Suomentaminen?

Vierailija

Olisin kiinnostunut kirjojen suomentamisesta ja kaipaisin teitoja. mitä pitää tehdä jos haluaa suomentaa jonkun tietyn kirjan, jota ei vielä ole suomennettu? kertokaa koko prosessi. jos minulla vaikka olisin nyt joku kirja, jonka suomensin tetokoneella, mitä täytyy tehdä seuraavaksi? entä, mikä on suomentajan palkkio? kaikki tieto on tervetullutta :)

5

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muuta keinoa ei ole. Palkkiot riippuvat kovasti kustantajasta, kirjasta ja tietysti käännöksen laadusta.

      Ensin kannattaa tarkistaa, että kirja yleensä halutaan julkaista suomeksi. Sitten on tarkistettava käännösoikeudet. Kustantaja haluaa käännösnäytteen.

      Niin että - vielä kerran - kaikki on kustantajista kiinni!

      • ole kiinni

        Paljon riippuu myös siitä, onko asianomaisella yhtäkään "suhdetta määrääviin tahoihin".

        Eli ellet tunne ketään, joka avittaisi jalkaasi kustantajan kynnyksen yli, toiveesi suomentajan urasta ovat ihan turhat.

        Ellet sitten ole aivan ihmeellistä, muista erottuvaa "korkeampaa" laatua. Lähettämäsi kysymys ei sellaisesta viesti.


    • paljon...

      ... riippuu kirjan aihepiiristä. Yritä kartoittaa, mikä kustantaja sopisi. Jokin pienkustantamo voisi olla helpompi lähestyä.

      Noista edellisistä vastauksista ei kannata masentua. Minäkin suomennan jatkuvasti tekstejä, vaikka en ole ammattilainen.

    • lililna

      Millaiset on sitten palkkiot, riippuuko kirjan myynnistä?

    • 1+23

      Kustantaja päättää, mikä kirja käännetään. Koska se ostaa oikeudet käännökseen. Suomentaja sille etsitään tutusta freelancer-valikosta, niistä joita kustantaja on käyttänyt aiemmin. Uusia, tuntemattomia ehdokkaita he eivät käytä. Siinä on liian suuri riski.
      Palkkiot kustantajalla ovat naurettavan pienet, ellet ole ns. suuri nimi.
      Potterin kustantajat vuosiansiot ovat 16 000 e. ( En muista lähdettä.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3137
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2518
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2468
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1445
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1310
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe