hoitajien

Mitä hoitaja voi lapsesta kertoa "ulkopuoliselle"?? Voiko kertoa kaikki päivän tapahtumat(mitä on tehty ,sairauksista yms..) muille kuin perheenjäsenille?
204799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

vaitiolovelvollisuus koskee ulkopuolisia, eli hoitajat voivat keskenään puhua lapsesta päiväkodin sisällä työaikoina, mutta ei tietoja luovuteta muille kuin vanhemmille tai jos vanhemmat antaneet jollekkin muulle luovuttaa, esim.isovanhempi. Mutta ei muiden lasten vanhemmille eikä omille hoitajien tuttaville puhuta lapsista.

Äänestä
  • heillä ei ole myöskään lupa kertoa toisen osaston hoitajille perheen asioita, jollei toisen osaston hoitajat hoida tätä lasta. Ei työkaverille kuulu se mitä vanhempi on luottamuksella kertonut jollei se lapsen hoidon kannaöta ole tarpeellista.

    Äänestä

Ei saa kertoa ulkopuolisille mitään ilman vanhempien lupaa..mutta valitettavasti kaikki vanhemmat eivät sitä tajua ja kyselevät kaikenlaista naapureistaan tai muista perhetuttujen lapsista! "miten se meidän naapurin lasse, onko se myöhään tänään?" Tai mihin ryhmään se naapurin lapsi laitetaan, me halutaan samaan ryhmään" tms..Hirmu hankala tuntuu olevan ymmärtää että ei niitä asioita saa kertoa...

Äänestä

Olen toki tietoinen vaitiolovelvollisuudestani kun pk:ssa työskentelen, mutta mitä mieltä olette seuraavasta..

Itse kerron miehelleni (jolta asiat menee kuitenki toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos..) päivän hauskoista tapahtumista esim. lasten hauskoja juttuja tyyliin "yksi 3v tyttö sanoi..".
Tai jos on ollut tosi rankka päivä ja se näkyy minusta vielä kotiin tullessa niin silloinkin kerron.
Vaikkapa näin "Aamulla piti rauhotella sylissä huutavaa Maijaa ja samaan aikaan piti jakaa muille puuroa. Satoi kaatamalla vettä ja jouduttiin jäädä sisälle. Matti ja Mikko villiityi ja piirsivät seinään jonka puhdistin poikien kanssa kovalla työllä.
Unien jälkee pukiessa alle 2v poika puri minua kun oli eri mieltä pukemisesta. Siksi olen poikki"

Mitä mieltä olette tällaisesta? Joskus kerron oikealla etunimellä ja joskun vain 3v poika/tyttö.
Lapsen perheen asioita ei voi kertoa tietenkään enkä puhuisi todellakaan lapsen "negatiivisista" aisioista (puutteelliset taidot, puhe ym. terapiat..)

Äänestä
  • miten juuri tuota sovelletaan,kun hoitajan oma perhe on kuulemassa,näkemässä vanhempia kunn hakevat lasta hoidosta.

    Aviomies saattaa olla siinä paikan päällä ja kyllähän puoliso oppii tuntemaan perheet siinä sivussa vaikka hoitaja ei kertoisikaan itse mitään.

    Vaikeita tilanteita kun tulee,saattaa hoitaja olla väsynyt,pahoittanut mielensä tms. niin onhan se oma tuki siinä vierellä työpäivän jälkeen.

    Uskon kuitenkin että tuskinpa monenkaan hoitajan puolisolla on tarve levitellä vaimonsa työasioita.

    Vaikeita tilanteita aiheuttaa myös perhepvhoidossa toisten vanhempien utelu muista perheistä. Mitä heille vastaat? Ettet saa sanoa,tai jotenkin vain kiertää pois siittä tilanteesta.

