Olen tässä miettinyt, että niin moni tuskailee sen kakkosen kanssa... Olisiko liian paljon paineita saada sisarus? tms. Raskautta ei vain kuulu. Olen yksi niistä ja nyt olenkin päättänyt olla vain ja antaa sen toisen ilmoitella tulostaan ihan rauhassa.
kakkosta
rauhassa...
2330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun olet nuori, niin mikäs siinä.
Meillä oli ikä päälle kolmekymppiä ja alussa luulimme mekin, että se tulee eikä mitään paineita. Eipä vaan tullut. Lääkärin mielestä oltiin vielä nuoria, ei tarvetta hätäillä, lapsen tekeminen /saanti on kuulema pään välissä kiinni ja pitäs lopetta hermoilu niin kyllä se vaan tulee. Eipä tullut. Nyt ollaan sitä odotettu jo 7v , 2.5vuotta ollaan oltu lääkäreillä hoidossa ja vitsit alkaa olla vähissä.
Toivottavasti et kuitenkaan odotta kovin pitkään.
Onnistumista teille!
En ole "nuori" sitten minäkään, olen 34v. Tässä ei vielä olla kauaa yritetty, mutta kun lueskellut noita tarinoita, niin ehkä se tärppää kun ei stressaa turhaan. Toki jos vuoden sisällä ei ala mitään tapahtumaan, niin tutkimuksiin. Usein se kakkonen antaa vain jostain kumman syystä odottaa nuoremmillakin. Sitä minä vain aattelin, että kun yhden saa, niin tavallaanhan sitä tulee paineita itseltä ja ympäristöltä siihen toiseen, vaikka varmasti on niitäkin, jotka eivät halua enempää kuin yhden lapsen.