mietin parhaillaan päätäni puhki syksyn kirjotusten kaa... oon ajatellu kirjottaa ruotsin (b-kieli) ja saksan (a-kieli) pois syksyllä ja loput keväällä. saksan kirjotus pitkänä mietityttää.. oon pärjänny siin ihan hyvin, mut enhän mä kerkii lukeen yhtään syventävää siitä ennen kirjotuksii, joten vähän mietityttää... oon kyl sinällään ihan mukavassa asemassa et oon käyttäny saksan kieltä ihan saksassa eikä kuuntelu tuota suurta ongelmaa. oon tänäkin kesänä menossa kieltä paranteleen kuukaudeks saksaan. sanavarasto vaan mietityttää. ja meidän lukiosta porukka ei pahemmin pitkänä tuota kieltä oo kirjotellu. kuitenkin mieli tekis koittaa kahta pitkää kieltä, enkun vuoro ois sit keväällä, mut onks järkee? millasii tuloksii ootte saanu verrattuna kurssiarvosanoihinne? ootteko kirjottanu saksaa jo syksyllä PITKÄNÄ?
kannattaako???
pitkän saksan kirjoittaja(ko?
4311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ehdottomasti kannattaa. Itse kirjoitin viime syksynä pitkän saksan ja sain e:n. Nyt keväällä kirjoitin pitkän englannin ja sain m:n. Suunnitelmasi ovat siis samat kuin minulla olivat. Hyvin suunniteltuhan on jo puoliksi tehty.
Ps. en ole kuitenkaan mikään kielinero. Sain ranskasta tänä keväänä a:n ja b-ruotsista c:n.
Eikö teillä järjestetä eka kurssissa pitkän saksan kertaavia? Eikö iltalukiossakaan?
Yritä saaha ees yks kertaava ja mene ihmeessä kirjottaan.
Lainaa vaikka nyt ensi viikolla saksan opeltasi yo-luettuja,rakenteita, kuunteluja jne. Ja luet sitte kesän lomailun ja reissailun ohella saksaa ja ruottia!
(ja kysypä saksan opeltasi mielipidettä! Ja ei vissiin voi kirjoittaa samalla kirjoituskerralla kahta pitkää..Tai jos menee, pitää samana päivänä kirjoittaa ja saa siihen 8 h aikaa!)
meidän lukiosta ei varmaan oikeesti kirjota kun kaks maksimissaan kerralla pitkää saksaa. mut ekassa jaksossa syksyllä on joku saksan kurssi tarjolla ja aion tietty sinne mennä. iltalukioo meil ei oo :) mul on lainassa just noita vanhoi ylppäreitä koko kesäks, sekä kuunteluit et kirjallisii osii. ja saksan open mielipiteeseen en kauheesti luottais, niinku en luota sen antamiin arvosanoihinkaan. (niissä on lievästi sanottuna ilmaa verrattuna muihin lukioihin...) vaik se kyl patista kirjottaan vaan, niin se teki jo vikan pakollisen kurssin alussakin. ilman mun saksanreissauskokemuksia en varmana kirjottas pitkänä saksaa, mut nyt houkutus on suuri. oikeestaan oon jo 99,9% varma asiasta. (onhan mun pikkuhiljaa oltavakin, kun ilmottautumiset lähestyy) kahta pitkää ei tosiaan voi samalla kerralla suorittaa, lyhyitä kielii vaan. mut joo, enköhän mä kesällä kertaile saksan ja ruotsin kirjoja ja matkusta saksaan ja vietä viikon ruotsin abikurssilla. syksyllä sit näkee kannattiko!
Mä voi sanoa tähän vielä, että itse kirjoitin syksyllä täsmälleen samat kuin sinä aiot (a-saksa, b-ruotsi) ja molemmista sain laudaturin, toisin kuin yhdestäkään kevään kokeesta... Hajauttaminen kannattaa kyllä, kun siihen kerran on mahdollisuus.
Joka tapauksessa, mä olin käynyt saksankielisen yläasteen, eli pohja ei ollut noinkaan vahva kuin sinulla ilmeisesti on. Se pitkä saksa ei ole vaikeakaan, ollut ainakaan viime syksynä. Kevään koe oli kuulemma pahempi. Itse en juurikaan saksaan lukenut ( jäi vähän sille "pitäisi, mutkun ei jaksa"-tasolle :) ) mutta kävin kyllä nostattamassa itsetuntoani kesäyliopiston abikurssilla...
Ja meitä kirjoitti pitkän saksan syksyllä ruhtinaalliset kolme ihmistä, joista yksi oli uusimassa... ;)