    Äänestä

Päiväkodin työntekijät saavat kertoa lasta ja lapsen päivähoitoa koskevia asioita vain lapsen omille vanhemmille. Jos esim. mummo hakee lapsen, voi hänelle kertoa päivän sujumisen, vaikka onko lapsi syönyt ja nukkunut ja tietenkin jos on sattunut jotain mainittavaa esim. kaatunut pihalla juostessaan ja valittanut vaikka polvea. Mitään muuta ei saa kertoa! Tarkemmat keskusdtelut käydään vain vanhempien kanssa.

Äänestä
  • kertoa niin, että lapsi olisi tunnistettavissa. Voi tietty puhua yleisesti esim. hauskoista sattumuksista ja esimerkinomaisesti vaikeista tilanteista ja niiden ratkaisuista.

    Äänestä

varmaan joskus puhuu kotona työasioista. Lisäksi kun tällä alalla työskentelee, niin täytyy saada tyhjentää pääkoppa päivän asioista ja helpoiten se käy puhumalla. Tuskin oma puoliso kellekään toisen työasioista kertoo. Ja eihän niistä kotona koko nimillä puhuta. Ihan luonnollista se on, että kotona jauhaa tuollaisia asioita. Ei sitä kuitenkaan kauheen kovaan ääneen kannata mainostaa tekevänsä. Aina on joitain tiukkapipoja, jotka tähänkin varmaan sanoo, että sinähän olet kirjoittanut sen vaitiolosopimuksen...paskat, sanon siihen! En minä toisten lasten vanhemmille tai muille tutuille jaa tapahtumia ym. Miehelle kerron päivästäni!!

Äänestä
  • vaitiolovelvollisuus, ei saa puhua oikeilla nimillä hoidettavista eikä tunnistettavasti, tämä pätee myös päiväkodissa, ja miehelle ei kotona kerrota nimillä lapsista, näin se vaan kuulkaas on.

    Äänestä

  • Päiväkodin yksi hoitaja asuu melkein naapurissa, työskentelee eri ryhmässä kuin missä lapseni on. Meillä oli edessä ulkomaille muutto ja keskustelimme siitä lapseni ryhmän vastaavan hoitajan kanssa. Halusin kertoa ulkomaille muutosta etukäteen, koska se vaikutti ryhmän kokoonpanoon ja hoitajien töiden suunnitteluun. Painotin, että asia ei ole julkinen. Kuinka ollakkaan, viikko siitä kun kerroin, että olemme lähdössä, tulee naapurini, päiväkodin hoitajan mies ja alkaa kyselemään, että mitäs meinaatte asunnolle tehdä kun lähdette. Samoin muille lasten vanhemmille oli hoitajien taholta kerrottu, että olemme muuttamassa, vaikka sen olin nimenomaisesti kieltänyt. Muut vanhemmat kertoivat, että se ja se hoitaja oli kertonut, ei lapseni. Eli näin hyvin se vaitiolovelvollisuus täyttyi. Päiväkoti on juorukellokerho, kaikki mitä kerrot, juorutaan eteenpäin!

    En ole tiukkapipo, mutta kyllä hoitajan täytyy osata olla hiljaa tai puhua asioista niin, ettei henkilöllisyys käy ilmi.

    Äänestä

merkille perhepäivähoitajien juorupiirejä leikkipuistoissa?

Äänestä
  • kummempia juoropiirejä,kuin sinukaan pitämät piirit omalla työmaallasi, esim. kahvitauoilla. puisto on ainut paikka monasti missä tapaa päivän aikana työkaveritaan. siellä puhutaan sekä töistä että muistakin asioista ja samalla kaitsetaan lapset. puhut itse pelkästään työasioita työkavereidesi kanssa? omituista leimaamista tietämättömien taholta taas kerran.

