetäsemässä suolauslaunauksen päälle kunnon kavionkuopat, lasku oli 600e ja tietty ei kenenkään kaakit ollu sielläpäinkään, ettei vaan tartte maksaa.
Tosi reilua sakkia! Puutavarayhtiötkin on reilumpia maksajia, vaikka joskus aika nuljuja on nekin maksaa, kun ovat tietä rikkoneet, mutta sentään maksaa.
Oikea ote hevosyrittäjyyteen. Osti sen verran isomman tilan että saa rakennettua oman harjoitus radan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200709136588243_uu.shtml
jos 15 hevosta tulee ja rakennuksillekin menee tonttia, jaloittelutarhoista puhumattakaan.
Onnea vaan Tonille! Ja naapureille...