    Äänestä

  • sen kirjoitti:

    kummempia juoropiirejä,kuin sinukaan pitämät piirit omalla työmaallasi, esim. kahvitauoilla. puisto on ainut paikka monasti missä tapaa päivän aikana työkaveritaan. siellä puhutaan sekä töistä että muistakin asioista ja samalla kaitsetaan lapset. puhut itse pelkästään työasioita työkavereidesi kanssa? omituista leimaamista tietämättömien taholta taas kerran.

    niin musta on parempi että ollaan liian tarkkoja kuin lepsuja.Itsekin kerron joskus tyylii:yksi poika..hauskoja juttuja.Mistään ei saa tunnistaa.
    Kotona kai jokaisen täytyy saada sanoa että olen ihan poikki ja voi sanoa oli hurja päivä ja puremista,kiukkua jne.ei muuta.
    Varmaan perhepäivähoidossa pitää ihan perheen kanssa sopia ja puhua,että kun lapsia haetaan olen töissä!silloin jos on lapsen asioita voi myös puolisolle sanoa asiasta.Fiksu puoliso kyllä älyää poistua paikalta.Ja oli kyse sitte perhepäivähoidosta tai päiväkodista ihan hyvin voi sanoa ja pitää en voi kertoa minulla on vaitiolovelvollisuus niin sinun kuin naapurisikin lapsen asioissa,sama pätee mummohin sun muihin.Missä ihmeessä hoitajat vaihtavat ajatuksia jos ei puistossa.Totta kai on hyvä saada ideoita ja vaihtaa ajatuksia lapsista,niinhän päiväkodissakin vaihdetaan lapsista ajatuksia,vaihdetaan ideoita ja pohditaan miten viedään tilanteita eteenpäin.Niin sinäsilmäinen ei kai kukaan ole että kuvittelee ettei koskaan niin puistossa kuin päiväkodin pihassakin välillä vaihdeta vaikka mustikkapiirakka ohjetta.

    Äänestä

  • nipottaja kirjoitti:

    niin musta on parempi että ollaan liian tarkkoja kuin lepsuja.Itsekin kerron joskus tyylii:yksi poika..hauskoja juttuja.Mistään ei saa tunnistaa.
    Kotona kai jokaisen täytyy saada sanoa että olen ihan poikki ja voi sanoa oli hurja päivä ja puremista,kiukkua jne.ei muuta.
    Varmaan perhepäivähoidossa pitää ihan perheen kanssa sopia ja puhua,että kun lapsia haetaan olen töissä!silloin jos on lapsen asioita voi myös puolisolle sanoa asiasta.Fiksu puoliso kyllä älyää poistua paikalta.Ja oli kyse sitte perhepäivähoidosta tai päiväkodista ihan hyvin voi sanoa ja pitää en voi kertoa minulla on vaitiolovelvollisuus niin sinun kuin naapurisikin lapsen asioissa,sama pätee mummohin sun muihin.Missä ihmeessä hoitajat vaihtavat ajatuksia jos ei puistossa.Totta kai on hyvä saada ideoita ja vaihtaa ajatuksia lapsista,niinhän päiväkodissakin vaihdetaan lapsista ajatuksia,vaihdetaan ideoita ja pohditaan miten viedään tilanteita eteenpäin.Niin sinäsilmäinen ei kai kukaan ole että kuvittelee ettei koskaan niin puistossa kuin päiväkodin pihassakin välillä vaihdeta vaikka mustikkapiirakka ohjetta.

    yleisellä paikallan esim. puistossa, jossa on ulkopuolisia kuuntelemassa, vai keskustellaanko suljettujen ovien takana, jossa vain tietyt ihmiset ovat paikalla. Jotkut hoitajat puistoissa vaan on aikamoisia hölösuita.Taisi kalikka kalahtaa taas jonkun otsaan.

    Äänestä

  • juorutaanko kirjoitti:

    yleisellä paikallan esim. puistossa, jossa on ulkopuolisia kuuntelemassa, vai keskustellaanko suljettujen ovien takana, jossa vain tietyt ihmiset ovat paikalla. Jotkut hoitajat puistoissa vaan on aikamoisia hölösuita.Taisi kalikka kalahtaa taas jonkun otsaan.

    vaitiolovelvollisuus, kaupan kassalla, kaupan myyjillä, talonmiehillä, lääkäreillä, siivoojilla, opettajilla, bussikuskilla ym. lista on loputon. useammat eivät vain miellä asiaa,vaitiolovelvollisuus, kuin tiettyihin ammatteihin. ei se kaupan kassakaan saa huudella mitä naapurin maija kävi ostamassa. ja ne hoitotädit siellä puistossa, varmasti tietävät mitä puhuvat ja kenen kuullen. heille on tärkeää purkaa asioita sisältään, aivan kuin muillekkin.jokaisessa työssä on omat taakansa ja rasitteensa, eikä aina puhuta pelkästään negatiivisista asioista, myös iloisista. kyllä siellä kaupan kahvihuoneessakin (omakohtaista kokemusta on) puhutaan muutakin kuin työasioita. miksi pph:t eivät saisi näin tehdä? miksi silloin normaali keskustelu kollegojen kanssa on juoruamista? kysyy eräs pph.

    Äänestä

  • lähietäisyydellä kuuntelemassa mitä he siellä puhuvat??

    Siellä on helppo suunnitella yhteisiä retkiä, tyhyiltoja tms. kun useampi paikalla.Ei tarvitse erikseen joakiselle soittaa ja kysyä mielipidettä.

    Joskus siellä kyllä puhutaan myös teistä muista jotka siellä yritätte päteä hyvinä äiteinä,kun muut on näkemässä ja sitten kuin selkäs käännät niin samalla tavalla juoruat,jos et muista niin pphsta.

    Äänestä

  • juorutaanko kirjoitti:

    yleisellä paikallan esim. puistossa, jossa on ulkopuolisia kuuntelemassa, vai keskustellaanko suljettujen ovien takana, jossa vain tietyt ihmiset ovat paikalla. Jotkut hoitajat puistoissa vaan on aikamoisia hölösuita.Taisi kalikka kalahtaa taas jonkun otsaan.

    Kyllä meidän lähipuistossa tahtomattaankin kuuli hoitolasten asioita, itse hoitoalan ihmisenä en voinut kyllä sitä juoruilua käsittää. Lapsia kaitsiessaan kyllä puhuivat sekä perheiden, että toistensa hoitolasten asiat, jotka eivät kyllä millään lailla kuulu toiselle hoitajallekaan (vain tarvittavat tiedot poikkeustapauksissa). Sitten vaan päivähoidonohjaaja ihmetteli, että miksi en halua lapsiani hoitoon läheisille perhepäivähoitajille. Oli pakko sanoa, että olen nähnyt ihan liikaa etiikan tasosta tällä remmillä, ja lupasi ottaa asian puheeksi myöskin hoitajien kanssa. Uskalsin tehdä sen vasta, kun olimme muuttamassa piakkoin pois, koska ihan takuulla hoitajille asti menee tieto myös siitä, että kuka asiasta on esimiehelle maininnut.

    En voi väittää, että joka paikassa on sama tilanne, mutta aika monelta on kuulunut samansuuntaista ihmettelyä. Toivottavasti ei ole ihan yleinen tapa.

    Äänestä

  • Olekos kirjoitti:

    lähietäisyydellä kuuntelemassa mitä he siellä puhuvat??

    Siellä on helppo suunnitella yhteisiä retkiä, tyhyiltoja tms. kun useampi paikalla.Ei tarvitse erikseen joakiselle soittaa ja kysyä mielipidettä.

    Joskus siellä kyllä puhutaan myös teistä muista jotka siellä yritätte päteä hyvinä äiteinä,kun muut on näkemässä ja sitten kuin selkäs käännät niin samalla tavalla juoruat,jos et muista niin pphsta.

    tulee muistaa seuraavaa: kaikki tuntee apinan,mutta apina ei tunne ketään!
    Julkisessa ammatissa on julkinen eläin jota tarkkaillaan herkeämättä.
    "Hyvä kello kauas kuuluu,paha vielä kauemmaksi!"

    Äänestä

  • miten yksinäistä työtä pph:n työ on? Päivän ainut hetki jutella kollegoitten kanssa on juuri se tunti puistossa aamuisin tai iltapäivisin. Muuten vietät päivän pelkästään lasten kanssa ilman aikuiskontaktia. Olisihan se aika outoa jos jokaisen hoitajan pitäisi vaan leikkiä oman lapsiryhmänsä kanssa erillään toisista ryhmistä puistoissakin. Ja eikös päiväkodissakin lapset leiki ryhmässä, tämä yhteinen ulkoilu on hyvää sopeutumista lapsille suurimpiin ryhmiin.
    Sitäpaitsi, ei ne perheiden ja lasten asiat niin kiinnostavia ole että niistä juoruiltaisiin, ainakaan minä en tiedä mitään toisten hoitajien lasten kotiasioista, eikä kiinnostakaan.

    Äänestä

  • ajatelleet kirjoitti:

    miten yksinäistä työtä pph:n työ on? Päivän ainut hetki jutella kollegoitten kanssa on juuri se tunti puistossa aamuisin tai iltapäivisin. Muuten vietät päivän pelkästään lasten kanssa ilman aikuiskontaktia. Olisihan se aika outoa jos jokaisen hoitajan pitäisi vaan leikkiä oman lapsiryhmänsä kanssa erillään toisista ryhmistä puistoissakin. Ja eikös päiväkodissakin lapset leiki ryhmässä, tämä yhteinen ulkoilu on hyvää sopeutumista lapsille suurimpiin ryhmiin.
    Sitäpaitsi, ei ne perheiden ja lasten asiat niin kiinnostavia ole että niistä juoruiltaisiin, ainakaan minä en tiedä mitään toisten hoitajien lasten kotiasioista, eikä kiinnostakaan.

    ite oon ottanu periaatteen etten puhu työjutuista kuin miehelleni, enkä milloinkaan mainitse nimiä, tarkkoja ikiä yms. mistä lapset olisi tunnistettavissa. enemmänkin puhe on tyyliin: "miten meni töissä tänään?", koska jollekkinhan työasioitakin täytyy voida purkaa. toiseksikin en koskaan puhu yleisellä paikalla työasioista, koska vaikken mainitsekaan nimiä, saattaisi joku tuttu kuulla puheemi na osata päätellä kenestä puhun. ja tuo varahakijajuttu on minuakin askarruttanut, mutta näen asian niin, että jos vanhemmat ovat uskoneet lapsensa esim. mummin tai kummin hoitoon, täytyy vanhempien myös luottaa kyseiseen henkilöön. ja jotta tiedonkulku ei estyisi, kerron varahakijalle päivän oleelliset asiat (onko syöty, nukuttu ja mitä touhuttu).. päiväkodin sisällä voidaan keskustella lasten asioista, koska yhdessä keskustellen löytyy uusia näkökulmia ja ongelmatianteisiin saattaa löytyä ratkaisuja. kaikilla päiväkodin henkilöstöllä on vaitiolovelvollisuus, joten en näe keskustelua pahana asiana, päivänastoin. kyse on ammatillisesta pohdinnasta, ei juoruiluista! ja koska myös muiden ryhmien aikuiset ovat lapsen kanssa tekemisissä esim. viiden jälkeen tai aikaisin aamulla, ja ulkoiluissa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaitiolovelvollisuus kirjoitti:

Mitä hoitaja voi lapsesta kertoa "ulkopuoliselle"?? Voiko kertoa kaikki päivän tapahtumat(mitä on tehty ,sairauksista yms..) muille kuin perheenjäsenille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu